Etiketler:
 1. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Yeni Üniversiteler Kurmak Çözüm Değil, Çözümsüzlük

  Konu, 'Egitim' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] 17 yeni üniversite kuruldu bildiğiniz gibi. Yakında 39’i bulacağı söyleniyor. Aslında bunlara üniversite demek doğru değil, bir gecede üniversite olmuş fakülteler. Bu fakülteler isimce üniversite olsalar da, altyapıları, öğretim üyeleri yetersiz durumda. Tam anlamıyla üniversite olmaları 15-20 yılı bulacaktır. Devletin üniversitelere ne kadar ödenek ayırdığı, ne kadar öğretim üyesi kadrosu verdiği ortadadır. Bu açıdan ödenek yetersizliği ve öğretim üyesi kadrosunun az verilişi bu üniversitelerin gelişim sürecini uzatacaktır.
  Her seçim döneminde, yapılan mitinglerde gelişmekte olan illere üniversite kurma vaadi verilir siyasîler tarafından. Bu üniversitelerde biraz o vaatlerin uzantısı galiba. Bu konuda bir anım vardır. 10 yıl kadar önce, ortaokul yıllarında, Çiller’in bir seçim mitingini izlemiştim. İlçemiz Akşehir’i il yapacak, bir de Nasreddin Hoca Üniversitesi kuracaktı. Ortada il de yok, üniversitede. İkisinin seçeneğin de mantığının olmadığını şimdi anlıyorum.
  Yeni kurulan üniversitelere ayrılan bütçe de ayrı bir tartışma konusudur. Yeni üniversite kurmaktansa geri kalmış üniversitelere veya fakültelere, özellikle eğitim fakültelerine kaynak ayırmak daha mantıklı olurdu. Yurt dışındaki yükseköğretim sistemlerine baktığınızda, üniversiteler belirli şehirlerde toplanmıştır. Ülke içindeki dağılımı da dengelidir. Sürekli yeni üniversite de kurulmaz. Devletin ayırdığı ödenekle varolan üniversiteler geliştirilir. Böylelikle eğitim kalitesi de artar. Üniversiteler asıl işleri olan eğitim ve araştırmayla ilgilenir.
  Biz de ise tam tersi, varolan bütçe savruluyor. Birçok eksiği olan üniversite varken, yeni üniversiteler açmaya uğraşıyoruz. Bırakın fakülteleri, çoğu yüksek okulu Akşam Lisesi görünümünde. Gündüz lise öğretimi yapılan binalar akşam yüksekokula dönüşüyor. Adı üniversite, ama yerleşimi de eğitimi de yetersiz.
  Gençlerin üniversiteye kolay geçişleri, birçok gencin üniversiteli olabilmesi güzel. Ama, bu şekilde üniversitelerin eğitim kalitesi de öğrenci geleceği de sorunlu hale geliyor.
  Yeni üniversitelerin açılmasına diğer gerekçe olarak, gençliğin şiddetten uzak kalmasını ve büyük kentlere göçün azalmasını sağlamak gösteriliyor. Bu gerekçeye göre işsiz gençler üniversite eğitimi alarak, şiddetten, terör oluşumlarından uzak kalıyorlar. Fakat üniversite eğitimleri bittiğinde onlara iş imkanı yaratılmıyorsa durum pek farklı olmayacak. Yani bu yöntem şiddetten uzak tutmak değil aslında “gençleri oyalamak”. Başka bir şey değil.
  Diğer taraftan, göç olgusunu çözmek gençliği geleceksiz şekilde yetiştirmekten geçmiyor. Göçü önlemenin en kolay yolu iş imkanı yaratmaktır.
  Sonuç olarak, gelişmekte olan illerdeki fakülteleri üniversite haline getirmek çözüm sağlamayacaktır. Ülkemizdeki üniversite sayısı şu aşamada yeterli sayıdadır. Yeyersizlik üniversite sayısında değil, üniversitelerin altyapılarındadır. Yeni kurulan üniversiteler işsiz üniversiteliler/öğretmenler yaratmaktan öteye gidemeyecektir. Ar-talep dengesini düşünmeden insan yetiştirmek, bir ülkeyi geliştirmek yerine, sosyal krizleri büyütür. Ülkemiz yıllardır bu gerçeği düşünmeden, kısa vadeli çözümlerle eğitim sistemini düzeltmeye çalışıyor. Gelişmiş ülkeler, adımlarını doğru attıkları için bugüne gelmişlerdir. Biz ise seksek oynamaktayız.
  Akılcı çözümlere ulaşmak dileğiyle……

   
Yeni Üniversiteler Kurmak Çözüm Değil, Çözümsüzlük konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Soruna değil Çözüme odaklanmak.

  Soruna değil Çözüme odaklanmak.

  Düsünmek dedigimiz sey aslında bir dizi soru sorup cevaplamak... Bizim aslında her an yaptıgımız sey sorular sorup, o soruların cevabı beklemek yada aramak. O halde, yasamımızın kalitesini arttırmak istiyorsak kendi kendimize sormayı adet edindigimiz soruları degistirmek zorundayız. Yapılan arastırmalarda basarılı gözüken insanla basarısız insanlar arasındaki fark; Basarılı insanların daha...
 2. ABD: Operasyon çözüm değil

  ABD: Operasyon çözüm değil

  Amerikan yönetimi, Kuzey Irak'a müdahale tehdidinde bulunan Türk hükümetine tek taraflı operasyonun çözüm olmadığı uyarısını yineledi. devamı
 3. Soruna Değil Çözüme Odaklanın

  Soruna Değil Çözüme Odaklanın

  SORUNA DEĞİL, ÇÖZÜME ODAKLANIN! Yazan: Erkan Şenol Doğru soruyu sor ve beyninin hayatını yönlendirecek cevabı bulmasına izin ver. Kişinin nasıl hissettiğini ve ne yaptığını saptayan, yani eylemlerini yönlendiren, yaşamını şekillendiren, olaylar değil yaşam deneyimlerini kendi kendine nasıl değerlendirdiği ve yorumladığıdır. Düşünmek dediğimiz şey aslında bir dizi soru sorup...
 4. Obeziteye yeni çözüm

  Obeziteye yeni çözüm

  Obeziteye yeni çözüm Yeni yağ hücrelerinin oluşumunda kilit rol oynayan bir protein keşfedildi. İsveç Karolinska Enstitüsü'nden bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, TRAP (tartarata dirençli asit fosfataz) adı verilen protein yeni yağ hücrelerinin oluşumunu tetikliyor ve kilo alımını hızlandırarak, obeziteye neden olabiliyor. Yaklaşık 4 yıl boyunca aşırı kilolu 14 kadını...
 5. Üniversitelere Yeni Bölümler

  Üniversitelere Yeni Bölümler

  Üniversitelere Yeni Bölümler Üniversite sınavlarına az kaldı.Birinci aşamayı geçip sırat köprüsüne vardığınızda sizden hangi üniversiteye gideceğiniz yönünde talepler alınacak.YÖK , herkesi bir üniversiteye yerleştirecek elinden gelse , ama bu kadar mühendisi sonra ne yapacak derken meseleye çare bulundu.YÖK çeşitli üniversitelere yeni bölümler ekleme peşinde.Bunların bir kısmını ele...

Sayfayı Paylaş