Yazın Ekilmesi Uygun Olan Çiçekler

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yazın Ekilmesi Uygun Olan Çiçekler
bu konu yaz bitkileri ve çiçekleri konusunda genel bilgilere yer vermektedir.

Kısa bir süre sonra yaz mevsimini dolu dolu yaşamaya başlıcaz. Eviniz müstakil olabilir, yada yazlık evinizin müsait bir bahçesi ve terası da olabilir. Eğer yaz ayların da evinizin bahçesine ekecek uygun yaz çiçekleri arıyorsanız sizlere konu ile ilgili detay bilgilere geçiyoruz.

ortanca-334.jpg


Kadife türleri : Kadifenin bütün çeşitleri bol güneş sever en dayanıklı mevsimlik bitkilerdendir. Kendine özgü bir kokusu vardır. Solan çiçeklerinin kesilmesi çiçeklenmeyi arttırır. Kasım ortalarına kadar gayet sağlıklı kalır.

Yıldız çiçekleri: Havalar iyice ısınmadan topraktan çıkmaz güneşi ve sıcağı çok sever yumrulu kökleri vardır. Kasım sonlarına doğru Ankarada yumrularının topraktan çıkartılıp nisan ayına kadar saklanması gerekir. Toprakta kalırsa donar. Saklanan yumrular nisanda birbirinden ayrılarak dikilir.

Zinya: Haziran başlarından ekim sonuna kadar sürekli çiçek veren bitkilerdendir.Suyu sever 30 cm. ile 80 cm.arası boylanır.Yalınkat ve katmerli türleri vardır.

Karanfil türleri: Bütün karanfiller çok yıllıktır.Mayıs ile Kasım arası çiçeklidirler.Yalınkat ve katmerli türleri vardır.Bazı renkleri kokuludur.Katmerli olanları çok gösterişlidir.

Alisyum: En kalender en güzel bahçe bitkilerindendir.Yayılıcıdırlar Özellikle beyazı hızlı yayılır.Kendinden uzun bitkilerle kullanılırsa çok güzel olur, beyazları kokuludur. Grup dikildiğinde kokusu fazlaca hissedilir. Zemini çok kısa sürede örten hiç nazı olmayan bir çiçektir. Tohum döker ,ancak Ankarada tohumların çiçeklenmesi mayıs sonunu bulur. Fide alıp dikmek daha iyidir. Ankarada toprak donana kadar yaşar.

Gazanya: Yazın dikilecek güzel çiçeklerdendir.Sabah güneş görünce açar güneş gittimi çiçeğini kapatır. Ankarada Ekim ortalarına kadar yaşar.

İpek çiçeği(kedi tırnağı): Ençok sevilen çiçeklerdendir. Çiçekleri gündüz açıp güneş gidince ölür 1 gün çiçek ömrü vardır. Ertesi gün başka bir çiçek açar böylece yazı geçirir Ankarada ekim ortalarına kadar ancak dayanır. Suyu sever.

Horoz ibiği: Haziran ortası ile eylül sonu arasında yaşar bir tek çiçek açar ve bu çiçeği büyütür çiçek büyüdükce rengi bozulur eylül ortalarında tohum yapar ve ölür.

Mine ve yayılıcı mineler: Normal mineler biraz nazlı çiçeklerdir açtığı zaman çok güzel olurlar ancak mantar hastalığı en büyük düşmanlarıdır. Genellikle mevsimi bitmeden hastalanır ve ölürler. Yayılıcı mineler ise harika çiçeklerdir güneşi ve suyu çok severler. Yayılıcı ve sarkıcıdırlar aslında çok yıllık bitkilerdir ancak Ankarada kar yağana kadar yaşar ve kışın ölürler.

Sanvitalia: Süper bir yer örtücü bitkidir biraz diğer bitkilerden pahalı olduklarından pek bilinmezler sarı çiçeklerini hiç esirgemezler her tarafa yayılır ve sürekli minik sarı çiçeklerini açarlar. Ankarada kar yağana kadar kalır.

Arslan ağzı: Hepimizin bildiği çiçeklerden biridir bazı renkleri kokuludur Ankarada kışın ölmez ilkbaharda tekrar çiçeklenirler.

Vinca(rozet): Çok güneş ve sıcak seven bir bitkidir gösterişlidir ancak ege ve Akdeniz bitkisidir. Ankarada temmuz ve Ağastos aylarında güzeldir sonra bozulur.

Vapur dumanı: Mavi tonu rengiyle ilginç bir bitkidir.Mayıs ortasından ekim sonuna kadar çiçeklidir.

Kana: Boylu poslu yakışıklı bir bitkidir . Ankarada Yumruları nisan ortasından sonra dikilir haziran gibi çiçeklenir kasım sonuna kadar çiçeklidir . Kasım sonunda yumruları topraktan çıkartıp saklamak gerekir. 1,5 metreye kadar yükselir.

Yukarıdaki bitkiler en yakıcı güneşe sularını verdiğiniz sürece dayanırlar ve coşarlar.Bütün mevsimlik bitkiler geçen çiçekleri kopartıldığında yeniden çiçeklenirler tohum yapmaya harcayacakları gücü yeni çiçek açmak için kullanırlar .Güneş seven bitkilerin büyük çoğunluğu yarı gölge yerlerde de yaşarlar.

Yarı gölge yerlerde ise:

Petunya türleri : Normal petunyalar mümkünse güneş etkisini arttırmadan nisan sonu gibi dikilmelidir o zaman sıcaklar bastırmadan yerine yerleşeceğimden yaz boyu daha dayanıklı olurlar. Katmerli petunyalar genellikle kokulu ve düzlere nazaran daha dayanıklıdırlar. Sarkıcı ve yayılıcı petunyalar süper çiçeklerdir. Çok coşkulu ve güzeldirler tam gün güneş bu bitkileri bozar, suyu çok severler. Ankarada ekim sonuna kadar sağlıklı yaşarlar yaz boyunca biraz vitamin takviyesi çok iyi gelir.

Sardunya türleri: Sardunyalar iri ve gösterişli çiçekleriyle en çok tercih edilen bitkilerin başında gelir . En iyi gelişmeyi yarı gölge yerlerde gösterirler çok güneşe dayanıklıdırlar ancak çiçeklerini ve yapraklarını küçültürler sakız sardunyalar harika bir sarkıcıdırlar hava nemini çok severler bu yüzden Ankarada çok güzel olmazlar ama bu halleri bile bir çok bitkiyi geride bırakır.nisan ayından aralık ayına kadar sürekli çiçekli ve gösterişlidirler.

Ateş çiçeği: yarı gölge yerlerde iri ve gösterişli açarlar alisyumla birbirlerine çok yakışırlar güneş de iyi bir gelişme göstermezler gölgede ise çiçek açmazlar. Ankarada nisan sonundan kasım ayına kadar çiçeklidirler.

Begonya: Begonyanın her türü yarı gölge bitkisidir . Hatta yarı gölgeden biraz daha gölgeye bile yakındırlar. Ankarada nisan ayından ekim sonuna kadar çok güzel olurlar güneşe dayanmazlar . Güneş de iyi bir gelişme gösteremezler.

Cam güzeli : Yarı Gölge ve gölgeye yakın yerlerde cam güzeli en keyifli olanıdır. Çok güzel olurlar çiçek gibi değil resim gibi gözükürler . Ankarada nisan sonundan kasıma kadar sürekli çiçeklidirler.

Küpe çiçeği: Gölge bitkisidir Bütün yazlık bitkiler grup kullanılırken küpe tek kullanılır.

Ortanca: gölgelerin en güzel çiçeklerinden biridir. Oldukça iri çiçekleri her zaman tercih edilir. Aslında hava nemi yüksek yerlerin bitkisidir ancak ankaranın havası kuru olduğundan sadece gölge yerlere dikilmelidir. Normal şartlarda haziran ortasından sonra çiçeklenir ve ağastos sonuna kadar çiçekleri sırayla açar.
 
Geri
Üst