Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Yazın Nasıl Beslenmeli bu konuda bilgi verir misiniz?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Yazın Nasıl Beslenmeli bana bu konuda bilgi verecek bir arkadaşım var ise şimdiden çok tşk eder ve bilgileri beklerim :)

   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Beslenme birçok insan tarafından açlık duygusunun bastırılması ve canının istediği yiyeceklerin yenmesi veya içilmesi olarak algılanmaktadır. Oysaki beslenme, vücudun büyümek, yenilenmek ve varlığını sürdürebilmek için gerek duyduğu bütün besin öğelerini yaş, cinsiyet ve hareketine uygun miktarda alıp kullanmasıdır.
  Her dönemde olduğu gibi yaz aylarında da yeterli ve dengeli bir beslenme gereklidir. Yazın sıcaklığı da hayatımıza eklendiği için, beslenmemize daha fazla özen göstermemiz gereki

  Yaz aylarında giderek ısınan havanın etkisi ile oluşan terleme sonrası artan sıvı ihtiyacını karşılamanın en kolay yolu su içmektir. Su içmek için susamayı beklememek gerekir. Bu nedenle günde en az 2-2,5 litre su içmeye dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle çocuklar, hamileler, yaşlılar ve sporcular aşırı su kaybettiklerinde ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler.

  Terle kaybolan sıvı ve mineral eksikliğini gidermek için hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, ayran, bitki çayları, meyvenin kendi tadı ile yapılmış kompostolar, içecek olarak tercih edilmelidir.

  Öğün atlamamaya özen gösterilmeli 3 ana öğün mutlaka tüketilmeli mümkünse ara öğünlerde eklenerek kişilerin öğünlerde fazla yemek yemesi engellenmelidir.

  Yaz aylarında yağlı, kızartılmış ve kavrulmuş besinler yerine fırınlanmış, ızgara veya haşlama besinler tercih edilmelidir. Yağsız kırmızı et haftada 1-2 defa olmak üzere balık, tavuk gibi omega 3 yönünden zengin besinleri tercih etmek aynı zamanda kalp sağlığı açısından da önemlidir.

  Özellikle yaz aylarında ağır tatlılar yerine sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edilmelidir. Sütlü tatlılardan dondurma iyi bir tercih olmakla beraber riskli gıdalar arasında olduğundan iyi muhafaza edilmediğinde besin zehirlenmelerine sebep olabilir.

  Yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla ortaya çıkan en önemli konulardan biri de gıda zehirlenmeleridir. Açıkta satılan gıdalar hijyenik ortamda üretildiğinden ve muhafaza edildiğinden emin olmadığınız gıdaları tüketmeyin. Besinlerin saklanması diğer dönemlere oranla yaz aylarında daha fazla önem taşır.

  Alkol tüketenlerin alkolün diüretik (idrar söktürücü) özelliği nedeniyle daha dikkatli olması gerekiyor. Çünkü alınan alkolün vücuttan atılması esnasında sıvı ile birlikte mineral de kaybedileceğinden sıvı elektrolit dengesi bozulabilir.

  Genel Öneriler
  - Yaz ayların sıvı kaybı çok olur. Bol bol su için.
  - Bol miktarda sebze ve meyve tüketin.
  - Yazın fazlaca yapılan kızartmalardan uzak durun.
  - Az yağlı yapılmış zeytin yağlı sebzeleri tercih edin.
  - Et tercihlerinizi de ızgara veya fırında pişirme yöntemleriye az yağlı olarak tercih edin.
  - Dondurmayı dikkatli tüketin.
  - Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih edin.
  - Tuz tüketiminize dikkat edin.
  - İşlenmiş gıdalar yerine, yazın bolca bulunan taze sebze ve meyveleri tercih edin.
  - Alkollü ve asitli içeceklerden yaz aylarında sakınmak gerekir. Bunun yerine soda, ayran, su tüketin.
  - Yaz aylarında ağır yemekli öğünlerden kaçınmalıdır. Ağır olmayan yoğurt ve sıvı gıdaların tercih edilmesi sıcakla beraber gelen rehaveti önler.
  - Gece geç saatlerde yemek yemeyin. Akşamları metabolizma normalden daha yavaş çalıştığı için besinler zor yakılır.
  - Günlerin uzaması avantajını kullanarak fiziksel aktivitenizi arttırın.
   
Yazın Nasıl Beslenmeli bu konuda bilgi verir misiniz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Deodorantlar Tümör Sebebi mi bu konuda bilgi verin

  Deodorantlar Tümör Sebebi mi bu konuda bilgi verin

  Kızlar acaba Deodorantlar Tümör Sebebi mi bu konuda bana bilgi verecek olan arkadaşlarım varsa aranızda bilgi bekliyorum.
 2. Karın Kası Nasıl Yapılır bu konuda bilgi verir misiniz

  Karın Kası Nasıl Yapılır bu konuda bilgi verir misiniz

  Karın Kası Nasıl Yapılır ? Arkadaşlar ben karın kası yapmak istiyorum karın kaslarımı geliştirmek istiyorum acaba nasıl yapabilirim.
 3. Arjantinin İklimi nasıl bilgi verir misiniz

  Arjantinin İklimi nasıl bilgi verir misiniz

  Selam arkadaşlar acaba Arjantinin İklimi nasıl bu konuda bilgisi olan arkadaşlarım var ise aranızda lütfen bana da bu sayfadan Arjantinin İklimi hakkında bilgi versin.
 4. kortizonun aldırdığı kilo nasıl verilir bu konuda bilgi verin

  kortizonun aldırdığı kilo nasıl verilir bu konuda bilgi verin

  ay boyunca kortizonun en yüksek dozunda iğne kullandım ve o aralar kilo almadım ama kortizondan bir yıl sonra yani şimdi anlamsız bir şekilde sanki her gün kilo alıyorum:S sizce bu kortizonun yan etkisinden mi? Ve kortizonun yan etkisi daha ne kadar sürecek ayrıca kortizonun aldırdığı kilo nasıl verilir?
 5. Sıcaklarda Bebekler Nasıl Giydirilmeli bilgi verir misiniz lütfen!

  Sıcaklarda Bebekler Nasıl Giydirilmeli bilgi verir misiniz lütfen!

  Kızlar havalar çok sıcak biz yetişkinler bile dayanamıyoruz ve ben bebeğimi bu sıcaklarda nasıl giydireceğimi bilemedim acaba bu konuda bilgisi olan var ise aranızda bana Sıcaklarda Bebekler Nasıl Giydirilmeli bilgi verir mi?

Sayfayı Paylaş