Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Yenidoğan Bebekler İçin İşitme Testi Bilgileri

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  bu konu bebeklerde işitme testi hakkında bilgilere yer vermektedir.
  Bebekler daha doğmadan anne karnında dışarıdan gelen seslere duyarlı olabilirler. Bebeğiniz doğduktan sonra işitme ile ilgili herhangi bir sorunu olup olmadığını anlamak için mutlaka bu konuda test yapılması gerekmektedir.

  Erken tanının her hastalık da çok önemli bir yeri olduğunu unutmayarak bu testi asla ihmal edilmemesi gerekmektedir.

  Bebeklerde işitme testi hakkında merak ettiğiniz bilgileri sizler için aktarıyoruz.

  < Konu Resmi..>


  Dünya Sağlık Örgütü(WHO) verilerine göre Dünya’da 600 milyon işitme engelli birey var. Türkiye’de her sene doğan 1.300.000 bebeğin 2.000’i işitme kaybı ile doğuyor.

  2000’li yılların başına kadar bebeklerin işitmesini erken dönemde tespit etmek için gerekli cihaz ve testler yoktu. İleri derecede işitme kaybı olan çocuklar 2 yaş civarında konuşmadığı için doktora götürüldüğünde işitme kaybı ortaya çıkıyordu.

  Bebekler doğmadan önce dahi dış dünyadan gelen sesleri duyabilirler. Doğduklarında ise seslere, özellikle insan sesine karşı çok hassastırlar.

  Üç aylıkken seslere gülücükle tepki vermeye, 6 aylıkken “agu” lara başlarlar. İşitmeyen bebekler bu gelişme safhalarından geçerken kısıtlı ipucu alacak ve çevreleri ile iletişim kurmakta zorlanacaktır.

  İşitme kaybının erken dönemde tespit edilmesi ve rehabilitasyona başlanması bebeklerin dil yeteneği ve lisan becerilerini kazanabilmesi yani konuşabilmesi için gereklidir.

  İleriki hayatlarında eğitim, çevreye uyum, zekâ, öğrenme becerileri, sosyal ve duygusal gelişim için işitme duyularının doğuştan itibaren normal seviyede olması gerekmektedir.

  Hayatın ilk aylarında işitmeyen bebeğin davranışları işiten bebekle aynıdır; Uyur, acıkınca gazı olunca ağlar. Bu erken dönemde bebeğin işitmesinin normal olup olmadığı ancak özel cihazlar kullanılarak yapılan özel testlerle mümkün olmaktadır.

  Yenidoğan işitme tarama testleri hangi bebeğin ilave işitme testlerine gereksinimi olduğunu ortaya çıkartmak için yapılan bir ön eleme testidir. Günümüzde bu testler mümkün olduğunca doğumdan 12 saat sonra bebek henüz hastanede ya da doğum evindeyken yapılmaktadır.

  İlk etapta Oto akustik emisyon (OAE) ve ABR yada BERA (işitsel beyin sapı tepkisi) adı verilen iki farklı teknik kullanılmaktadır. Çok kısa sürede uygulanabilen ve objektif verilere dayanan bu testlerin güvenilirliği oldukça yüksektir.

  Bebeğin işitmesi kulağına verilen sabit bir ses seviyesinde ölçülür ve “geçti”, “geçmedi” şeklinde değerlendirilir.

  Tarama testlerinden geçemeyen bazı bebeklerin işitmesi normal olabilir ancak ileri derecede ve kalıcı işitme kaybı olma ihtimali de mevcuttur. Bu olasılığa karşı tarama testinden geçemeyen her bebeğin tekrar kontrol edilmesi ve ileri testlerin yapılması gereklidir.

  İleri testler ile her iki kulağında işitme seviyesi derecelendirilir, kaynağı tespit edilir ve buna göre tedavi yada rehabilitasyonu planlanır. Bebek üç aylık olduğunda bu testlerin tamamlanmış olması en ideal durumdur.

  İşitme kaybı erken tespit edildiği takdirde bebeğin gelişimi açısından yapılacak pek çok şey vardır. Bu konuda bebeğin ailesi uzmanlar ve eğitimciler el ele vererek çalışmalıdır. Aileye yeni katılan bir bebek tüm aile için yepyeni bir dünya bir deneyimdir.

  Ebeveyn ve ailenin diğer halkaları için heyecanla beklenen bir bebeğinin işitme kaybı olduğunun öğrenilmesi çok farklı duygulara sebep olacaktır. Bu beklenmedik durumun sebebi, sonraki gelişimi, takip edilecek yol, hedef ve amaçlar gibi pek çok konuda doktorunuz, odyoloji uzmanı ve eğitimcilerden yardım alınması gerekecektir.

  Gelecek günlerde anne ve baba bebeğin en iyi eğitmeni olacaktır. Bu nedenle onların konuyu etraflıca öğrenmeleri rehabilitasyon programının çok önemli bir unsurudur. Çocukların, Yenidoğan işitme tarama testinden geçse dahi daha sonra işitme kaybı geliştirme ihtimali gözden kaçmamalıdır.

  Konuşmadaki gecikme yani 1 yaş civarında ilk kelimenin söylenmemesi durumunda yenidoğan işitme taramasından geçmiş olsa dahi ileri işitme testlerinin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle ebeveynlerin çocuğun dil ve konuşma gelişimini iyi gözlemleyip şüphelendikleri durumda uzmana başvurmasında yarar vardır.


   
Yenidoğan Bebekler İçin İşitme Testi Bilgileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum sonrası bebeğe işitme testi yaptırın

  Doğum sonrası bebeğe işitme testi yaptırın

  kulak işitme testi bebeklerde ağlamama bebek kulak testi bebeklerde duymaması Çocuklarda işitme kaybı, gizli bir engel çünkü özellikle de bebekler, duyamadıklarını söyleyemiyor. Oysa işitme kaybı testi sayesinde çocuğun konuşma yetisini yaşıtlarının seviyesine taşımak mümkün. Türkiye'de yılda yaklaşık bin 800 bebek, koklear implant yani biyonik kulak gerektirecek düzeyde işitme kaybıyla...
 2. işitme testi

  işitme testi

  benim işitme testimde sol 50 sağ 35 değerleri var yüzde kaçlık bir kaybım var ve raporu ne kadar etkiler
 3. Yeni Doğan Bebekler İçin Yapılan İşitme Testi İle İlgili Bilgiler

  Yeni Doğan Bebekler İçin Yapılan İşitme Testi İle İlgili Bilgiler

  Yeni Doğan Bebek İşitme Tarama Testi Yeni Doğan Bebek İşitme Testi Nasıl Yapılır Sevgili melekler, yeni doğan bebeklerde görülen rahatsızlıklardan biri de işitme problemidir. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis elbette ki bebeklerin bu rahatsızlığı için son derece önemlidir. Bu sayfamızda sizlere Yeni Doğan Bebek İşitme Tarama Testi ile ilgili ayrıntılı bilgiler vereceğiz......
 4. Yenidoğan Bebek Tarama Testleri Nelerdir Bilmeniz Gerekenler

  Yenidoğan Bebek Tarama Testleri Nelerdir Bilmeniz Gerekenler

  Yenidoğan Bebek Tarama Testleri- Bebeğiniz daha anne karnında bazı testlere tabi tutulur. Onun gelişiminin ne yönde geliştiği sağlıklı mı yoksa anormal bir durum var mı yok mu tarama testleri yapılır. Bunu ikili üçlü dörtlü tarama testleri olarak anne kanından bakılan testlerdir. Testlerde olası bir anormal bir durum gözlemlenirse amniyosentez yani anne karnından bebeğin sıvısını almak ve...
 5. Yenidoğan Bebek Bakımına Dair Annelere Faydalı Bilgiler

  Yenidoğan Bebek Bakımına Dair Annelere Faydalı Bilgiler

  Yenidoğan Bebek Bakımı- Bebek ilk doğduğu anda minicik olur kucağınıza alırken bile incitmekten korkarsınız. Hele ki daha önce bir bebek kucağınıza almadıysanız ilk kez bebeğinizi alıyorsanız sizi biraz korkutabilir. Yenidoğan bir bebeğin bakımı önemlidir. Biraz bilginiz olması gerekmektedir. Yenidoğan bebek nasıl tutulmalı, nasıl banyo yaptırılmalı, nasıl uyutulmalı gibi daha detaylı bilgiye...

Sayfayı Paylaş