gebe
 1. melegim

  melegim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.169
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  yazın artan bu sivilcelerden nasıl kurtulunur?

  Konu, 'Cilt Bakımı' kısmında melegim tarafından paylaşıldı.

  sivilceden nasıl kurtulunur sivilcelerden nasıl kurtulunur sivilce kurur sivilceler kurur sivilce kurutulur Yaz aylarında başınıza bela olan sivilcelerle mücadele etmek aslında sanıldığı kadar zor değil. Dermatolog Erçin Özüntürk'ün anlattığı yöntemleri uygularsanız, yaz sivilcelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

  Yaz aylarında sivilceler neden artar?
  Bilindiği gibi yaz aylarında daha fazla terleriz. Kişilerin yüzde 15'inde sivilce artmasının nedeni de terlemedir. Bunun dışında güneş ışınları genelde sivilceleri iyileştirse de zaman zaman yağ bezlerinin ürettiği yağ miktarını çoğaltarak sivilce artışına neden olabilir. Bu tür sivilceler, 'tropikal akne' olarak adlandırılır.

  Genetik, ırksal, hormonal, psikolojik faktörlerin yanı sıra kullanılan birtakım ilaçlar ve kozmetik ürünlerinin de sivilceye neden olduğu biliniyor. Bu noktada tavsiyeleriniz neler olacak?
  Özellikle ağızdan alınan veya sürülen kortizon veya hormon içeren ilaçların kullanımıyla akne oluşabilir. Dolayısıyla sivilceye eğilimli ciltlerde, bu ilaçlar kullanılırken dikkat edilmelidir. Kozmetik ürünlere gelince; içeriğinde özellikle lanolin, vazelin, bazı bitkisel yağlar, 'butil stearat', 'loril alkol', 'oleik asit' gibi maddeler bulunan kozmetikler bazı kişilerde akneye sebep olabilir. Bunun dışında değinmek istediğim bir başka nokta da şu ki; meslek gereği yağlı maden ve maden kömürü katranı içeren maddelerle temas eden kişilerde, özellikle uyluk ve ön kollarda meydana gelen 'meslek aknesi' dediğimiz akneler ortaya çıkar. Bunu engellemek için mümkün olduğu kadar bu maddelerle çıplak temastan kaçınılması gerekmektedir. En fazla dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de; içerdikleri maddelerin ciltte yağ dengesini bozarak tahriş ve sivilcelere neden olabilecek ucuz ve kalitesiz kozmetik ürünlerini asla tercih etmemek gerektiğidir.

  Güneşin sivilceye iyi geldiğine dair yaygın bir kanı vardır. Bu doğru mu?
  Evet, doğrudur. Güneşin yaydığı UVB ışınlarının iltihabı önleyici etkisi vardır. Tatil dönemlerinde, sivilcelerin azalmasına etken budur. Ancak tabii ki bir yandan da tatil stresten uzaklaşmak demektir. Bu sayede de sivilcelerde bir azalma sağlanır. Bunların yanında bronzlaşmanın akneyi maskelemesi, güneşin sivilcelere iyi geldiği kanısını oluşturmuştur. Fakat bu durum her cilt için geçerli değildir. Örneğin, açık tenlilerde güneş akneyi artırır. Çünkü komedon (ciltteki siyah ve beyaz noktalar) çoğalmasına neden olabilir.

  Güneş ışınları ciltte; özellikle sivilceli ciltlerde ne gibi hasarlara yol açar? Bu sorunların oluşmasını engellemek için nasıl önlemler almak gerekir?
  Sivilceli ciltler, kesinlikle güneşin zararlı etkilerinden korunmalıdır. Bunun için saat 10-16 arası güneş altına çıkmaktan kaçınmak, bu saatlerin dışında ise 'gün örtüsü' adını verdiğimiz değişik koruma faktörlerini içeren ama yağ içermeyen krem, losyon gibi ürünleri cilt tipine uygun olarak kullanmak gereklidir. Ayrıca şapka kullanmak da önemli bir koruma faktörüdür.

  Güneş alerjisinin nedenleri nedir? Nasıl korunabiliriz?
  En çok 20'li yaşlarda başlar. Güneşe maruz kalan deri bölgesinde yarım ile 3 dakika içinde kızarmalar, kaşıntı ve kabarmalarla kendini gösterir. Ani alerjilerin başında ise güneş yanıkları gelir. Bu yanıkların oluşmasına güneşin yaydığı UVA ışınları sebep olur. Işınların en yoğun olduğu sabah 10 ile öğleden sonra 16 saatleri arasını kapsayan zaman diliminde, güneş altında bulunmamak, ani yanıkları önler. Güneş yanıklarında, tedavi olarak; reaksiyon şiddetine göre ağrıyı ve ateşi kesen ilaçlar alınması veya yalnızca ıslak kompres uygulanması ve hemen ardından krem ve losyonların kullanılması gerekir. Bunun yanında kalıcı alerjilere örnek olarak; yüze yerleşen küçük kahverengi lekeler olarak ortaya çıkan çiller, ışığa bağlı yaşlanma ve benlerin artması sıralanabilir.

  Güneş koruyucular, cildimizi güneşten korumak için yeterli midir? Güneş koruyucuların etkili olması için nasıl kullanmak gerekir?
  Güneşten koruyucu ürünlerin yanı sıra şapka ve koruyucu giysiler muhakkak kullanılmalıdır. Kullandığımız ürünün etkili olması için koruyucunun mutlaka SPF 30 faktör ve üzerinde olması gerekir. Ayrıca mutlaka güneşe çıkmadan 30 dakika önce santimetrekareye 2 ml olacak şekilde tüm yüze ve bütün vücuda sürülmelidir. Yapılacak aktiviteye, suya girme ve terleme durumuna göre ürün seçilmelidir. SPF'si yüksek olan ürünlerin, yanığı önlemede diğerlerinden çok farkı olmasa da derin hasarı önlemede daha etkili oldukları ispatlanmıştır.

  Yaz aylarında cilt bakımı nasıl yapılmalı?
  Yaz aylarında vücutta su kaybına bağlı olarak, özellikle kol ve bacaklarda cilt kuruyor. Bu yüzden koruyucuların yanı sıra nemlendiriciler de kullanılmalı. Aşırı kuruyan, alerjik olan ciltlerde nemlendiricileri 2-3 saatte bir yenilemek gerekiyor. Yüze sürülen C vitamini içerikli nemlendiricilerin; güneşin yarattığı hasarları engelleyici rolleri var. Nemlendirici, cilt kurutulduktan sonra sürülmeli. Islak cilde nemlendirici sürmek, mantara neden olabilir. Aşırı kuru ciltlerde, meyve asitli ve cildin üst tabakasını yenileyici kremler kullanılmalı. Meyve asitli nemlendiriciler, güneşten koruyucularla birlikte ya da akşam sürülmelidir.


   
yazın artan bu sivilcelerden nasıl kurtulunur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sivilcelerden nasıl kurtulunur ??

  sivilcelerden nasıl kurtulunur ??

  sivilcelerden nasıl kurtulunur karıncalardan nasıl kurtulunur karıncadan 1. ilk once tek tek hepsine igne batır 2. sonra güzelce bi kolonya ile sil 3. sonra bi kibrit yak 4. yansın hemen suya tut sakın soguk olmasın su 5. sonra yogurt sür sogusun 6. ondan sonra sarımsak bas kremle 7. tükür eline sür yüzüne asit etkisi yapsın 8. geçmedimi zımparala 9.olmadımı kola dök kurutma...
 2. Girdaptan nasıl kurtulunur?

  Girdaptan nasıl kurtulunur?

  girdaptan nasıl kurtulunur girdap girdap, sabir, kurtulmak, sorunlar, cozum konusunu incelemektesiniz Merhaba Melekler, İnsan, hayatta bazen bir girdaba kapıldım diye umutsuzluğa düşebilir, bağırıp çağırabilir, sağa sola saldırabilir. Ama bunların hiçbiri netice vermez. Çözüm ise sabırla beklemektir. 'Mesafe insanı temiz kılar' diye bir söz vardır Amerikan politikasında. Hem halkla iç...
 3. Abdest Alırken Vesveseden Nasıl Kurtulunur Buyrun Bu yazımızda

  Abdest Alırken Vesveseden Nasıl Kurtulunur Buyrun Bu yazımızda

  Abdest Alırken Vesveseden Nasıl Kurtulmak İçin Ne Yapmalı Abdest Alırken Vesvese Geliyor Nasıl Kurtulurum Daha önce ki bir çok yazımızda abdest ile ilgili bilgiler paylaşmıştık. Bunlardan biri abdest alırken okunacak dualar hakkında ki bilgi içeren konumuzdu. Şimdi de sizlere abdest alırken vesvese geliyor ne yapmam lazım diyen arkadaşlarımız için abdest alırken vesveseden nasıl kurtulmak...
 4. Sonbahar Depresyonundan Nasıl Kurtulunur?

  Sonbahar Depresyonundan Nasıl Kurtulunur?

  sonbahar depresyonu, sonbahar depresyonu belirtileri, sonbahar depresyonu tedavisi Sevgili melekler, sonbaharın gelmesiyle birlikte havalar soğuyacak ve kararmaya başlayacak. Güneşli günlere veda edeceğiz. Erken akşam olması ve havaların kararması herhalde ruhlara da sirayet ediyorki sonbahar depresyonu denen illet yakamıza yapışıyor. İşte kendimizi depresif hissettiğimiz bu zamanlarda ne...
 5. Kumar bağımlılığından nasıl kurtulunur ?

  Kumar bağımlılığından nasıl kurtulunur ?

  kumar bağımlılığı,kumar bağımlılığı tedavisi,kumar bağımlılığı belirtileri,kumar bağımlılığına tedavi Kumar bağımlılığı aynı zamanda kompulsif kumar oynama diye de bilinen bir tür dürtü kontrol bozukluğudur. Kompulsif kumarbazlar, kendilerine ve sevdiklerine zarar verdiklerini bildikleri halde kumar oynama dürtülerini kontrol edemezler. Kumar oynamak sonuçlarını umursamaksızın düşündükleri...

Sayfayı Paylaş