Yeni anneler ve bebekleri hakkında herşey...

ya kızlar birşey diyeceğim size belki bana çok kızacıksınız bebeğim dün koltuktan düştü 2 aylık daha kuzum nasıl oldu anlıyamadım herzamanki gibi yastığın üstüne yüz üstü koydum o ara mutfağa su içmeye gittim geldimki yere düşmüş yüz üstü ağlıyor korkudan öyle dona kaldım kımıldayıpta hemen alamadım kucağıma ağlamaya başladım allahtan eli yüzünün üstündeydi ya yüzünü yere çarpsaydı ya kanasaydı ağzı burnu falan ben ne yapardım bide halının üstünede düşmemiş biz lojmanda oturduğumuz için yerler parke falan değil eski karo taşlardan taşın üstüne düştü meleğim. nasıl oldu onuda anlamış değilim yavrum 1 saat ağladı herzaman koyardım böyle daha dönemiyor bile ama demekki yalnız bırakmamak gerekirmiş çok kötüyüm meleğimin yüzüne bakınca suçluluk duyup ağlamaya başlıyorum nasıl anneyim diye...

ya kızlar birşey diyeceğim size belki bana çok kızacıksınız bebeğim dün koltuktan düştü 2 aylık daha kuzum nasıl oldu anlıyamadım herzamanki gibi yastığın üstüne yüz üstü koydum o ara mutfağa su içmeye gittim geldimki yere düşmüş yüz üstü ağlıyor korkudan öyle dona kaldım kımıldayıpta hemen alamadım kucağıma ağlamaya başladım allahtan eli yüzünün üstündeydi ya yüzünü yere çarpsaydı ya kanasaydı ağzı burnu falan ben ne yapardım bide halının üstünede düşmemiş biz lojmanda oturduğumuz için yerler parke falan değil eski karo taşlardan taşın üstüne düştü meleğim. nasıl oldu onuda anlamış değilim yavrum 1 saat ağladı herzaman koyardım böyle daha dönemiyor bile ama demekki yalnız bırakmamak gerekirmiş çok kötüyüm meleğimin yüzüne bakınca suçluluk duyup ağlamaya başlıyorum nasıl anneyim diye...
ay canım benım gecmıs olsun.....kıyamam ona gorunmez kaza olmus canım boyle olacagını bılemezdın kı.....sucluluk duyma sakın bundan sonra dıkkatını ıkı katına cıkarırsın ama uzulme....

Kızlar merhaba,bizde bugün tam 8 aylık olduk.bebişim 9040 gr 68 cm olmuş.Doktorum çok iyi dedi.Henüz oturamıyor,emeklemiyor ve hala dişler yok:))Şu aralar sadece bol bol yuvarlanıyor.Yemek yeme düzenimiz oturdu artık.Sabah kahvaltı,öglen kıymalı yada balıklı sebze püresi ikindi meyva püresi akşam yoğurt ve aralarda bol bol anne sütü veriyorum.Şu aralar verdiğim en değişik gıdalar .Sabah 1 tatlı kaşığı tahin veriyorum 2 tatlı kaşığı pekmezle karıştırarak.ve yine her sabah 1 çay kaşığı ceviz yada kabak çekirdeği veriyorum.Kabak çekirdeği çinkodan zengin ve bebiş gelişimi için olmazsa olmazlardan.bugünde nar suyu verdim sevdi.Ayrıca avakadoyu armut püresine karıştırdım onuda yedi.Sabahlarıda 1 yumurta sarısı,peynir,ekmek,tahin pekmez,1 çay kaşığı ceviz yada kabak çekirdeğine ek olarak mandalina suyu veriyorum severek içiyor.Bu arada balkabağını sebze püresinde çok sık kullanıyorum onda da beta karoten var.ve yine tahıl olarakta pirinç,bulgur,bugday,kırmızı mercimek,yeşilmercimek hepsinden koyuyorum,tahıllar çok önemli.Aklıma gelenler şimdilik bu kadar.Sizlerinde degişik fikirleriniz yada uyguladıklarınız varsa paylaşalım...

selam guzel anneler.....
sızlere danısmak ıstedıgım bır konu var fıkırlerınızı beklıyorum.....
sımdı bır bucuk ay var dogumumuza ınsallah bır aklsılık olmazsa...... ben bılerek son aylara bıraktım hazırlıkları tam hazırlıgımız yok acıkcası...sımdı carsıya cıktıgımızda alacagımız seylerı yazıcam ben ama sızlerde hem onaylayın hemde esklıklerım varsa tamamlayın olurmu?
-hastane cıkısı(ıkı paket dusunuyorum hanı eve gelınce yıkanıcak ya bebıs dıgerını ozaman temız temız gıydıreyım dıye)
-bakım setı(tırnak makası,termometre,sampuan,tarak,bıberon,emzık,ıslak mendıl ,bebek yagı,pısık kremı vs)
-zıbınlar,tulumlar,ayaklı altlıklar.....
-küvetı,fılesı.....
kucuk hazırlıklar bunlar aklıma gelen....sormak ıstedıgım sımdılık bu zıbınları kısa kollumu alayım cogunlukla uzun kollumu?
tulum konusunda ne dersınız kullanıslı oluyormu?
bırde hangı beden olcusunde alayım bunları......
ekstra battanıyelerı,alt degıstırmesı,besıgı vs bunları saymadım....eksıklerımı ve ozellıkle ne kullanıslı almam gerekıyor yazarsanız sevınırım meleklerım.....
tesekur ederım....bırde bıberon konusunda ne marka kullanıyorsunuz?tek caam bıberon alsam yeterlı olurmu?hanı su ıcın falan almama gerek var mı?
cok soru sordum kızlarrrr kusura bakmayın telas yaptım:)
Tatlı cadım,kolaylık olsun diye yazdıklarının karşısına cevaplarını yazdım.Umarım bir fikir verirler sana;
hastane cıkısı(ıkı paket dusunuyorum hanı eve gelınce yıkanıcak ya bebıs dıgerını ozaman temız temız gıydıreyım dıye)-----Bence 2 tane alma çünkü bebiş eve gelince hemen yıkanmıyor göbeği düşmesi için 1 hafta yada 10 gün bekleniyor
-bakım setı(tırnak makası,termometre,sampuan,tarak,bıberon,emzık,ıslak mendıl ,bebek yagı,pısık kremı vs)---Tırnak makasıçıt çıt olanından alma normal küçük makas al.bir süre onlarla keseceksin.Ben daha çıt çıt makasla yeni kestim.Tarak chicco nun at kılı olanı var ondan tavsiye ederim.yumuşak ve güzel.Ben ne biberon ne emzik kullandım.Bence alıştırma derim.Kızım şu an biberon yerine bardaktan gayet güzel mandalina suyunu içiyor.Suluğunu bile sevmiyor.Bunlara ek olara burun aspiratörünü unutma chicco alırsan memnun kalırsın.
-zıbınlar,tulumlar,ayaklı altlıklar.....Tulumu küçük bebekken kullandım ben ama şu an hiç kullanmıyorum.Çünkü tulumlar bebek gelişimini engelliyor gibi geliyor bana.Özellikle gece büyüyorlar ya o yüzden sıkış tıkış olması boyu kısa kalmasın diye içime sinmiyor.Alt üst takım şeklinde alırsan daha iyi olur.Tabi tulumuda olsun ama çok alma bence.
-küvetı,fılesı.....
kucuk hazırlıklar bunlar aklıma gelen....sormak ıstedıgım sımdılık bu zıbınları kısa kollumu alayım cogunlukla uzun kollumu?Bodyleri tabiki kışta olduğumuz için uzun kollu al.
tulum konusunda ne dersınız kullanıslı oluyormu?Tulumu yukarıda yazmıştım.
bırde hangı beden olcusunde alayım bunları......Tabiki 0-3 ay ölçüsünde
ekstra battanıyelerı,alt degıstırmesı,besıgı vs bunları saymadım....eksıklerımı ve ozellıkle ne kullanıslı almam gerekıyor yazarsanız sevınırım meleklerım.....Benim 1 polar,1 kalın bebe battaniyesi 2 de penye battaniyesi var,yetiyor.Alt degiştirme 2 tane al bence.Beşiğide ben büyüyen beşik aldım.
tesekur ederım....bırde bıberon konusunda ne marka kullanıyorsunuz?tek caam bıberon alsam yeterlı olurmu?hanı su ıcın falan almama gerek var mı?Bence biberon kullanma,bardakla alıştır ben öyle yaptım.Su için dersen zaten ilk 6 ay su vermeyeceksin gerek yok.6. aydan sonra alıştırma sulukları var onlardan alırsın ben avent'in aldım.Ama bebiş sevmiyor ondan içmeyi çay bardağından içiyor.
En önemlisi kıyafet alırken sakın fazla abartma az al ki zaten çok kısa bir süre giyecek.

Son düzenleme:
selam arkadaşlar bebişimin dil bağını kestirdik çok basit bir şekilde hemde.hiçbir şey olmadı bile.nasıl üstümden bir yük kalkt anlatamam.ne uyuşturdular ne kan aktı.aldı makası doktor kesti verdi kuçağıma.tırstı biraz ağladı ama.çobuk toparladık.bitti geçti işte buda çok şükür....
Canım benim çok sevindim.Çok şükür bunuda atlattın bak hepsi birer birer halloluyor.Seninki oturmayada başladı demek ne güzel yaa:))yemesi sekteye ugradı diye üzülme bizde anca yeni düzene oturttuk sayılır.Yavaş yavaş hepsi olacak..

semracım geçmiş olsun bizimkinin 5. dişi çıktı 6. yolda kabarmış artık huzursuzluk yapmıyo dişleri yemek öğünlerimizde düzene girdi aralardada meyva yogurt meyva suyu veriyorum bizle masada oturup yemek yemek hoşona gidiyor beyefendinin ctsi drgideceğiz pipimiz geri sıyrılmadığı için intihap olmuş onu gösterecem inş sünnet demez
Canım maşallah senin bebiş önden önden gidiyor.Geçmiş olsun inşallah çabuk geçer bebişin pipisi ama bence sünnetten korkma çünkü bebişler küçükken yapılan sünnet çok iyiymiş.Biz eger oğlan olsaydı doğduğunda sünnet ettirecektik.

merhabalarrr
hepinizin bebislerineee masaallahhh diyorummm ne guzel buyuyolar ya yoncax daha disiniz yokmu canim aslinda gec cikmasi daha iyiymis bizim toplam 4 taneydi 2 ust 2 alt bu hafta toplam 6 oldu:)2 daha geldi 1 alt 1 ust uclari gozukuyoo...sevinmelisin bence disi cikmadi diyee cunkuu benim oglusum heryerimi isiriyoo yaa :)bu disler yuzunden bebisim sanki zayifladi gibi geliyo bana yani gunde 5 ve bazen daha fazla kakasini yapiyo ama su gibi...bide cok hareketli yere koyuyorum aninda ya masayi ya da koltugu tutup kalkiyo.nere gidsem hizli hizli emekleyip gelio bide saklaniyoo guluyor oyun yapiyor sipaa.....opuyorumm bbebisleriniziiiii gorusmek uzere...
Ah canım dişler keşke çıksada ısırsa ama hala tık yok:)Sizinde maşallahınız var:))oh emeklemeyede başlamış hareketli günler bizi bekliyor....

Selam kızlar...

Ben de 29 Kasımda kızıma kavuştum çok şükür. Bugün kızım 10 günlük oldu bile :)
Allaha çok şükür herşey yolunda gitti. Tek sıkıntım kızım ememiyor, sütüm 4 gün sonra geldi ama ben süt olmamasına rağmen göğsü tanısın diye yine de emzirdim. O zaman çekiyordu ama aç kalmasın diye mecburen mama veriyorduk. Ben mücadeleden vazgeçmedim. Hergün emzirmeye çalışıyorum ama kesinlikle çekmiyor, çok inatçı. Bu yüzden pompa aldık ve kızım uyurken sağıp, uyandığında ona yetiştirmeye çalışıyorum.
Önceleri çok üzülüyordum ama üzülmenin süte zararı var diye düşünüp en azından sütümü biberonla alıyor diye yorumluyorum.

Artık ben de aranızdayım :) Allah evlatlarımıza sağlık versin inşallah.
Canım benim ,tebrik ederim Allahım analı babalı büyütmek nasib etsin inşalah,saglıkla sıhhatle.Emmemesine üzülme ,daha çok küçük alışır zamanla ama sen moralini bozma sakın,sonuçta bi şekilde içiyor senin sütünü.

canım tabıkı ıyı olmamıs ama sakın sıkma canını onemlı olan sutunu alması sadeec aracı farklı olmus ama uzulme sakın....arayamadım tekrar ama aklımdasın ılk fırsatta arayacagım elamı öp yerıme ınatcı hemsomu:)

canım benım.... gecmıs olsun ası olayı sıkıntı bebıslere ama saglıkları ıcın ıste ınsallah hemen gecer.....

selzehhh masallah ruzgara canım nasıl buyumus nasıl guzel oyy öperım onu....resmını gorunce sevesım geldı.....
KIZLARRRR BISEY DANISACAGIM SIZLERE...BIZIMDE EKSIKLERIMIZ BITTI SAYILIR BU HAFTA ODASIDA GELINCE ESYALARINI YERLESTIRECEGIZ INSALLAH.....BEBISLERIN KIYAFETLERINI NE ILE YIKADINIZ?BIRDE YUMUSATICI KULLANDINIZ MI?
Canım ben toz deterjan kullanmayı hem kendimize hemde bebişinkine bıraktım.Durulansada çözünmesi çok zor ve zararlı olduğunu düşünüyorum artık.Ben kendimizede beşişede sıvı deterjan kullanıyorum.Bebişinki dalinin sıvı deterjanı .yumuşatıcı ise bebişe hiç kullanmıyorum.

Canım benim çok çok geçmiş olsun,inan okurken öyle üzüldüm ki benim başıma gelmiş gibi oldu.Sen sakın üzme kendini Allahtan bişey olmamış.Senin yerinde olsam ben ne yapardım hiç bilmiyorum heralde donup kalırdım.Sakın suçluluk duyma sen.Hepimizin başına gelebilirdi ama gerçekten 2 dakika yalnız bırakmaya gelmiyor bebişleri...

Geri