Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Yazın Kanserden Nasıl Korunabilirsiniz?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  yazın kanserden korunma kanserden korunma
  kanserden korunma yolları

  Sevgili melekler, çağın hastalığı kanser her geçen gün can almaya devam ederken, Sağlık Bakanlığı, yaz aylarında sağlığı kanser açısından tehdit eden etmenler ve alınabilecek önlemlerle ilgili uyarılarda bulundu. Vatandaşların yediklerine her zaman olduğu gibi yazın da dikkat etmesi gerektiğini belirten bakanlık, aşırı şeker ve tuz, et ve yağ tüketiminden kaçınılması gerektiği, dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesini hatırlattı.


  < Konu Resmi..>


  Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığı vatandaşlara 'Kansere Karşı Yaz Önerileri' hazırladı. Kanserin hem dünyada hem de Türkiye'de sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir toplum sağlığı problemi olduğu vurgulanan yazı da, kanserlerin yüzde 5-10'u genetik faktörlere yüzde 90-95'i de özellikle obezite, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol olmak üzere çevresel faktörlere bağlı geliştiği vurgulandı.

  Çevresel faktörlerin bireylerin yaşam alışkanlıklarında yaptıkları değişikliklerle kontrol altına alınabileceği belirtilen yazıda, önümüzdeki yaz aylarında sağlığımızı kanser açısından tehdit eden etmenler ve alabileceğimiz önlemler sıralandı. Düzenli fiziksel aktivitenin kalın bağırsak kanseri riskini yaklaşık yüzde 50, meme kanseri riskini yaklaşık yüzde 40 azalttığının bilindiği belirtilen yazı da, haftada 3-4 kez 30-60 dakika yürüyüş ve egzersiz yapılması gerektiği hatırlatıldı.

  OBEZİTENİN KANSERLE İLİŞKİSİ VAR

  Vatandaşlara yediklerine her zaman olduğu gibi yazın da dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarılar bulunan yazıda, aşırı şeker ve tuz, et ve yağ tüketiminden kaçınılması, dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerektiği kaydedildi. Obezitenin birçok kanserle ilişkisi yapılan çalışmalarda gösterildiği belirtilen yazı da şu uyarılarda bulunuldu; "İdeal kilonuzu koruyun, ayrıca aşırı dondurma ve gazlı içecek tüketmeyin. Mümkün olduğunca taze sıkılmış meyve suları ve suyla sıvı ihtiyacınızı giderin. Güneşin faydalı etkisi olduğu kadar zararlı etkilerinin de olduğunu unutmayın. Maruz kalınan UV radyasyonun en yüksek düzeyde olduğu 11.00 ve 15.00 saatleri arasında doğrudan güneşe çıkmayın.

  Gün içerisinde dışarı çıkmanız gerekirse geniş kenarlı ve sık dokuması olan şapka, açık renkli ve sık dokulu giysiler giyin. Güneşe çıkarken koruyucu faktörlü kremlerin sürülmesi önerilse de bunların kansere karşı koruyuculuğu kanıtlanmamış olduğundan koruyucu krem kullanmak güneşte daha uzun süre sağlık riski olmadan kalınabileceği düşüncesini akla getirmemelidir. Yazın tatil öncesi güneş yanıklarından korunmak ve erken bronzlaşabilmek amacıyla tercih edilen solaryumlar güneş ışınlarından daha yüksek doz Ultraviyole radyasyona maruziyete neden olmaktadır. Solaryumların sağlık açısından olumsuz etkileri bilimsel olarak da kanıtlanmış olduğundan tıbbi nedenler dışında bu cihazları kullanmaktan olabildiğince kaçının. Önlenebilir kanser nedenleri arasında yer alan sigaradan uzak durun."


   
Yazın Kanserden Nasıl Korunabilirsiniz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kenelerden nasıl korunabilirim?

  Kenelerden nasıl korunabilirim?

  Özellikle yaz aylarında herkesin korkulu rüyası olmaya başladı keneler.Bir çok ölüme yer açan kenelerden nasıl korunabiliriz neler yapabiliriz bunları sizlerle şimdi paylaşıyorum dikkat etmeniz gerekenler ve merak ettikleriniz hepsi burda kenelerle ilgili... Keneler yoluyla bulaşan birçok hastalık mevcut olup, tüm dünyada gözlenir. Ancak, kendinizi ve ailenizi korumak için...
 2. Çığdan Nasıl Korunabiliriz ?

  Çığdan Nasıl Korunabiliriz ?

  çığdan nasıl korunabiliriz çığdan korunmanın yolları çığdan nasıl korunabiliriz çığdan korunma yolları ile ilgili bilgiler burada melekler. Her yıl çığ sebebiyle ülkemizde ve dünyada yüzlerce insan hayatını kaybediyor melekler. Ve hala ne yazık ki doğuda engebeli ve dağlık alanlara yakın yerleşimler ve yollar çığ tehlikesi altında. Peki çığdan nasıl korunabiliriz ? Çığdan korunma yolları...
 3. Kansere karşı bitklilerle nasıl korunabiliriz ?

  Kansere karşı bitklilerle nasıl korunabiliriz ?

  Kanser hastalığı çağımızın en büyük kabusu. Bitkileri kullanarak kanserden korunabilirmiyiz, korunabilirsek nasıl korunabiliriz ?
 4. Güneş Lekelerinden Nasıl Korunabilirim?

  Güneş Lekelerinden Nasıl Korunabilirim?

  güneş lekelerinden korunma, güneş lekeleri için, güneş lekelerinden nasıl korunulur Sevgili melekler, güneşlenmek, bronzlaşmak iyi de ah bir de ciltte kalan o güneş lekeleri olmasa. Eğer siz de bu lekelerden şikayetçiyseniz henüz güneşte kalmadan bunun önlemini alabilirsiniz. Nasıl mı? Güneşe çıkmadan önce içilen bir tatlı kaşığı mandalina yağının güneş lekelerine karşı koruma...
 5. Güneş Yanıklarından Nasıl Korunabiliriz?

  Güneş Yanıklarından Nasıl Korunabiliriz?

  güneş yanıklarından korunmak için, güneş yanıkları, güneş yanıklarına karşı Sevgili melekler, yazın tatile çıkanların ilk olarak başına gelen sorun herhalde güneş yanıklarıdır. Kış boyu evde tıkılıp kalmanın acısını çıkarayım, bol bol güneş göreyim derken maruz kalınan bu durum son derece can yakıcı ve sinir bozucudur. Her sene bu sefer fazla güneş altında kalmam denilse de, denizin ve...

Sayfayı Paylaş