Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  yepyeni alışkanlıklar edinin

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Bilim ve teknoloji konusundaki makaleleriyle tanınan Janet Rae-Dupree’nin geçtiğimiz haftalarda New York Times gazetesinde yayınlanan makalesinin geniş bir özetini sunuyoruz.
  19.Yüzyıl’da William Wordsworth “Düşünmeyen sürüleri seçenekler değil alışkanlıklar yönetir” demişti. 21.Yüzyıl’da ‘alışkanlık’ kelimesi hâlâ çok negatif çağrışımlar yapıyor.

  Yaratıcılık gibi bir kavramla alışkanlık gibi bir kelimeyi birbiriyle ilişkili şekilde kullanmak biraz aykırı gibi görünebilir. Ama beyin ve sinir sistemi üzerinde araştırmalar yapan bilim adamları, yeni alışkanlıklar edindikçe insanın beyninde yeni paralel sinaptik yollar oluştuğunu keşfettiler. Bunun anlamı şu oluyor: Yeni alışkanlar edinerek beynimizin çalışma sistemini etkileyebilir ve düşünce yapımızı daha etkin çalışacak şekilde programlayabiliriz.

  Kendimizi alışkanlıklarımıza esir olmuş değişmez yaratıklar olarak niteledirmek yerine, bilinçli şekilde yeni alışkanlıklar kazanarak kendi değişimimizi yönlendirebiliriz.

  Yeni bir şeyler denedikçe, yani konfor dairemizin dışına çıktıkça, hem yaptığımız işte hem de özel yaşantımızda daha yaratıcı olmaya başlarız.

  DÜŞÜNCE YAPINIZI DEĞİŞTİRMEK ELİNİZDE

  Eski alışkanlıklardan kurtulmak için kendinizi yormayın. Bunun yerine, yeni alışkanlıklar kazanarak kendinize yeni ‘paralel yollar’ açın. Böylece eski alışkanlıkların beyninizde önceden yarattığı eski yolları bypass edebilirsiniz.

  ‘The Open Mind’ (Açık Zihin) kitabının yazarı Dawna Markova şöyle açıklıyor: “Yenilik yapmak için gerekli olan ilk şey merak ve hayranlık duygusudur. Oysa bize ‘karar vermek’ öğretilir. Karar vermek ise, eldeki seçeneklerin bir tanesi hariç hepsini gözden çıkarmak ve elde kalan opsiyonla yetinmek demektir. Yenilikçi düşünce sahibi bir insan ise her zaman esgeçilen ‘öteki’ olasılıklar üzerinde kafasını yorar.”

  Çocukluk döneminde bütün insanlar ‘merak’ duygusunun peşinden gitmek eğilimindedir. Ancak ‘mantık’ geliştikçe deneyimlere öncelik veririz. Bu durumda yeni karşılaştığımız bir sorun ya da durumla başetmek gerektiğinde daha önceki deneyim ve prosedürlere göre bir çözüm arayışına gireriz.

  İşte tam bu noktada yeni alışkanlıklar edinmenin önemi ortaya çıkıyor. Esas olarak yenilikçi düşünce yapısına sahip biri, bu döngünün dışında bir şekil arar. Karşılaştığınız bir durum ya da sorunu nasıl algıladığınız ise, o olaya yaklaşım şeklinizle belirlenir. Yaklaşım şeklinizi belirleyen şey ise sizin alışkanlıklarınızdır. Daha özel ifade etmek gerekirse, sizin ‘öğrenme’ alışkanlığınızdır.

  YARATICI OLMAK İÇİN YENİ ŞEYMER ÖĞRENMEYE DEVAM EDİN

  Öğrenme eylemiyle alışkanlık kazanma eylemi birbiriyle paralellik içindedir. Yeni bir şeyler öğrenirlen yeni alışkanlıklar kazanırsınız. Buna karşılık yeni bir şey öğrenirken de alışkanlıklarınız ‘öğrenme’ şekliniz ve paradigmanızı belirler.

  ‘Yeni deneyimlere’ girişerek yeni bir şeyler öğrenmeye gayret etmek, zihinsel yapımızda sürekli paralel yollar açacağından; yaratcılık ve yenilikçi düşünceyi tetikler.

  İşte bu yüzden uzmanlar ilerleyen yaşlarda bile yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmenin bunama ve Alzheimer gibi hastalıkların oluşmasını ve ilerlemesini engelleyeceğini söylüyorlar. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, günlük rutinin dışına çıkmanın ‘bilinç’ seviyesini artırdığı anlaşılıyor. Artan bilinç seviyesi ise ‘diyet yaparak kilo vermek’ gibi görünüşte alakasız gelen bir işte size fayda getirebiliyor.

  Küçük adımlar atarak günlük rutininizde değişiklikler yapabilirsiniz. Mesela her gün dinlediğiniz radyo istasyonunu değiştirmekle başlayabilirsiniz. Eve giderken her güz izlediğiniz yoldan daha farklı bir yolu takip edebilirsiniz vs.

  Hayatımızda bir değişiklik meydana geldiğinde beynimizde ufak da olsa korku hissi duyulur. Bu korku hissi yeterince büyük olursa, bu hissi doğuran ‘değişikliğe’ direniriz veya ondan kaçarız. Ancak küçük alışkanlıklar kazanmak ve küçük değişiklik adımları atmak suretiyle beynimizde oluşan korku duygusunu yaratıcı bir oyuna dönüştürmek mümkündür. İşin en güzel yanı ise, sizin bu konuda ayrıca düşünmenize gerek kalmadan gerekli zihinsel faalieti beyninizin gerçekleştirmesidir.

  Aklınızda tutmanız altın kural ise şu: Merak duygunuzu harekete geçirerek zihninizi ‘bilinmeyen’ bir alana doğru yönlendirmeye istekli ve hazır olmadıkça asla yenilikçi olamayacaksınız.

  Güncel.net

   
yepyeni alışkanlıklar edinin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. alışkanlık

  alışkanlık

  alışkanlık hikayeleri Gitgide alışıyorum sana.... Hiçbir alışkanlık bu kadar güzel olamaz... Ellerin ellerimden uzaksa nasıl güçsüzüm bilemezsin... Yanımda olduğun zamanlar; sigara dumanı gibi ciğerlerime doluyor, alkol gibi damarlarıma yayılıyorsun... Durmadan başım dönüyor verdiğin hazdan... Alışkanlıklar daima korkutur beni... Düşün ki ben yaşamaya bile alışkın değilim... Kendimi kendime...
 2. Alışmak / alışkanlık

  Alışmak / alışkanlık

  Bir şeye alışmak, kişinin kendi tercih ve durumunu öne çıkarmasına, farklı düşünce ve yaklaşımlara itibar etmemeye, Bir ortama alışmak insanlarla iyi geçime ve bulunduğu yerde uzun süre kalmaya; Kendinde bir şeyin alışkanlık halini aldığını görmek gaflette faydasız işlere delalet eder.
 3. Alışkanlıklar Üzerine...

  Alışkanlıklar Üzerine...

  zararlı alışkanlıklar ve bunların insan hayatı üzerindeki etkileri alışkanlıklar ile ilgili kompozisyon alışkanlık ile ilgili kompozisyon alışkanlıklarımız alışkanlık kompozisyonlar Hayatımızda kuşkusuz hepimizin şikayet ettiği olay kendimizin veya çevremizidekilerin alışkanlıklarıdır. Tabi ki bütün alışkanlıklar değil bazıları :D:D Herkes bu durumdan şikayet eder ama sadece ettiği...
 4. Beyine zarar veren alışkanlıklar

  Beyine zarar veren alışkanlıklar

  Hepimiz beyin sağlımızı korumaya çalışıyoruz...Kimimiz bilerek yada bilmeyerek bazı ayrıntıları atlıyoruz çok önemli olan bu ayrıntılar nelermiş öğrenelim arkadaşlar :tik: 1. No Breakfast (Kahvaltı etmemek) People who do not take breakfast are going to have a lower blood sugar level. This leads to an insufficient supply of nutrients to the brain causing brain degeneration. (Kahvaltı...
 5. tuvalet alışkanlığı hakkında

  tuvalet alışkanlığı hakkında

  oğlum 2 yaşında çişini yaptıktan sonra söylüyor ama lazımlığa yapmıyor. ona tuvalet alışkanlığını nasıl kazandırabilirim bilgisi olan tecrübeli anneler yardımcı olabilirmi

Sayfayı Paylaş