Yeni Doğan Bebeğiniz Kaka Yapmıyorsa Telaş Etmeyin Makalemizi Okuyun

Yeni Doğan Bebeğiniz Kaka Yapmıyorsa Telaş Etmeyin Makalemizi Okuyun
Yeni Doğan Bebek Kaka Yapmıyorsa


Yeni Doğan Bebeğim Kakasını Yapmıyor


Yeni Doğan Bebeğim Kakasını Yapmıyor
diye endişeleniyorsanız doğru yerdesiniz melekler. Pek çok annenin sorun ettiği ancak o zamanlar için bir sağlık sorunu sayılmayan Yeni Doğan Bebek Kaka Yapmıyorsa aşağıda ki bilgiler işinize yarayacakktır. ( Yeni doğan hıçkırma sebepleri konumuza da buradan ulaşabilirsiniz )Bazı bebekler günde bir kaka yaparken, bazıları her emme sonrası yapacaktır, her ikisi de normaldir.

İlk günlerde koyu yeşil, siyah renkli olan gaita, sonraki günlerde sarı- yeşil, yumuşak kıvamlı bir şekle dönecektir ( Bebeğin yumuşak ve sulu gaita yapması normaldir, ishal anlamına gelmez ) Mama ile beslenen bebekler daha kıvamlı gaita yaparlar.

- Anne sütü ile beslenen bazı bebeklerin seyrek kaka yapma durumları normaldir.

- Bebeğinizin bu durumu “kabızlık” değildir. Kabızlık pediatri literatüründe sert top top olan kaka durumlarına denir. Kaka sulu diş macunu kıvamında hardal renginde ise ve ingilizce de “seedy” denilen şekilde küçük susamsı parçacıklar varsa normaldir.

- Seyrek kaka yapma durumu bu bebeklerin anne sütünü çok verimli bir şekilde kullanmasından veya bağırsaklarının henüz gelişmekte olmasından kaynaklanabiliyor.

- Bebeğinizin düzenli kaka yapmaması; süt emmede, kilo almada, huyunda suyunda bir terslik yoksa hastalık veya rahatsızlık belirtisi değildir.

- Ayrıca mama ile beslenen bebeklerin düzenli kaka yapmaması normaldir.
 
Üst