Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Yenidoğan Tarama Testleri Nelerdir?

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  bu konu yenidoğan tarama testleri hakkında bilgilere yer vermektedir.
  Aylardır büyük bir heyecanla beklediğiniz evinizin yeni bireyi olan bebeğiniz dünyaya geldi. Artık onun için en iyisini ve doğrusunu düşünmek ve onu her türlü tehlikelerden korumak için elinizden geleni yapacağınızdan şüphepiz yok:)

  Yenidoğan bebekler de çok önemli olan ve belkide onun ileride bir sorun yaşaması adına erken tanının öneminin büyük olduğu tarama testlerini ihmal etmemeli ve vakit kaybetmeden bebeğiniz dünyaya geldikten sonra bunları yaptırmalısınız.

  Dr. Murat Emanetoğlu'ndan edindiğimiz yenidoğan tarama testleri hakkında merak ettiğiniz genel bilgileri sizler için aktarıyoruz.

  < Konu Resmi..>  Herhangi bir hastalığın henüz belirtileri ortaya çıkmadan saptayan yöntemlere tarama testleri adı verilir. Tarama testleri ile bazı hastalıklar henüz kalıcı hasar yaratmadan yakalanabilmektedir.Telaşlanmanıza gerek yoktur, taraması yapılan hastalıklar seyrek rastlanan durumlardır ve büyük olasılıkla çocuğunuzda böyle bir hastalık görülmeyecektir. Ancak tamamen sağlıklı ailelerin bebeklerinin de bu hastalıklardan birine maruz kalabileceği unutulmamalıdır.

  Standart metabolik hastalılar tarama testlerinde sadece fenilketonüri ve hipotiroidi taraması uygulanmaktayken , ekonomik ve teknolojik olanakları yüksek olan merkezlerde aynı miktar kan örneğiyle 35' in üzerinde hastalığın taraması yapılabilmektedir.

  Görme taramasında amaç, görmenin normal gelişimini engelleyecek risk faktörlerini saptamak ve yetersiz görmesi olan bebekleri erken dönemde tanımaktır. Bebekler; şaşılık, kırma kusuru, katarakt, glokom, retinoblastom ve prematür retinopatisi gibi hastalıklar yönünden değerlendirilmelidir.

  Yenidoğan işitme taramasında, bebeğin alın ve kulak arkasına yerleştirilen elektrodlar sayesinde kulağa verilen seslerin, beyinde yarattığı dalgalar ölçülür. Böylece bebeğin duyup duymadığı anlaşılır. Bu işlem oldukça basittir, bebeği rahatsız etmez ve kısa sürede yapılır.Bebekler normalde doğdukları andan itibaren duyarlar. Tarama yapılmazsa, ailenin gözlemiyle bebekteki işitme kaybı, en erken 18 aylıkken saptanabilmektedir. Oysa işitme kaybı ilk altı ayda tanındığında, işitme cihazları ile işitme ve konuşma kabiliyetleri normale yakın gelişmektedir. Bu nedenle işitme engelli bebeklerin erken tanınması önemlidir.Bebeğiniz işitme taramasını geçemezse, bir ay sonra yenidoğan servisinde kontrol işitme testi yapılır. En iyi cihazlarla bile, 100 bebekten 4'ü testi geçememektedir. Ancak test tekrarlandığında, bu oran 1000 bebekte 3-4'e düşmektedir.

  Doğuştan Kalça Çıkığı Taraması
  Tüm yenidoğan bebeklerin muayenelerinde bu anomali gözden kaçırılmamalıdır. Doğuştan kalça çıkığı şüpheli durumlarda bir ortopediste gönderilmeli ve mutlaka kontrole çağrılmalıdır.

  Testlerde yanılma payı olabilir mi?
  Tarama testi şüpheli bulunan bebekler merkeze davet edilir. Kontrol testlerle hastalığı kesinleşen bebekte hemen tedaviye başlamak gerekir.Tarama testi için kan örneği doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde alınmışsa, yalancı negatiflik riski nedeniyle test tekrar edilmelidir.

  Bu testlerin her yerde yapmak mümkün mü?
  Yenidoğanlara tarama testlerinin yapılması günümüzde tüm gelişmiş ülkelerde standart bir uygulamadır. Ülkemizde de büyük illerde hastanelerde, sağlık ocaklarında ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde her bebek rutin olarak fenilketonüri ve bazı merkezlerde hipotiroidi açısından taranmaktadır. Toplanan örnekler T.C. Sağlık Bakanlığına bağlı Yenidoğan Tarama Merkezlerine gönderilir. Ülkemizde dört Yenidoğan Tarama Merkezi mevcuttur: (Hacattepe Tıp Fakültesi-Ankara; İstanbul Tıp Fakültesi-İstanbul; Dokuz Eylül Tıp Fakültesi-İzmir; Cumhuriyet Tıp Fakültesi-Sivas).

  Testlerin belirli günleri var mı?
  Metabolik hastalıkların tarama testleri yenidoğan bebeğin topuğundan alınan bir iki damla kan ile yapılabilmektedir. Kan üçüncü günden itibaren en kısa zamanda alınmalıdır. Alınan kan, ufak bir filtre kağıdına emdirildikten sonra kurutulmakta ve bu kağıt, ilgili merkezlere gönderilmektedir.

  Yeni doğan sarılığı her bebekte olur mu? Kaçıncı günü olur?
  Doğumdan sonraki ilk günlerde normal bebeklerin yarısında, prematür bebeklerin %80 inde sarılık görülebilir. Hatta bazı bebekler bu şekilde de doğabilir. Göz ve ciltte sarımtrak bir görüntü olur. Yeni doğan sarılığı tek başına bir hastalık değildir. Çünkü bebeğinizin karaciğeri daha tam olgunlaşmadığı için yıkılan kan hücrelerini tam olarak metabolize edemez ve bilirubin düzeyi artar.

  Dr. Murat Emanetoğlu'na teşekkürler.


   
Yenidoğan Tarama Testleri Nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. down sendromu tarama testleri!

  down sendromu tarama testleri!

  Down Sendromu insanın en küçük yapıtaşı olan kromozom sayısındaki sorunlardan biridir. Sağlıklı her insanda hücrelerindeki sayı 46'dır. Sağlıklı bir kadında 46 tane X kromozomu vardır. Sağlıklı bir erkekte ise 45 X ve 1 tane Y kromozomu vardır. Down Sendromunda ise 21'ci kromozomdan 1 tane fazla vardır, yani 2 tane 21 kromozom ve toplam 47 tane kromozom vardır. Buna benzer başka isimlerle...
 2. Tarama ve Teşhis Testleri

  Tarama ve Teşhis Testleri

  teşhis testleri AMNİYONSENTEZ Bebek tüm hamileliğiniz süresince amniyon kesesi adı verilen bir kese içinde gelişimini sürdürür. Bu kesenin içi amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı ile doludur. Amniyon sıvısı durağan bir sıvı olmayıp sürekli emilim ve yapım halinde bulunur. Sıvının ana kaynağı bebeğin akciğerleri ve boşaltım sistemidir. Bu sıvı aynı zamanda bebekten dökülen hücreleri de...
 3. Yeni Doğan Tarama Testleri

  Yeni Doğan Tarama Testleri

  Yenidoğan tarama testleri , sağlıklı olarak dünyaya gelen bebeklerde , henüz belirti vermeye başlamamış olası bir metabolik sağlık sorununun belirlenmesi için uygulanmakta olan en etkin sağlık hizmetlerinden biridir. Böylece sorun yerleşip kalıcı etkileri ortaya çıkmadan önlemler alınabilir , tedaviye yanıt daha başarılı olur. Doğumsal metabolizma hastalıklarının bir kısmında erken tedavi...
 4. Yenidoğan Tarama Testleri

  Yenidoğan Tarama Testleri

  Gelişen teknoloji ve ilerleyen tıp sayesinde bebeğiniz doğumdan sonra güvenli ellerde.Eğer bebeğiniz herhangi bir sıkıntıyla dünyaya geldiyse bu durumu tarama testleriyle öğrenip duruma anında müdahale ediliyor.Bakın meleklerim bu konuda neler var: Yenidoğan Tarama Testleri Bebeğin doğumundan sonraki ilk hafta içinde teşhis edimek koşuluyla çeşitli maddelerin metabolizmadaki nadir fakat...
 5. Yenidoğan Bebek Tarama Testleri Nelerdir Bilmeniz Gerekenler

  Yenidoğan Bebek Tarama Testleri Nelerdir Bilmeniz Gerekenler

  Yenidoğan Bebek Tarama Testleri- Bebeğiniz daha anne karnında bazı testlere tabi tutulur. Onun gelişiminin ne yönde geliştiği sağlıklı mı yoksa anormal bir durum var mı yok mu tarama testleri yapılır. Bunu ikili üçlü dörtlü tarama testleri olarak anne kanından bakılan testlerdir. Testlerde olası bir anormal bir durum gözlemlenirse amniyosentez yani anne karnından bebeğin sıvısını almak ve...

Sayfayı Paylaş