Yeni Doğan Bebeklere Obezite Testi !

Yeni Doğan Bebeklere Obezite Testi !
Bu konu; yeni doğan bebeklere obezite testi hakkında bilgiler vermektedir.Sevgili melekler, artık yeni doğan bebeklere yapılacak bir testle bebeğin ilerde obez olup olmayacağı bilgisine ulaşılabilinecek. Finlandiyalı bilim adamlarının yaptıkları çalışmalarla ortaya koydukları bu bilgiler,1500 İtalyan ve 1000 ABD'li çocuk üzerinde doğrulandı. İşte detaylar...

Finlandiyalı, İtalyan ve Amerikalı çocukların doğumdan sonraki verilerini inceleyen Philippe Froguel liderliğindeki uluslararası ekip, yeni doğan bebeklerin daha sonra obez olma riskinin ne kadar olduğunu gösteren basit bir ''formül'' geliştirdi.

Froguel ve ekibi, 1986'da doğan 4 bin çocuğu ergenlik dönemine kadar izledi. Bilimadamları, gebelikten önce anne ve babanın vücut kitle endeksi, annenin gebelikte ne kadar kilo aldığı ve sigara içip içmediği, ailedeki çocuk sayısı, bebeğin kaç kilo doğduğu gibi elde edilmesi kolay veriler sayesinde çocuğun daha sonra obez olup olmama riskinin öngörülebileceği sonucuna vardı.

İstatistiklerin çıkarılmasından sonra bilimadamları, formülü Excel programına aktardı.

Araştırmaya imza atanlardan Philippe Froguel, formülü oluşturan verilerin her birinin çocuklardaki obezitenin bilinen risk etkenlerinden olduğunu ancak ilk kez bu verilerin birlikte doğumdan itibaren çocuğun obez olup olmama riskini öngörmek amacıyla kullanıldığını vurguladı.

Bilimadamları daha sonra çalışmalarını, bin 500 İtalyan ve bin ABD'li çocuk üzerinde doğruladı.
AA
 
Üst