1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Yeni bebeği olan anne babalara tavsiyeler

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  Yeni doğan bebeğin bakımı korktuğunuz kadar zor değil Yeni bebeği olan genç anne-babalar, hastaneden dönüp evde bebekle baş başa kalınca ne yapacaklarını şaşırıyor.
  ...Eskisi gibi kalabalık ailelerde yaşanmadığı için, evde bebek bakımında yol gösterecek tecrübeli büyüklerin olmaması korkularını büyütüyor. Bebekteki en ufak bir değişiklik annede büyük korkulara yol açabilmekte ve ebeveyn doktora koşmaktadır. Hamilelik döneminde bebek bakımıyla ilgili kitaplar okunmuş, başka annelerden öneriler alınmış olsa da, tecrübe edilmeyen her durumda acemilik yaşanması normal bir durum. Genç anne-babaların öncelikle her şeyin mükemmel olması gerekmediğini ve her bebeğin farklı bir gelişim gösterdiğini kabul etmesi gerekiyor. Bu durum kardeşlerde bile farklılık gösteriyor. Hangi durumun acil, hangisinin normal olduğunu öğrendikten sonra yeni doğan bebeğin bakımı çok da zor gelmiyor.
  Medical Park Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Balgöz Ergül, yeni doğan bir bebek eve götürüldükten sonra yapılacak en önemli şeyin yeteri kadar emzirmek olduğunu söylüyor. Bebek 2-3 saatte bir uyanıp ağlayarak emmek istiyor ve annenin memesini tutup 15 dakika süreyle aktif olarak emebiliyorsa sağlığında endişe edilecek bir durum yok demektir. Bebek uzun süre uyuyorsa, uyandırılamıyorsa, memede uzun süre tutulamıyorsa acil bir sorun olduğu belli olur. Dr. Pınar Balgöz Ergül, annelerin merak ettiği soruları cevapladı.
  YENİ EBEVEYNLERE TAVSİYELER
  Islak mendil kullanalım mı?
  Bebeklerin cildi çok hassas olduğu için mümkün olan en yumuşak, en az katkı maddesi içeren temizlik malzemesi kullanılmalı. Alt temizliği 1. aya kadar pamuk ve su ile yapılmalı. Bu dönemde ıslak mendil tahriş edici olabilir, pişik oluşturabilir. 1. aydan sonra katkı maddesi ve parfüm içermeyen ıslak mendil kullanılabilir.

  Nasıl yatıralım?
  Bebek her zaman sırtüstü yatırılmalı. Ani bebek ölümü sendromu denilen, ilk 1 yaşta sebebi belli olmayan kayıplar oluyor. Bunun daha çok yüzüstü yatan bebeklerde görüldüğü tespit edildi. Yatağında yastık ve çok fazla örtünün bulunmaması gerek. Yatağının kenarındaki parmaklıklar boynunun ve başının geçemeyeceği darlıkta olması lazım.


  Ateşlenirse ne yapacağım? Bazı aileler 37-37,5 derece ateşi bile acil diye hastaneye getirebiliyor. 37 normal kabul edilebilecek bir değerdir. Ancak 38'in üzerine çıkan bir ateş bebeğin doktor tarafından görül-mesini gerektirebilir. Yeni doğandaki yüksek ateşi evde düşürmeye çalışmak doğru değil. Fazla giydirilmişse üzerini açıp bir süre sonra tekrar ateşi ölçülebilir; ama ateş düşürücü ilaç vermek yanlıştır.
  Emziğin ne zararı var?
  Bebeklerin emziğe alışmasının anneleri biraz rahatlatmasının dışında hiçbir yararı yoktur. Aksine tamamen zararlıdır. Bir şekilde ihtiyaç duyuluyorsa 1. aydan önce verilmemeli. Çünkü emzik emen bebek, anne memesini erken bırakıyor. Meme başı şaşkınlığı denilen bir durum yaşıyor. Emziği memeden kolay tuttuğu için bir süre sonra memeden tamamen vazgeçiyor. Ayrıca, emziğin sürekli temiz kalmasını sağlamak çok zor.

  İshal mi olmuş?
  Yeterli beslenen bebeğin günde 5-6 kez bezini ıslatması, 5-6 kez kakasını yapması normaldir. Daha fazla da olabilir; ama bir gün boyunca hiç yapmaması acil bir durum sayılabilir. Bazen aileler anne sütü alan bebeğin normal görüntülü sulu-sarı dışkısını ishal olarak değerlendirebiliyor. Günde 7-8 kere, hatta gaz durumuna bağlı olarak köpüklü bile olması korkulacak bir durum değildir.

  Gaz sorunu niye olur?
  2-3 günlük bebeğin ağlaması gazdan değil, bebeklerin emme ve anne ile beraber olma isteğine bağlıdır. Gerçek gaz sancıları 15 günden sonra başlar. Gazın en önemli sebebi, hatalı beslenme tekniğidir. Emzirirken doğru tutulamaması ve memeyi tam tutmadığı için hava yutması bebeklerde gaz yapar. Bebek annenin yediklerinden de bir derece etkilenebilir. Her beslenmeden sonra mutlaka gazını çıkarmak gerekir.

  Kusması tehlikeli mi?
  Bebekler karnı doyduktan sonra ve gaz çıkarırken bir miktar kusabilir. Bu normaldir. Ancak, aşırı fışkırır tarzda, yeşil renkli kusması veya emmede azalma, karın şişliği gibi durumlar varsa acil sayılır. Mutlaka doktor görmelidir.

  Cildinde neden kızarıklıklar var?
  Yeni doğan bebeklerin vücudunda birtakım kızarıklıklar da olabilir. Bunlar bir süre sonra kendiliğinden geçer. Bebeğinizin cildinde tıkanmış ter ve yağ bezleri burun, yanaklar ve çenede beyaz noktacıklar olabilir. Birkaç hafta içinde bu bezler çalışmaya başladığında bu noktacıklar ortadan kalkar. Temizlemeye gerek yoktur.

  Bebeğe su vermek gerekir mi?
  6 aya kadar bebeğe su vermemek lazım. Çünkü anne sütünün yüzde 80'i zaten sudur. Bebeğin ayrıca suya ihtiyacı yoktur. Dışarıdan verilen her şey bebek açısından bir enfeksiyon riski taşır. Bu yüzden ellerin sık sık yıkanması, biberonların steril edilmesi gerekir.

  Ne kadar sık yıkanmalı?
  Mevsime göre her gün veya gün aşırı banyo yaptırılabilir. Banyo suyu sıcaklığı annenin elini yakmayacak şekilde 37 derece civarında olmalı.

  Göbek bağı hâlâ düşmedi?
  Bebeğin göbeği 1-2 hafta arasında düşer. Ama bu süre bazen 20-25 güne de uzayabilir. Normal sayılması gerekir. Göbek bakımı için doktorların önerdiği alkol veya antiseptik solüsyon kullanın. Göbek düşene kadar bebeğin bezini göbek kordonu dışarda kalacak şekilde bağlayın.

  < Konu Resmi..>
   
Yeni bebeği olan anne babalara tavsiyeler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. anne babaya aşık olan çocuklar

  anne babaya aşık olan çocuklar

  Kızınız babasına veya oğlunuz size karşı neredeyse "aşk" diyebileceğiniz türden bir ilgi göstermeye mi başladı? Kızınız sizi babasının yanına yaklaştırmak istemiyor, oğlunuz babasıyla sohbet etmenizi bile kıskanarak, araya giriyor ve ilginizi kendi üstüne çekmeye mi çalışıyor? Genellikle çocukların karşı cins ebeveyne yönelik "romantik" duygular sergilemeye başlamaları...
 2. Hareketli çocuğu olan anne babalar nasıl davranmalı

  Hareketli çocuğu olan anne babalar nasıl davranmalı

  2 yasindaki cocuga nasil davranmali çoçuğuma nasıl davranmalıyım 7 yaş çocuğuna nasıl davranılmalı 3 yaş çocuğuna davranmalı hareketli çocuğa davranılmalı Ana babaların bu çocuklara yönelik yapabilecekleri bazı davranışlar şu şekilde özetlenebilir: - Dinleyin, sabırlı olun, tahammül seviyenizi arttırın. - Tepkileriniz ona karşı aşırı olmasın, incittiğinizin farkına varmayabilirsiniz. -...
 3. Yeni annelere tavsiyeler...

  Yeni annelere tavsiyeler...

  Slm meleklerim.ALLAH izin verrse bende çok yakın zamanda"ANNE" olucam.RABBİM bu duyguyu herkese yaşatsn.Bebeğimn gelmesine en fazla 11,12 gün var artık son zamanlar geçmiyor tabi bna yıl gibi geliyor:)neyse ben asıl konuya geleyim:)ilk bebeğim olucak RABBİMN iznyle ve malumunz tecrübem yok.Bende bu konuyu bu yüzden açtım tecrübeli annelerden yardım alalım,tavsiyelerini alalım fikir...
 4. İkiz Sahibi Anne Babalara Tavsiyeler...

  İkiz Sahibi Anne Babalara Tavsiyeler...

  İkiz Çocuk İkiz İkiz sahibi anne ve babalar ikizleriniz hakkında bilmediğiniz şeyler aşağıda. Hepimiz isteriz birbirine tıpatıp benzeyen bebeklerimiz olsun ama onlara davranırken bilmeden yanlış yaptığımız şeyler olabilir....Kader sizden yana oldu ve ikiz bebekleriniz oldu peki onlara isim düşünmediniz mi işte...
 5. Bebeği Uyumayan Annelere Tavsiyeler

  Bebeği Uyumayan Annelere Tavsiyeler

  bu konu uyumayan bebekler için tavsiyelere yer vermektedir. Özellikle ilk kez anne baba olanların sıklıkla yaşadığı bebeklerde uyku sorunu birçok anne babayı çaresiz bırakıyor. Bebeğinizin neden ve niye ağladığını bilemeyip çaresizlikten onunla birlikte ağlayan birçok yeni annelere bu yazımızda çok özel tavsiyeleri paylaşıyoruz. Eğer bebeğiniz sürekli ağlıyorsa ve uyumuyorsa mutlaka bir...

Sayfayı Paylaş