Etiketler:
 1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Yeni anne olanlar için önemli ilk bilgiler

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  yeni anne kırkı çıkan bebek yeni anneye mesajlar anne olanlar kırkı çıkan bebeğe ne yapılır Hastaneden taburcu olurken...

  - Hastaneden taburcu olurken K vitamini ve Hepatit B aşısının yapılıp yapılmadığını, tarama testlerinin alınıp alınmadığını ve kan gurubunu doktorunuza mutlaka sorun. Bebeğinizi emzirirken...

  - Bebeğinizi ilk 6 ay mutlaka anne sütüyle besleyin.

  - Bebeğinizi emzirmeden önce mutlaka ellerinizi yıkayın.


  - Bebeğinizi günde ortalama 8 kez emzirin. Geceleri de 2–3 kez emzirmeniz yeterli olacaktır.
  - Bebeği emzirirken her iki göğsü de eşit sürelerde emzirtmek idealdir.

  - Bebeğinizi emzirirken 3-4 dakika ara verip sırtına yumuşak dokunuşlar yapın ve gazını çıkarmasını sağlayın.

  Bebeğinizin bezini değiştirirken...

  - Yeni doğan bir bebek günde ortalama 6 defa altını ıslatır. Bebeğinizin bezini altı ıslanır ıslanmaz değiştirin. Pişik oluşumunu engellemek için bezini sık sık değiştirmekte fayda var.

  - Pişik olduğu takdirde uygun bir pişik kremi kullanabilirsiniz.

  - Kız çocuklarının altını temizlerken yukarıdan aşağıya doğru silin.

  - Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin dışkıları sarıdan yeşile kadar çeşitlilik gösterir. Bebeğinizin ilk ayında dışkı sayısı fazladır (günde 6–8 kez). Anne sütüyle beslenen bebeklerin dışkıları da cıvık olur.

  Bebeğinizin göbek bağı düşerken...

  - Bebeğinizin göbek bakımını doktorunuzun önerdiği şekilde yapın. Göbeğin ve çevresinin temiz ve kuru kalması gerekmektedir. Günde 2-3 kere göbek kordonunu dibinden, alkollü pamuk ile silin. Göbek kordonu 2 hafta içinde düşecektir.

  Bebeğinizin oda ısısı

  - Bebek odasının ısısının ortalama 22–24 derece olmasını sağlayın.

  - Bebeğin kollarının ve bacaklarının rahat hareket etmesi için hafif giydirin ve üzerini ağır örtülerle örtmeyin. Kafasına yumuşak kumaştan yapılmış başlık giydirin.

  Bebeğinizin tırnak bakımı

  - Bebeğinizin uzayan tırnaklarını kesin. Yoksa bebeğiniz yüzünü ve gözdeki kornea tabakasını çizebilir. Size tavsiyemiz tırnak keserken, bir kişiden yardım almanız.

  Bebeğinizin banyosu

  - Bebeğinizin banyosunu göbek bağı düşene kadar silerek yaptırabilirsiniz.

  - Bebeğinizi haftada 2 kez yıkamanız yerli olacaktır. Bebeğiniz tok karnına yıkamayın kusmasına sebep olabilirsiniz.

  - Bebeğinizin ağzını, çenesini ve genital bölgesini sık sık ıslak, sabun-suz, yumuşak bir bezle silmeyi unutmayın.

  Bebeğinizin İlk kontrolü

  - Doğumdan bir hafta sonra çocuk doktoruna mutlaka kontrole gidin. Daha sonraki kontroller ve aşılar hakkında doktorunuzdan bilgi almayı unutmayın.

  Aklınızda olsun

  - Bebeğinizde fark ettiğiniz sarılık durumunda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

  - Bebeğiniz hıçkırıyorsa, bebek kısa süre ile emzirilirse bu refleks yavaşça kaybolur.

  - Bebeğinizin cildine temas edip kokunuzu hissetmesini de sağlamayı unutmayın.


   
 2. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Yeni anne olanlar için önemli ilk bilgiler
  Bebeğinizin ilk yılında nelerle karşılaşacağınızı bilmek mi istiyorsunuz? O zaman Pembe&Mavi dergisinin yeni sayısında yer alan ve acemi anneler için hazırlanmış bu kılavuzu dikkatle okumanızda fayda var. İlk 24 saat Bebeklerin bazıları doğduktan birkaç dakika sonra emerken, bazılarının emmesi daha uzun zaman alabilir. Bazıları çok ağlarken, bazıları da çok uyur. Ama yeni doğan bebeklerin büyük çoğunluğu sizin kokunuzu alabilmek ve sizi duyabilmek için kucaklanmak ister. İlk haftalarHastaneden çıktığınızda bu minik bebeğin sizinolduğunu fark edersiniz. Çok güzel bir duygu olmasına karşın biraz da korkutucudur. Ama tamamen yalnız değilsiniz. Doktorunuzla görüşmeleriniz devam edecek. Ayrıca kendinizi çok sıkmanıza da gerek yok. Bebeğinizin bezini yanlış takarsanız bir tarafı kırılmayacağı gibi, tulumunun çıtçıtlarını yavaş kapatırsanız da dünyanın sonu gelmeyecek. Emin olun ki bebeğiniz de nasıl emzirilmesi veya banyo yaptırılması gerektiğini sizden iyi bilmiyor. Merak etmeyin, en iyi yöntemi zamanla deneyerek ve yanılarak öğrenirsiniz.

  Haftalardan aylara geçiş

  Bebeğinizin sıklıkla yapacağı bazı şeyler var. İşte bunlarla baş etmenin yolları:

  Bitmeyen ağlamalar

  Bütün bebekler ağlar, ama bazıları daha çok ağlar. Kendinizi onun yerine koyun! Konuşamıyor veya fazla hareket edemiyorsunuz. Ağlamak tek iletişim kurma yolunuz. Yine de bebeğinizin neden (açlık, diş çıkarma, altını ıslatma, hasta olma) ağladığını anlamak her zaman kolay olmayabilir.

  Bebeğinizi rahatlatmanın, ona masaj yapmak, şarkı söylemek, sallamak gibi yüzlerce farklı yöntemi var. Ama kendinizi çıldıracak gibi hissediyorsanız, bebeğinizi güvenli bir yere yatırıp başka bir odaya geçin ve yüksek seste müzik açıp sakinleşmeye çalışın.

  Emzirme

  Yapılan araştırmalar, emzirmenin bebekleri kısa ve uzun vadede çocukluk kanseri ve alerji gibi birçok hastalıktan koruduğunu ortaya koyuyor. Emzirmek içgüdüsel değildir, zamanla öğrenilir. Ama emzirirken canınız acıyorsa, yanlış yapıyorsunuz demektir.

  Bebeğinizi emzirmiyorsanız, hazır mama, emzikli bardak ve bebeğinizin beslenme malzemelerini temiz tutmak için bir sterilizatöre ihtiyacınız olacak. İster emzirin ister hazır mama verin, bebeğinize ne kadar süt vereceğinizi, onun sizden ne kadar istediği belirleyecek. Altıncı aydan itibaren katı gıdalara geçebilirsiniz.

  Uykunun gücü

  Yeni doğmuş bebekler ilk bir ayda 24 saatin 16.5’unu uykuda geçirirler ve her 2-3 saatte bir emmek için uyanırlar. 6 aylık olduklarında bunun 11-12 saati gece olmak üzere ortalama 14 saat uyurlar. Uykusuz kalmak bir tür işkence olduğundan, gündüzleri yeteri kadar uyumaya ve gece nöbetlerini eşinizle paylaşmaya özen gösterin.

  Bebeğinizin ’ilk’lerine önem verin

  Bebeğiniz doğduğu andan itibaren sizi görebilir, sesinizi fark edebilir ve kokunuzu alabilir. Görme, başını kontrol etme, hareket etme, el-göz koordinasyonu ve konuşma becerileri ilerleyen aylarda gelişmeye başlar.

  Bebeklerin çoğu doğum kilolarını dört aylıkken ikiye ve bir yaşına girdiklerinde üçe katlarlar. Hepimiz çocuklarımızın ’ilk’leri konusunda çok titizleniriz, ama her çocuğun gelişimini farklı hızda tamamladığını unutmayın.

  Çocuğunuza fazla yükleme yapmayın

  Çocuklarımızı birer Einstein yapmaya ve bir sürü kursa göndermeye programlanmış gibiyiz. Aslında gelişimi için en faydalı şey; onunla mümkün olduğunca çok vakit geçirmeniz. Çocuğunuzla konuşmanız, oyunlar oynamanız, birlikte dışarıda gezmeniz, ona eğitici DVD’lerin öğretebileceğinden çok daha fazlasını öğretir.

  Vücudunuz

  Sarkmış, şişmanlamış ve dikiş izleriyle dolu olsa da vücudunuza bir teşekkür borcunuz var. İlk başlarda altı aylık hamile gibi görünürsünüz ve rahminizin tekrardan küçülmesi altı hafta alır. Hamilelik öncesi pantolonlarınıza girmeniz uzun sürebilir.

  Eşinizle ilişkiniz

  Yeni anne-baba olmuş çiftlerin çoğu bir süre sekse ara verir. Önemli olan **** değil, iletişimdir. Bebekle ilgili işleri paylaşmanız önemli. Birçok erkek, eşine yardımcı olmak ister, ama bunun için annelerin kontrolü elden bırakmaları gerekir!

  Duygularınız

  İlk haftalarda kendinize de zaman ayırmanız gerektiğini fark edemezsiniz. Ama zamanla işler oturur ve kendinize ayıracağınız zamanın ne kadar önemli olduğunu görürsünüz. Ne de olsa mutlu bir anne yorgun ve bitap bir anneden çok daha değerli.

  En önemli bebek bakım dersleri

  Bebek bezi nasıl değiştirilir?


  1. Bebeğinizi bir havlu üzerine yatırın, kirli veya ıslak bezini çıkartın. Ayak bileklerini birlikte tutun ve yavaşça poposunu kaldırın. Ilık suya batıracağınız pamuklu bir bezle silin. Yine pamuklu bir havluyla kurulayın.

  2. Ayak bileklerinden tekrar kaldırın, poposunun altına yeni açık bezi yerleştirin.

  3. Bezin üst kısmını bebeğinizin karnına sarın ve yapışkan bölümleri birleştirin.

  Bebek nasıl tutulur?

  Doğrusu veya yanlışı yok, sadece desteklemek için bir elinizin bebeğinizin başının ve omuzlarının arkasında olmasına dikkat edin.

  Banyo nasıl yaptırılır?

  Belirli bir yöntemi yok, bebeğinizi temizleyin ve boğulmamasına dikkat edin yeter! Sekiz haftalık olana kadar, temizliği için ılık su yeterli.

  1. Banyo suyu vücut sıcaklığında olmalı, bebekler çok kolay haşlanabildikleri için çok sıcak olmamasına dikkat edin.

  2. Bebeğinizin kaymaması için bir elinizi boynunun ve omuzlarının arkasına koyun ve kol altlarından tutun. Diğer elinizle vücudunu hafifçe suyla yıkayın.

  4. Nazikçe vücudunun her yerini kurulayın. Bebeğinizi banyoda kesinlikle yalnız bırakmayın. Küçücük su birikintisinde bile boğulabilir.

   
 3. Monera

  Monera Forum Okuru

  Cevap: Yeni anne olanlar için önemli ilk bilgiler
  emeğine sağlık teşekkürler
   
 4. Hülya

  Hülya Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Eylül 2007
  Mesajlar:
  485
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bilecik
  Cevap: Yeni anne olanlar için önemli ilk bilgiler

  tşk ederim yaralı bi konu en azından bana :D
   
 5. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.211
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS
  Cevap: Yeni anne olanlar için önemli ilk bilgiler
  Paylasim icin tsk:D
   
 6. CaSpEr

  CaSpEr Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  3
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  TEKİRDAĞ
  Cevap: Yeni anne olanlar için önemli ilk bilgiler

  Paylaşım için teşekkürler cnm, çok önemli bi konu bu Bunların hepsini ilk bebeğimde titizlikle yapmaya çalıştım fakat şuan 2. bebeğimi bekliyorum 1,5 aylık hamileyim ve daha tecrübeli olduğumdan herşey çok daha kolay olucak gibi gelio.
   
 7. ushi

  ushi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2009
  Mesajlar:
  9
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Yeni anne olanlar için önemli ilk bilgiler

  Çok teşekkürler ellerinize sağlık. Çok faydalı oldu. Lütfen benzer konuları paylaşalım.
   
 8. bilyana

  bilyana Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Eylül 2009
  Mesajlar:
  242
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  gerçekten çok yararlı bilgiler paylaşım için teşekkürler
   
 9. mehmu08

  mehmu08 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2009
  Mesajlar:
  31
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  DENİZ KENARINDA BİR YER
  bu bilgiler her zaman işe yaramıyor.bebek doğduğunda kimsenin dediği olmuyor inanın.zaten o her istediğini yaptırıyor.
   
 10. elisabetta

  elisabetta Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ocak 2010
  Mesajlar:
  172
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bu bilgileri hafızamda tutacağım ve anne olduğumda uygulayacağım
   
 11. reyhannn

  reyhannn Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2010
  Mesajlar:
  129
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İSTANBUL
  eğer tek başınızaysanız bebeğinizin tırnaklarını mutlaka uyurken kesin
   
 12. ebebek

  ebebek Forum Okuru

  bence klasik müziği unutmamak lazım... bizim kızı kesinlikle yatıştırıyor...bu video favorimiz..
   
Yeni anne olanlar için önemli ilk bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. cildimiz için önemli bilgi

  cildimiz için önemli bilgi

  Her gün ısırganotu çayı ile yıkanan yüz gerginleşir. Yüz her gün bir kere yayık ayranı ile yıkandığında, kırışıklar azalır. Her gün çay ile yıkanan yüz güzelleşir. Sigara zararlıdır. Nikotin, deri dokusunu besleyen kılcal damarların tıkanmasına yol açar. Uzun süre güneşlenmek zararlıdır. Günde en az 7-8 saat uyumak gerekir. Deri pörsümesine ve kırışmasına, gereğince görev yapamayan bağırsaklar...
 2. Anneler İçin Genel Bilgiler

  Anneler İçin Genel Bilgiler

  ANNELER İÇİN GENEL BİLGİLER Bebeğiniz altını günde 5-6 defa ıslatıyorsa, günde 1-2 kez kakasını yapıyorsa ve ayda en az 600gr alıyorsa anne sütü yeterlidir. Bebeğinizin ilk kakası koyu yeşil renkli, şekilli olabilir.24 saatten sonra sararır. Sonrası yumuşak, sulu, haki renklidir. 48 saatten sonra da altın sarısı renge döner. Bebeğinizi her istediğinde emziriniz. Her emzirmeden sonra...
 3. Uydu Alıcısı Olanlar İçin Faydalı Bilgiler...

  Uydu Alıcısı Olanlar İçin Faydalı Bilgiler...

  Türksat Şebeke Arama-Manuel Girilmesi Gerekenler-Tüm Liste-Radyolar ------------------------------------------------- Kör Tarama Özelliği olan receiverler için:Uydu tanıtılır.DiseqC varsa,tanıtılır. Hiçbir frekans girmeden,Tek uydu Tarama-Kör Tarama-Tarama kısmına gelip,basılır. ------------------------------------------------- DİKKAT !!! Türksat tanıtım Kanalı,Teletext ve Otomatik Tarama...
 4. Yeni anne olanlar için başarılı bebek emzirme ip uçları

  Yeni anne olanlar için başarılı bebek emzirme ip uçları

  Anne olmanın en güzel duygusu,anne ve bebeğin arasında inanılmaz bir bağ oluşturan en güzel duygularından biri tartışmasız bebek emzirmektir. Bebeğin emme sırasında anneyle göz göze gelmesi ,ellerini annenin tenine değdirmesi bambaşka bir duygudur ve bu duygu dünyaya değişilmez arkadaşlar.Yeni anne olanlar için emzirmek sıkıntı halini alabilir.Ama onların emzirme konusunda bilgi edinmeleri...
 5. İlk Kez Anne Olanlar İçin Bebeklerin Altı Nasıl Değiştirilir?

  İlk Kez Anne Olanlar İçin Bebeklerin Altı Nasıl Değiştirilir?

  Dünyaya bir bebek getireceğinizi öğrendiğiniz andan itibaren annelik içgüdüsü ile onu daha doğmadan anne karnın da koruma altına alır ve onun için en iyisini düşünmeye ve sağlıklı kararlar vermeye çalışırsınız. Eğer ilk kez anne olacaksanız eminim ki kafanız da birçok soru işareti bulunmaktadır. Ama şu bir gerçek ki bebekler insanı hayata bağlayan çok değerli varlıklardır. Hele doğduğu zaman...

Sayfayı Paylaş