gebe
 1. $ul€

  $ul€ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.205
  Beğenilen Mesajlar:
  424
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  iڪے†∂ηßﺙℓ

  Yeni Doğan Bebekle İlgili Merak Ettiklerimiz

  Konu, 'Çocuk Bakımı' kısmında $ul€ tarafından paylaşıldı.

  yenidoğan bebek ile ilgili merak edilenler bıngıldak nasıl zarar görür Yeni Doğan bebek nasıl yatırılmalıdır?
  Yeni doğan bebek uyurken sırt üstü ya da yan pozisyonda yatırılmalıdır.

  [​IMG]

  Bebeklerde baş kontrolü yoktur. Bu yüzden bebekler yüzüstü yatırılmamalıdır. Yumuşak yerlerde ve yüz üstü yatan bebeklerde boğulma, ani bebek ölümü sendromu görülür.
  Önceden sağlıklı olan bebeğin nedeni bilinmeyecek durumda aniden ölmesi durumu ani bebek ölümü sendromu olarak bilinir. Yüzüstü yatış, annenin sigara içmesi, bebeğin aşırı ısıtılması, bebeğin yumuşak yatırılması ani bebek ölümü sendormuna sebep olabilir. Prematüre bebeklerde solunum düzensizliği nedeniyle bazı problemler görülebilir bu sebeple prematüre bebeklerde ani ölüm sendromu daha sıktır.

  Bıngıldak ne zaman kapanır?
  Yeni doğan bebeklerde saçın üst kısmında yumuşak bölüm vardır. Buraya bıngıldak adı verilir. Bıngıldak, bebeğin normal doğum sırasında doğum kanalından kolayca geçmesini sağlar. 1 yaşında en geç 1 buçuk yaşında bıngıldaklarının kapanması gerekir. Eğer kapanmazsa bebekte tiroid, kemik problemi var mı diye kontrol edilmelidir. Ufak dokunmalalarla bıngıldak zarar görmez, ancak ani sert dokunuşlarla zarar görür.

  Doğum lekesi nedir?
  Doğum lekelerinin nedini bilinmemektedir. 2 tüp doğum lekesi vardır. Bunlar damarsal yapıda ve pigment yapıda doğum lekeleridir.

  Yeni doğan bebekte dışkı nasıl olmalıdır?
  Bebek ilk doğduğu gün siyah renkte dışkı yapar. Dışkının rengi anne sütü içtikçe yeşil 3-4 gün sonra ise sarı renge dönüşür. Bebeğin dışkısının yarı sulu olması normaldir. Bazı durumlarda simsiyah dışkı devam eder. Bebek 1 haftalık olmasına rağmen dışkı siyah renkte ise mutlaka doktora görünmelidir. Dışkı beyaz renkte ise karaciğer hastalığı olabilir. Bu durumda da mutlaka bir doktora danışılmalıdır.   
Yeni Doğan Bebekle İlgili Merak Ettiklerimiz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüp bebekle ilgili merak ettiğiniz herşey

  Tüp bebekle ilgili merak ettiğiniz herşey

  embriyonun tutunması için embriyonun tutunması embriyo ne zaman tutunur embriyo kaç günde tutunur Gittiğiniz tüp bebek merkezinin ruhsatı var mı? Gebelik oranları ne? Sağlık Bakanlığı’nın 2005’in Şubat ayından itibaren çocuğu olmayan ailelere tüp bebek uygulamalarında yüzde yirmi oranında yardım etmesi merkezlere olan talebi artırdı. Ülkemizde halen 56’sı özel olmak üzere 80 tane tüp...
 2. Tüm merak ettiklerinizle: Tüp Bebek

  Tüm merak ettiklerinizle: Tüp Bebek

  Normalde her kadında, rahmin sağında ve solunda iki adet tüp bulunur. Bu tüpler, sizin yumurtanızla, eşinizin sperminin buluşup, döllenmenin gerçekleştirdiği yerdir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem Demirel, “Döllenen yumurtanız burada yaklaşık 4–5 gün beslenir, daha sonra rahminizin içine nakledilir. Takip eden dönemde hamileliğiniz meydana gelir. Tüpleriniz tıkalıysa, ciddi...
 3. Yeni Doğan Bebekler İçin Yapılan İşitme Testi İle İlgili Bilgiler

  Yeni Doğan Bebekler İçin Yapılan İşitme Testi İle İlgili Bilgiler

  Yeni Doğan Bebek İşitme Tarama Testi Yeni Doğan Bebek İşitme Testi Nasıl Yapılır Sevgili melekler, yeni doğan bebeklerde görülen rahatsızlıklardan biri de işitme problemidir. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis elbette ki bebeklerin bu rahatsızlığı için son derece önemlidir. Bu sayfamızda sizlere Yeni Doğan Bebek İşitme Tarama Testi ile ilgili ayrıntılı bilgiler vereceğiz......
 4. Tüp Bebek Hakkında Merak Ettiklerim

  Tüp Bebek Hakkında Merak Ettiklerim

  merhaba arkadaşlar daha önce tüp bebek yaptırmış arkadaşlarımın deneyimlerine ihtiyacım var. Tüp bebek yaptırmış arkadaşlarım bana aşama aşama neler yapıldı, nasıl yapıldı, neler yaşadınız hangi tedavi yöntemleri uygulandı hangi hastanede yaptırdınız bunların cevaplarını yazabilir misiniz ?
 5. Bıngıldakla İlgili Merak Ettiğiniz Herşey!

  Bıngıldakla İlgili Merak Ettiğiniz Herşey!

  bıngıldak nedir, bıngıldak hakkında, bıngıldak ne işe yarar Sevgili melekler, yeni bebek sahibi olmuş ebeveynlerin herhalde en büyük korkularından biri bebeklerinin bıngıldağına bir zarar gelmesidir. Doğduğunda son derece yumuşak olan bu doku sebebiyle bebeklerini tutmaktan, başını yıkamaktan hayli çekinirler. Aslında bıngıldak sanılanın aksine son derece sağlamdır ve kafa travmalarında...

Sayfayı Paylaş