Yedikleriniz ve içtikleriniz saç düşmanı olabilir.

KızılÖtesi

KızılÖtesi

Aktif Üye
Üye
Yedikleriniz ve içtikleriniz saç düşmanı olabilir.
[FONT=verdana,geneva]

Ünlülerin saç bakım uzmanı Richard Ward, saçların sağlıklı ve parlak görünmesinde dışarıdan bakım kadar yediklerinizin de etkili olduğunu kaydetti. Günlük beslenmeye dahil edilecek yiyeceklerle saçların görünümünde ciddi değişiklik yapılabileceğini belirten Ward, "Saçlarda matlık ve zayıflık genellikle vitamin eksikliği, stres ve sigara, abur cuburla sağlıksız beslenme sonucu olabilir" dedi.

Çok fazla kafein içeren içecekleri tüketmek, demir gibi saçı güçlendiren minerallerin vücuttan atılmasına, ve saçın zayıflayıp dökülmesine neden olduğunu belirten Ward, "Bol su ve taze meyve suları içmeye özen gösterin" uyarısında bulundu. İşte Ward'ın sağlıklı saç için önerileri:

YUMURTA, BADEM, ÇEKİRDEK

Kan üretimini sağlayan kuru yemişler, badem, çekirdek gibi kabuklu yiyecekler ile böğürtlen, mavi yemiş gibi meyveler saç için mükemmel bir meyve.. Ayrıca, çinko kaynağı koyu yeşil yapraklı sebzeler, somon balığı gibi omega 3 bakımından zengin balık türleri, saçın sağlıklı görünmesini sağlayan B vitamini içeren tahıllar yenilmeli. Saç bakımında da yumurta sarısı önerlir. Bu nedenle haftada birkaç kez yumurta yiyin. Et yemeyenler protein bakımından yetersiz beslenir bu nedenle bu açığı kapatan besinler mercimek, nohut, fasulye gibi protein bakımından zengin besinler tüketmeliler.[/FONT]
 
Üst