1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Yeraltında devasa göl

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Antarktika’nın altı su kanalları dolu

  İngiliz bilim insanları, Beyaz Kıta Antarktika’da birbirlerine yeraltı ırmaklarıyla bağlanmış bir ‘buzul-altı’ göl sistemi tespit etti.

  < Konu Resmi..>






  Bilim insanları, Beyaz Kıta’daki yeraltı ırmak sisteminin milyonlarca yıl önce meydana geldiğini düşünüyor. Antarktika’nın yeraltı ırmak ve göl sistemi kıta donmadan önceki halini bir anlamda bugüne taşımış oluyor. Şimdiye dek buzul-altı göletlerinin birbirlerinden bağımsız olarak oluştuğu düşünülüyordu. Ancak, ortaya çıkan sistem birbirlerine geniş ırmaklarla bağlı bir su sistemi.

  Uzmanlar, şimdi buzulları delerek yeraltı su sistemine ulaşmak ve araştırmalarını derinleştirmek istiyor. Ancak, bir noktadan yapılan delme işleminin, sistemin diğer unsurlarına da zarar verme riski taşıyor. Araştırmayı yürüten University College London profesörü Duncan Wingham, yeraltı sisteminin delme işlemi esnasında kirlenebileceği, bunun da tüm sistemin dengesini bozabileceğini belirtiyor.

  JÜPİTER’İN UYDUSUYLA PARALELLİK
  Bu yeraltı veya ‘buzul-altı’ su sistemi, birçok canlının da gelişimine olanak sağlamış olabilir. NASA daha önce, uzay araştırmalarına örnek teşkil eden buzul-altı göletlerini araştıracağını açıklamıştı.



  İngiliz araştırmacılar da kendilerine kıtanın batısındaki Ellsworth Gölü’nü seçti. Bilim insanları, bu sistem içinde bulunacak herhangi bir canlının, yaşam formlarının olağanüstü koşullarda gelişmesine örnek olacağını, Jüpiter’in buzla kaplı uydusu Europa ile ilgili önemli ipuçları sağlayacağını vurguluyor.

  Çalışmaya katılan bir diğer bilim insanı Bristol Üniversitesi’nden Martin Siegert, bulgunun mikrobiyolojik yaşam formları ve süreçleriyle ilgili şimdiye dek bilinmeyen yeni bir öykü sunduğunu dile getiriyor.

  YERALTINDA DEVASA GÖL
  1960’lara kadar Antarktika’nın suyun sıvı halde kalması için fazla soğuk olduğu varsayılıyordu. Ancak 1960’lı yıllardan itibaren gelişen uydu ve radar gözlem yöntemleriyle Beyaz Kıta’nın altında göllerin bulunduğu ortaya çıkmıştı. Şimdiye dek 150 olarak bilinen buzul-altı göllerinin gerçek sayısı binlerle ifade ediliyor. Bilim insanları buzul-altı göletler arasında geniş ırmaklar olduğunu ve bunların sürekli su akışı içinde olduğunu tahmin ediyor.

  Antarktika’da en büyük buzul-altı su kütlesi 250 km uzunluk ve 40 km genişliğindeki Vostok Gölü, gölün derinliği ise 400 metre’ye ulaşıyor. Bu gölün Londra gibi bir büyük kentin su ihtiyacını 5 bin yıl boyunca karşılayabileceği öne sürülüyor.

  Not: Araştırmayı konu alan makale İngiliz bilim dergisi Nature’da yayımlanmıştır.,



   
Yeraltında devasa göl konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yeraltını Bilemezsin - Seri 2 Çıktı!

  Yeraltını Bilemezsin - Seri 2 Çıktı!

  bez bebek şeri şarkısı İlkinde 50 MC'nin yeraldığı Yeraltını Bilemezsin adlı complation albümün ikinci serisinde 28 MC yer alıyor. EseF ve Realist[Rapon] ve Sentez ayrıca seri 2'deki 28 MC'nin bir araya gelerek oluşturduğu albümün kayıtlları MC'lerin kendi stüdyolarında alındı. Track Listesi; 1 - İntro [ Yeraltından Geldik] 2 - Anekdot & Medusa & Kılıç - Rüzgarlar Şarkımı...
 2. göl

  göl

  İyi geçimli kadına, işini danışmasız yürüten yöneticiye, yola çıkmak isteyen için bunun bir süre gerçekleşmemesine delalet eder.Rüyada göle girmek onun hile ile aldatılacağına işarettir. Sakin bir gölde sandalla gezmek, mutlu olacaksınız demektir. Mutluluğunuzu yakınınızdaki insanlarla paylaşacağınız anlamındadır. Kirli bir gölde gezmek, iş ve aşk yaşamınızda sıkıntılar yaşayacağınıza işaret...
 3. Göl olmak

  Göl olmak

  Hintli bir yaşlı usta, çırağının sürekli herşeyden şikayet etmesinden bıkmıştı. Bir gün çırağını tuz almaya gönderdi. Hayatındaki herşeyden mutsuz olan çırak döndüğünde, yaşlı usta ona, bir avuç tuzu, bir bardak suya atıp içmesini söyledi. Çırak, yaşlı adamın söylediğini yaptı ama içer içmez ağzındakileri tükürmeye başladı. “Tadı nasıl?” diye soran yaşlı adama öfkeyle: “Acı” diye cevap...
 4. ankaranın gölleri

  ankaranın gölleri

  ankaranın göllerinin isimleri ve bu göllerin hangileri olduğunu biliyor musunuz ?

Sayfayı Paylaş