Etiketler:
 1. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.356
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya

  Yaz Tatilinde Çocuklarınıza Yaptırmanız Gerekenler....

  Konu, 'Çocuk Bakımı' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

  Yaz Tatilinde Çocuklarınızın Yapması Gerekenler Yaz Tatilinde Çocuklarla İlgilenin

  Tatil oldu karneler alındı ve çocuklar artık ya tatile çıkacaksınız beraber ya da evde kalıp bir uğraşlar bulacaksınız onlara...Peki çocuklarınız kışın yapamayıp yaza bıraktığınız aktiviteler varmı? Yada en cok hasret kaldıkları şey nedir...Çocuklarınıza vakit ayırın tatili en güzel şekilde siz ebeveynlerin yardımıyla değerlendirsin...  [​IMG]


  Yaz tatilinde çocuklara yaptırmanız gerekenler  Çocuklara yaz programı hazırlanırken onların "çocuk olmak"la ilgili ihtiyaçları öncelikli olarak göz önünde bulundurulmalıdır.

  Sınavlar, dersler, erken kalkma zorunlulukları gibi birçok zorluğun geçici bir süreyle de olsa son bulduğu bir dönemdeyiz. Tatilin çocuklar tarafından anlamının bu denli bir rahatlama ve serbestlik olmasının yanı sıra anne babalar için tatil birçok soru işareti içermektedir. Okul döneminde bir çocuğun gününün çok büyük bir kısmı okulda geçtiğinden anne babalar için günü programlamak nispeten daha kolaydır. Tatil döneminde ise sabahtan akşama kadar çocuğun evde kalacak olması onları biraz endişeye düşürebilir.

  Bütün bir okul döneminden çıktıktan sonra çocukların yorgun oldukları ve tatilin onların enerjilerini yeniden kazanmaları için bir fırsat olduğu da unutulmamalıdır.

  • Kış boyunca yapamadıkları üzerine yoğunlaşın:

  Çocukların çoğu zaman darlığı, imkan kısıtlılığı nediyle okul döneminde bir çok şeyi ertelerler. Özellikle gitmek isteyip de gidemediğiniz bir gezi alanı, ailecek yapmak isteyip de yapamadığınız bir aktivite varsa bunları yapmaya özen gösterebilirsiniz. Beraber geçirdiğiniz zamanları arttırmaya özen gösterin.

  • Karnede zayıf not varsa bunların nedenlerini araştırın:

  Bütün bir sene geride kaldı. Karnesindeki –eğer varsa- zayıf nota şimdi kızmayın; çünkü artık değiştirebileceğiniz bir şey yok. Yapılacak en faydalı iş, bu dersin başarılamamış olmasının nedenlerini araştırmaktır.

  • 5 Duyuya hitap eden oyunlar oynasınlar:

  Çocukların dünyayı ve çevreyi en iyi tanımalarının yolu 5 duyularını da kullanarak yaptıkları etkinliklerdir. Eski zamanlardan beri bu oyunların en zengin kaynağı “sokak”tır.
  Sokakta oynanan oyunlar yaratıcılığı, problem çözme becerisini, sosyal ilişkileri geliştirir. Bunu deneyimlemesi için çocuğunuza imkan yaratmaya çalışın. (Sitenizin bahçesi, anneannesinin meyve bahçeli evi gibi..)

  • Spor yaptırın:

  Yaz boyunca imkanlarınız dahilinde çocuğunuzun yüzme, tenis, basketbol gibi açık havada da yapabileceği bir spor yapmasını sağlayabilirsiniz. Kışın okul döneminde kapalı alanda kalan ve genellikle masa başında oturmak zorunda kalan çocukların fiziksel aktivite yapmaya ihtiyaçları vardır.

  • Tatil demek sınırsız televizyon – bilgisayar demek değildir!:

  Çocukların ebeveynlerinden en büyük istekleri tatil boyunca istedikleri kadar televizyon izlemek veya bilgisayar oynamak olabilir. Fakat unutulmamlıdır ki bunların kısıtlanması çocuğun okul dönemi ile ilgili değil genel gelişim ve dikkati için gereklidir. Bu nedenle de televizyon ve bilgisayar süreleri yine aşırıya kaçmadan kontrol altında devam ettirilmelidir.

  • Düzenli olarak ders çalışmalı:

  Çocuklar yaz tatilinde günlerinin bir kısmını da okulla ilgili çalışmlara ayırmalıdırlar. Bunun süresi çocuğa göre değişmekle birlikte, dikkate alınması gereken nokta çok ağır bir program olmamasıdır. Anne babalar mümkün olduğunca bu çalışmaları eğlenceli hatta oyun gibi yapmaya özen göstermelidirler. Günlük programdaki çalışma bölümü çocuğun yapmak istediği aktivitelerden önceye konmalıdır. Böylece istediğini yapabilmek için ders çalışmayı bitirmek çocuk için bir motivasyon olacaktır.

  • Kitap okumaya zaman ayırın:

  Çocuklar okul döneminde istedikleri kitapları okumaya zaman bulamayabilirler.
  Ayrıca okullarda zorunlu olarak okutulan kitapların herbiri de onların ilgisini çekmeyebilir. Yaz tatili çocukların kitabı sevmelerini sağlamak için çok uygun bir dönemdir. Beraber kitapçıya gidin ve kendi isteğine uygun kitap seçmesine izin verin. Zevk aldığı kitabı okuyan çocuğun kitap okuma alışkanlığı gelişecek, böylece çocuğunuz okumaya daha istekli olacaktır.
   
Yaz Tatilinde Çocuklarınıza Yaptırmanız Gerekenler.... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yaz Tatilinde Çocuğumla Ne Yapabilirim?

  Yaz Tatilinde Çocuğumla Ne Yapabilirim?

  yaz tatilinde neler yapılır tatilde neler yapılır yaz tatilinde ne yapılabilir tatilde ne Uzun Yaz tatilinde çocuklarımızla neler yapabiliriz? Çocuklarla Yolculuk... Uzun Yaz tatilinde çocuklarımızla neler yapabiliriz? Okul ve sınav döneminin ardından tatile giren çocuk ve gençlerin üç aylık zaman dilimini verimli ve faydalı faaliyetlerle geçirmesi için sorumluluk yine ailelere düşüyor....
 2. Tatil Bavulunuzda Olması Gerekenler

  Tatil Bavulunuzda Olması Gerekenler

  tatil bavulunda olması gerekenler tatil icin gerekenler tatilde yanında olması çantasında plaj çantasında Tatil sezonu başlamadan siz bavul hazırlama inceliklerini öğrenin Evet, konu tatil bavulu hazırlığı olunca, tabii ki ilk önce nereye gittiğimiz sorusu sorulmalı. Benim bahsettiğim tatil, yaz sıcağında, kumsallarda yapılan tatil. O zaman gelin, listemizi hazırlamaya başlayalım:...
 3. Çocuklarla Tatile Çıkmak

  Çocuklarla Tatile Çıkmak

  çocuklarla tatil çocuklarla tatile çıkmak Çocuklarımız oldu diye kendimizi eve kapatacak değiliz ya melekler :) Elbette ki bazı ufak tefek tedbirler ve hazırlıklarla biz de çocuklarımızın elinden tutup, bebeklerimizi kucağımıza alıp tatile çıkabiliriz :) Tabi tatile gideceğimiz yer ve çocuklarımız için alacağımız tedbirleri çok iyi bilmemiz lazım. Bakın aşağıda paylaşacağımız makalede bu...
 4. Çocuğunuz Yaz Tatilinde Bu Aktiviteleri Yapmak İstiyor....

  Çocuğunuz Yaz Tatilinde Bu Aktiviteleri Yapmak İstiyor....

  Çocukların Yaz Aktiviteleri Çocukların Yaz Tatili Aktiviteleri Çocuğunuz 1 yıl boyunca okudu öğrendi karnesini getirdi şimdi de eğlenmek ve tatil yapmak onların hakkı değil mi?Bizlerde çocuk olduk belki şimdiki gibi imkanlar yoktu tatil için ama şimdi imkanlarınız varken çocuklarınızdan bu tatili esirgemeyin....İşte çocukların tatilde en çok yapmak istedikleri aktiviteler....Tabi bu...
 5. çocukla yaz tatili için nereleri önerebilirsiniz?

  çocukla yaz tatili için nereleri önerebilirsiniz?

  Merhaba.Yaz tatili için şimdiden erken rezervasyon yaptırmak istiyorum ama 2 yaşındaki çocuğumla rahat edebileceğim bir yer olsun istiyorum.Çocuk menüleri olan denizi temiz ve sığ, hemen derinleşmeyen, kum olmalı.bebeğiyle tatil yapan ve önerebileceği yerler olan varmı?

Sayfayı Paylaş