Yazar Biyografileri

#41
Yazar Biyografileri
Ce: Yazar Biyografileri Esat Bayram </B> Makedonya Türk Edebiyatı


1950 yılından sonra aylık Sevinç ve Tomurcuk çocuk dergilerinin, Türkçe kitapların da yayımlanmaya başlaması, şiir çalışmalarının hız kazanmasına zemin hazırlamıştır. Ancak araya giren 1953 göçü, Makedonya Türk şiirinin bu hızlı gelişimini sekteye uğratmıştır. Göçün hız kestiği 60’lı yılların ortalarında, Sesler Aylık Toplum-Sanat Dergisi’nin de yayın hayatına girmesiyle, slogancılıktan uzaklaşma, gerçek şiiri arama çabaları daha da güçlenmiştir. Önce, söyleyeceklerini somut bir tarzda iletmek için düşünce ve duygularını gereksiz sözcüklerden arındırarak kurduğu kusursuz dizelerde ortaya koyduğu ince lirizm tonlarıyla dikkatleri çeken , yazdıklarıyla okuru düşünmeye iten Avni Engüllü ile birlikte Mustafa Yaşar, Yusuf Edip, Sabahattin Sezair, Fahri Ali, Suat Engüllü, İrfan Bellür; daha sonraları da Esat Bayram, Sabit Yusuf gibi şairlerin yer aldığı, Makedonya şiirine güç veren, yeni bir yazar kuşağı ortaya çıkmıştır. Makedonya Türk şiirinin yaşatılması misyonuna son katılanlar arasında, Melâhat Engüllü, Biba İsmail, Oktay Ahmed, Rıfat Emin, Tülay İbrahim, Leylâ Süleyman, Meral Kain, Arzu Abdullah gibi değerli genç şairleri de anmak gerekir.
Tito Yugoslavyası’nın resmî siyasetî, 1951 yılına kadar Kosova’da Türk varlığını tanımıyordu. Bu nedenle Kosova Türkleri, ilk başta Makedonya Türklerine tanınan olanaklardan yararlanamadılar. Bu nedenle birçok alanda olduğu gibi, edebiyatta da ortaya çıkan alt yapı eksikliğini, 1969 yılına kadar Makedonya Türklerinin sahip oldukları olanaklardan yararlanarak giderdiler.

Balkanlar’da Türk Şiiri - Balkan Türklerinin Kimlik Destanı
Suat Engüllü
1.Karşıyaka Şiir Kurultayı

19-21 Mart 2004/ İzmir 
#42
Ce: Yazar Biyografileri
Esat Cemal Paker </B>
ESERLERİ

1.Siyasi Tarihimizde Kırk Yıllık Hariciye Anıları
Esat Cemal Paker
Remzi Kitabevi / Ansiklopediler Dizisi

Esat Cemal Paker, hariciyecilik mesleğine girdiği II. Abdülhamit devrinden başlayıp Cumhuriyet dönemine kadar, çeşitli Avrupa ülkeleri nezdinde resmi görevlerde bulundu. Bu görevleri süresince, duyduğu veya bizzat yaşadığı ciddi ve mizahi olayları, Siyasi Tarihimizde Kırk Yıllık Hariciye Hatıraları adlı kitabında topladı.

Esat Cemal'in siyasi hayatının başlangıcı, Osmanlı devletinin dağılmaya yüz tuttuğu o karanlık günlere denk geldiğinden, anlatılan kimi olaylar, yeni kuşaklar için ibret verici birer örnek niteliği taşıyor. Kimi zaman da, dönemin ünlü kültür, fikir ve siyaset adamlarının yaşamları gözler önüne seriliyor. 1900'lerin başında savaş içindeki Avrupa sosyetesi ve Osmanlı
erkanı, Esat Cemal'in gözlemleriyle, bir roman akışı içinde sergileniyor.
 
#43
Ce: Yazar Biyografileri Ethem Nejat - (28.01.1921) </B>
II. Meşrutiyet dönemi eğitimcilerimizden Ethem Nejat, yaşadığı dönemde eğitimin çağdaşlaştırılması çalışmalarına büyük katkıda bulunmuştur. İstanbul'da doğmuş, 28 Ocak 1921'de Trabzon yakınlarında ölmüştür. Eylül 1918'de Maarif Nezareti tarafından Berlin'e gönderilen Ethem Nejat 1919'da İstanbul'a döndüğünde aynı yıl kurulan Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Partisi'ne kaılarak partinin İstanbul adayı olmuştur. Bu dönemden sonra onu Sosyalist hareket içinde görürüz. Ölümü de Mustafa Suphi ve arkadaşları ile Bakü'ye giderken bir suikast sonucu olmuştur..

ESERLERİ
1.Türklük Nedir ve Terbiye Yolları
Ethem Nejat
Yayına Hazırlayan Faruk Öztürk
Kızılelma Yayıncılık İstanbul - Şubat 2001

"İdadi okullarına girenler seçkin sınıf oluyorlar, tüccar, esnaf, sanatkar ve çiftçi olmaya tenezzül etmiyorlar. Ne kadar beyinsizlik!..Bizde, hatta büyüklerimizde ve hatta rastladığım büyük maarif memurlarımızda pek aşağı bir ruh hali ve mantık var: "Esnaflar, tüccarlar, sanatkarlar, çiftçiler hep okuma-yazma bilmeyenlerden veya okuyamayan ve yazamayanlardan seçilsin." Ne kadar büyük körlük, ne acı bir endişe! Efendim; tüccar, esnaf, ziraatçı, kendini bilmez, ilerlemeleri gelişmeleri takip etmez, dünyayı tanımazsa söyleyiniz biz, okuyan, bilen, anlayan milletlerin ekonomik yönden esiri olmaz mıyız?
Bu konuda hükümette de suç var. Gençleri çalışma ve girişime yölendirmek için elinde araç çok. Devlet kapısında memurluk dilenen gençleri, büyük memurlar, bakanlar uygun bir dil ile yol göstererek amacından vazgeçirmeli, ısrar edenleri kovmalıdır.

 
  korsan kitabın parasını yazara gönderdi hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Tohumlarını kendi kendine dağıtan bitkiler hangileridir yazar mısınız Tohumlarını kendi kendine dağıtan bitkiler hangileridir yazar mısınız
Tohumlarını kendi kendine doğal yollarla dağıtan bitkileri arıyorum. Doğada olduğunu bilioyrum. Bu bitkiler hangileridin yani kuşa sineğe arıya ihtiyaç duymadan dağıtan bitlire ile ilgili bana bilgi verir misini zteşekkür ediyorum.
Bilmedikleriniz 1
5 tane ülkemizde doğal afetleri ve bunların nedeni ve korunma yollarını yazar mısınız 5 tane ülkemizde doğal afetleri ve bunların nedeni ve korunma yollarını yazar mısınız
Selamlar değerli büyüklerim araştırdım ama bulamadım lütfen bana Türkiye'de 5 tane doğal afeti, bunların nedenlerini ve korunma yollarının neler olduğuna dair bilgiler verir misiniz ? Şimdiden teşekkür ediyorum.
Bilmedikleriniz 1
Kiracı Tahliye Davası  Dilekçesi nasıl yazarım ? Kiracı Tahliye Davası Dilekçesi nasıl yazarım ?
kiracı tahliye örnek dilekçe,tahliye davası örnek dilekçesi,tahliye davası örnek dilekçe formu,tahliye davası nedir,kiracı tahliye davası nedir,kiracıya tahliye davası nasıl açılır,kiracıyı tahliye etme, 35520 Kiracı...
İcra ve İflas Hukuku 0
Konulara mesaj yazarken çıkan Java Konsol hatası giderilmiştir. Konulara mesaj yazarken çıkan Java Konsol hatası giderilmiştir.
Merhaba değerli arkadaşlarım, Biliyorsunuz ki bizler vbulletinden den Xenforo adlı yeni forum scriptine geçtik. Bu geçiş sürece bizlere yaklaşık bi on gün kaybettirdi. Bu arada çıkan hatalarda cabası. En önemli hatalardan birisi olan, konulara...
Site Duyurularımız 1
korsan kitabın parasını yazara gönderdi korsan kitabın parasını yazara gönderdi
Yazara mektupla 15 lira yolladı Kayseri’de, Mustafa Gödeş’in yazdığı ‘Kişisel Gelişim Zırvaları’ adlı kitabın Kayseri’de korsanını satın alan Süleyman T., okuduktan sonra vicdan azabı duyarak yazdığı özür mektubunun içine iliştirdiği kitabın...
Güncel Haberler 1