1. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  796
  Beğenilen Mesajlar:
  349
  Ödül Puanları:
  63

  Yeme Hızınızı Yavaşlatın

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

  Yeme hızı, nasıl beslenmeliyiz, nasıl yemeliyiz, yiyecekler hakkında detayı bilgi alalım arkadaşlar.  [​IMG]  Yeme hızı maalesef ki bizi kilolarla baş başa bırakıyor melekler. Bunun için yemek yeme hızınızı azaltmanız gerekiyormuş. Aşağıda ki mini test ile yeme alışkanlığınızı öğrenin melekler.
  Kimileri o kadar hızlı yemek yer ki, dil üzerindeki tat alma hücreleri yemeğin tadını bile zor hisseder. Bu da doyum hissine ulaşılmamasına neden olur. Yemek yemenizi yavaşlatacak iki önemli yol var: İki lokma arasında çatalı bırakmak ve öğünler arasında mola vermek

  Hızlı yemek yeme yarışlarına katılabilir misiniz? Kilolu veya zayıf birçok insan bu konuda iddialı olabilir. Bazı bireyler o kadar hızlı yemek yer ki dil üzerindeki tat alma hücreleri yemeğin hızlı geçişinden tadını bile zorlukla hisseder. Bu da çok fazla yenilmesine rağmen bir türlü doyuma ulaşılamaması için bir sebeptir, bu durumda yemekten alınan zevk azalır. Daha da önemlisi, çok hızlı yemek yemek vücudunuzun aşırı yemek yemeye karşı geliştirdiği koruma mekanizmasını bozabilir. Bedeninizin içsel bir doygunluk mekanizması vardır. Yeterince yemek yediğinizde, bu mekanizma �yeter artık!� sinyallerini yolmaya başlar. Her ne kadar mideyi, bağırsaklardaki hormonları, beyindeki kimyasalları ve diğer faktörleri içeren karmaşık bir süreç olsa da doygunluk sinyali gelme süresinin yaklaşık olarak 20 dakika sürdüğünü düşünmekteyiz. Eğer çok hızlı yemek yerseniz bu mekanizma daha payına düşeni yapamadan çok fazla yemek tüketirsiniz. Böylece bedeninizin içsel kontrol dengesini bozabilirsiniz.
  Yemek yemenizi yavaşlatmak, hızla giden bir yük trenini durdurmak gibidir.
  Sabırlı olun ve yandaki teknikleri, eski teknikler yenileriyle yer değiştirene kadar deneyin.

  YEMEK YEMEYİ YAVAŞLATACAK TEKNİKLER
  Yemek yemenizi yavaşlatacak iki önemli yol vardır. Her ikisi de yemek yerken mola vermenize yardımcı olur ve yiyeceklerden aldığınız zevki artırır.

  Çatalınızı iki lokma arasında bir kenara koyun
  Yiyecekten bir ısırık aldığınızda, çatalınızı masaya koyun, yemeği tamamen çiğneyin, yutun ve sonra başka bir ısırık için çatalı yeniden alın. Aynı şeyi kaşıkla da yapın ve eğer sandviç gibi elde yenecek bir yiyecek tüketiyorsanız lokmalarınızın arasında sandviçi masaya koyun.

  Öğünler arasında mola verin

  Öğününüz sırasında bir ara verin. Kısa bir arayla başla-yın, belki 30 saniyelik olabilir. Zaman içinde bu süreyi bir, sonra iki ve sonra da üç dakikaya kadar uzatın. Bu ara size yediklerinizi hazmedene dek zaman verir, böy-lece daha fazla yiyerek devam edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz. Bu daha az yemenize de yardımcı olur. Hayvanlarla yapılan bir araştırmada öğünler bölün-müş ve hayvanların moladan sonra istedikleri kadar yemelerine rağmen daha az kalori aldıkları görülmüş.

  MİNİ TEST
  Aşağıdaki cümleleri DOĞRU veya YANLIŞ olarak işaretleyip daha sonra cevap anahtarı ile kendinizi değerlendirebilirsiniz.
  1 - Araştırmalara göre, sosyal olarak destek almak yararlı olmayabilir. Başta kilo kaybı olmak üzere yaşam tarzını değiştirmeye yardımcı olmaz.
  D Y
  2 - Hızlı yemek yemek, yiyeceklerden alınan zevki artırır, çünkü bu şekilde tat memecikleri daha çok uyarılır.
  D Y
  3- Bir öğün sırasında mola vermek, yemek yeme miktarını artırır; çünkü beden yiyeceği sindirir ve daha çok yemek yemek için sinyal gönderir.
  D Y
  4 - Dinlenme sırasındaki nabzınız, siz kilo verdikçe ve daha iyi bir kondisyonunuz oldukça artacaktır.
  D Y
  5 - Egzersiz, uzun vadede kimin kilodan uzak duracağını belirlemez. Ancak yine de sağladığı sağlığa yönelik avantajlar yüzünden egzersiz yapılmasına devam edilmelidir.
  D Y

  CEVAPLAR:
  1 - Yanlış: Sosyal destek hakkında önemli araştırmalar yapılmıştır ve bu araştırmalara göre sosyal olarak destek alan bireyler daha sağlıklı bir yaşam sürmekte ve hayatın pek çok alanında daha başarılı olmaktadır.
  2 - Yanlış: Tat memecikleri hızla yenen yemeğin tadını alamaz. Yemekten alınan zevki artırmak için daha yavaş yenmelidir.
  3 - Yanlış: Yemek yerken mola vermek vücudun yeterince yemek yendiği sinyalini göndermesi için bir fırsat verir. Daha az yemek yiyerek doymanızı sağlar.
  4 - Yanlış: Kilonuz azaldıkça ve daha sağlıklı oldukça, nabzınız büyük ihtimalle azalacaktır. Bu da kalbinizin daha az atış ile görevini yapabildiğini gösterir.
  5 - Yanlış: Egzersiz uzun vadede kimin kilolardan uzak duracağını da belirler.

   
  VİŞNE ve tavuk_kavurma bunu beğendi.
 2. tavuk_kavurma

  tavuk_kavurma Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Eylül 2008
  Mesajlar:
  929
  Beğenilen Mesajlar:
  115
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  yaa bi onu yapamıyorum öle bi alışkanlık olmuşki bana hep hızlı yaşayınca yemeğide hemen bitirmem gerekio gibi zaman kısıtım var sanki :D:D:D:D
   
Yeme Hızınızı Yavaşlatın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yepyeni ve hızla türeyen bir Youtube efsanesi (Kata dolsama)

  Yepyeni ve hızla türeyen bir Youtube efsanesi (Kata dolsama)

  kata dolsama 1945 kata dolsama nedir kimdir Metin şöyle ; "1945 te kata dolsama adındaki bir çocuk öldürüldü ve sakın okuma!bu yazıyı okuyan herkesin dolunayda arkasında belirip öldüreceği söyleniyor bunun olmaması için 5 ayrı videoya bu yazıyı at...yalan değil!..." Herhalde bunu ilk yazan kişi çok zeki (!) olmalı. 5 ayrı videoya yazı attırak korkak üyeler tarafından meşhur...
 2. Hayatın Hızını Yavaşlatın

  Hayatın Hızını Yavaşlatın

  HAYATIN HIZINI YAVAŞLATIN... Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’na göre, yaşlanırken de yaşlıyken de hâlâ meşgul biri olabilir, hâlâ üretebilirsiniz! “Dünyayı ve hayatı derinden etkileyen kararların beden gücü ve çevikliği ile değil, erdem, fikir ve sağduyu ile alındığını unutmazsanız, siz de genç bir yaşlı olarak kalabilirsiniz diyen Prof. Dr. Müftüoğlu, yaşlanmanın durdurulamaz ve önlenemez...
 3. Ceza Hız

  Ceza Hız

  kendimi bilemedim ama deme bana canımıda veremedim onu bunu denemedim öbülerim önerilerime debelenemedi engellenemedi dengeleri bozulana.... kenara çek kenara - *noluyo ya - beyfendi iyigünler - *iyi günler memur bey buyrun - yoldaki tabelaları görmediniz galiba - *ne ile ilgili - burda bu kadar hızlı rap söylemek yasak - *ya ben böyle bir şey görmedim zaten o kadarda hızlı değildim yani - yoo...
 4. Yeni trafik kanuna göre hız sınırı 120 kilometreye çıkartılacak

  Yeni trafik kanuna göre hız sınırı 120 kilometreye çıkartılacak

  Meclis'e sunulan Trafik Yasası'na göre hız sınırı otoyolda 135'e, bölünmüş yollarda 120 kilometreye çıkartılacak, belediyeler ceza kesebilecek.. AK Parti yollardaki hız sınırlarını yükseltmek için harekete geçti. AK Parti'li Abdullah Çalışkan'ın imzasını taşıyan ve parti grubunun da onayladığı yasa teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Teklifin önümüzdeki günlerde ele alınıp...
 5. Cildinizin yaşlanmasını yavaşlatın

  Cildinizin yaşlanmasını yavaşlatın

  Melekler hiç birimiz hemen yaşlanıp burşuk ve çekii olmayan yüzlere sahip olmak istemeyizdir.İllaki bir gün yaşlanıcaz ama biraz daha bunu geciktirmek için sizlere bir öneri... Cilt yaşlanmasının hızını sadece genetik mirasınız belirlemez. Cildinizin nasıl yaşlanacağına yalnızca genleriniz karar vermez. Dış etkenler yani çevresel yaşlanmanın etkileri çok daha önemlidir. Cilt yaşlanması...

Sayfayı Paylaş