Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Yenidoğan bebekte meme büyümesi

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Meme dokusunun belirgin olması- Kimi bebeklerde doğumdan sonraki ilk günlerde genellikle tek taraflı olmak üzere meme dokusu belirgin olarak büyümüş olabilir. Bunun nedeni anneden geçen östrojen hormonunun etkisinin sürüyor olmasıdır.
  Genellikle bir ay içerisinde kendiliğinden kaybolur. Sıklıkla yapılan bir yanlış uygulama, meme üzerine masaj yapılıp sıkılarak küçüleceğinin varsayılmasıdır. Böyle bir şey söz konusu olmadığı gibi dokunun sıkılması kanayıp meme ucundan kanlı akıntıya ya da abse gelişimine neden olabilir.

  Meme başı akıntısı- Doğumdan sonraki ilk günlerde meme ucundan açık renkli ya da süt benzeri bir akıntı olabilir. Bu durum anneden geçen hormonlardan kaynaklanır. Birkaç gün içinde akıntı durur.
  Meme başından koyu renkli akıntı ya da kan gelmesi- Her yaşta olabilir.
  < Konu Resmi..>  ÇOCUK SAĞLIĞIYLA İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/cocuk-sagligi-ve-egitimi.63/

  Yenidoğan döneminde belirgin olan meme dokusunun sıkılması akıntıya neden olabilir. Bunun dışında, doğumsal ya da sonradan oluşan nedenlerden kaynaklanan süt kanallarının tıkanması, kanallarda genişlemeye (mammarial ductal ectasia) ve meme ucundan koyu kahverengi bir akıntıya neden olabilir. Ultrasonografide genişlemiş kanallar görülebilir. Genellikle kendiliğinden geriler ve akıntı durur.
  Süt kisti (galaktosel)- Meme kanalları içinde süt birikmesine bağlı olarak oluşan kistik yapılardır.
  Meme absesi-

  Özellikle yenidoğan döneminde daha sık olarak görülür (bu konuda ayrıntılı bilgi aşağıda meme absesi bölümündedir). Meme absesi (mastit)
  Başlıca iki dönemde daha sık olarak görülür: Yenidoğan ve ergenlik öncesi dönem (preadölesan dönem). Her iki durumda da süt kanallarında oluşan genişleme ve tıkanıklık abse nedeni olabilir. Yenidoğan döneminde anneden geçen hormonlara bağlı olarak büyümüş meme dokusunun sıkılması da abse oluşumunun bir diğer nedenidir. Bir diğer neden de herhangi bir nedenle meme dokusu içinde yabancı cisim (travma, piercing gibi...) bulunmasıdır.


  Her absede olduğu gibi meme absesinde de meme dokusu şiş, kızarık ve üzerine dokunulduğunda sıcak ve ağrılıdır. Genellikle Staphylococcus aureus olarak bilinen mikroorganizmaya bağlı olarak oluşur. Tedavisinde öncelikle antibiyotik uygulanmalıdır. Yenidoğan döneminde bu şekilde oluşan abseler (meme absesi, göbekte oluşan abseler, deri absesi-sellülit... gibi), kısa zamanda sistemik (yaygın, kana yayılan) bir enfeksiyona dönüşebilir. Bu nedenle, yaşamın ilk ayı içerisinde saptanan enfeksiyonların genellikle damar yolu ile verilen antibiyotikler ile tedavi edilmesi gerekir.


  Eğer abse olgunlaşmışsa, yani abse üzerine beyaz bir görünüm olmuşsa, o zaman cerrahi yöntemle boşaltılmalıdır (abse drenajı). Ancak, cerrahi yöntem uygulanırken, ileride meme dokusunun oluşacağı meme tomurcuğu dokusunun zedelenmemesi büyük önem taşır. Bu nedenle, absenin nerede olursa olsun mutlaka meme başından daha uzak bir noktadan boşaltılması gerekir.
  Meme dokusunun henüz gelişmeden büyümesi ya da oluştuktan sonra olağan görünümünden daha büyük olmasıdır. Genellikle ergenlik dönemi ve sonrasında saptanır. Ancak, ender olmakla birlikte ergenlik çağı öncesinde görülebilir. Adet zamanlarında hafif büyüme görülmesi doğaldır. Tek ya da iki taraflı olabilir. Genellikle kendiliğinden kaybolur. Eğer kaybolmayacak olursa, kesinlikle cerrahi herhangi bir girişim yapılmamalıdır. Böyle bir girişim, ileride oluşabilecek meme dokusunun zedelenmesine ve o tarafta memenin gelişmemesine neden olabilir.


   
  Son düzenleme: 12 Ağustos 2015
Yenidoğan bebekte meme büyümesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hoşgeldin mete yiğit bebek

  hoşgeldin mete yiğit bebek

  canım arkadaşım lalem anne oldu!!! uzun zamandır beklediğimiz mete yiğit bebek bugün dünyaya gözlerini açtı hoşgeldin halil efenin erkek kardeşi annesinin küçüğü rabbim sana uzun ömürler versin
 2. yenidoğan bebeğinizi nerde yatıracaksınız

  yenidoğan bebeğinizi nerde yatıracaksınız

  Kızlar selamlar. Ben gebeyim ve 6 aylığım.Bebeğimiz için oda hazırlıyoruz ama bir yandan yeni doğduğunda odasında yatamayacağını biliyoruz. Sizler bebeklerinizi yeni doğduklarında nerde yatırdınız?
 3. Yenidoğan Bebeklerin Çok Uyuması

  Yenidoğan Bebeklerin Çok Uyuması

  yenidoğan bebeğin fazla uyuması yenidoğan bebeğin çok uyuması Sevgili melekler, taze anneler bebek bakımında tecrübesiz olmaları sebebiyle bu açıklarını annelerinden, kayınvalidelerinden ya da yakınlarında bulunan tecrübeli kişilerden yardım alarak kapatabilirler. Ancak yakınında bir tecrübeli olmayınca hemen her türlü durum akıllarını kurcalayabilir. Bu durumlardan birisi de yenidoğan...
 4. Yenidoğan Bebekte Göz Çapaklanması

  Yenidoğan Bebekte Göz Çapaklanması

  bebeklerde göz rahatsızlıkları,bebeğimin gözü çapaklanıyor ne yapmalıyım,bebeklerde gözyaşı tıkanıklığı,yenidoğanda konjonktivit,bebeklerde göz problemleri hakkında bilgiler Yenidoğan bebekte göz hastalıkları doğumdan kısa bir süre sonra ortaya çıkabilir. Yaygın görülen bir belirti, birkaç gün veya hafta sonra ortaya çıkan sarı akıntıdır. Bazı bebeklerde, göz akıntısı açık renkli...
 5. Yenidoğan Bebek Tarama Testleri Nelerdir Bilmeniz Gerekenler

  Yenidoğan Bebek Tarama Testleri Nelerdir Bilmeniz Gerekenler

  Yenidoğan Bebek Tarama Testleri- Bebeğiniz daha anne karnında bazı testlere tabi tutulur. Onun gelişiminin ne yönde geliştiği sağlıklı mı yoksa anormal bir durum var mı yok mu tarama testleri yapılır. Bunu ikili üçlü dörtlü tarama testleri olarak anne kanından bakılan testlerdir. Testlerde olası bir anormal bir durum gözlemlenirse amniyosentez yani anne karnından bebeğin sıvısını almak ve...

Sayfayı Paylaş