Yerleşme kanaması adet kanaması gibimi olur ?

Uzman SühaN

Administrator
Yerleşme kanaması adet kanaması gibimi olur ?
Çocuk sahibi olmak kadınların en büyük hayallerinden dir. Kimisi doğal yollarla gebe kalırken,kimisi de nedenli veya nedensiz gebe kalamıyor. Çocuk sahibi olamayan hanımlar , vücutlarındaki küçük bir değişimle heyecanlanıyor ve gebe olup olmadığını merak ediyor. Merak edilen değişimlerden biri yerleşme kanaması.Yerleşme kanaması nedir,yerleşme kanaması nasıl olur,yerleşme kanaması ne renktir ? Tüm bu tanımları sizlere basit ve anlaşılır olarak anlatmaya çalışıcaz.Sevgili hanımlar yerleşme kanamasını mens kanamasından ayırd etmenin bir yolu hesap yaparak ne zaman implantasyon kanaması gerçekleştiğini bulmaktır. Yerleşme kanaması ortalama olarak yumurtlamadan 9 gün sonra görülür. Genellikle bu kanama mense yakın yada mens gecikmesiyle ortaya çıkan bir durumdur.Adet kanaması bildiğiniz üzere hanımlar yoğun olur.Ve en az 3 gün sürer.Yerleşme kanaması ise sınırlıdır lekelenme şeklinde olur.


Hamilelikte yerleşme kanaması kaç gün sürer diye sorular da almaktayız.Yerleşme kanaması 2 gün sürdüğü gibi 15-20 gün sürebilir.Yerleşme kanaması ne renk olur diye bize yöneltilen sorunun cevabı ise ,genellikle bu kanamanın rengi açık pembe olur.Adet kanamasının rengi ise koyu kırmızı olur.

Gebelikte yerleşme kanamasının belirtileri kadından kadına değişiklik gösterse de çoğu zaman aynıdır. Yerleşme kanamasının belirtilerini sıralarsak; Yerleşme kanamasını mens kanamasıyla aynı belirtileri taşıdığından iki kanamayı birbirinden ayırd etmek güç olacaktır. Eğer mens olduktan sonra bu kanama sonlandıysa yerleşme kanaması değildir. Mens olmadınız ve sürekli lekelenme yaşıyorsanız,gögüslerde hassasiyet,kasıklarda kramp ve ağrılar var ise gebelikten şüphelenebilirsiniz. Yalnız ;Her kanama yerleşme kanaması değildir. Uzun süren kanamalar ve lekelenmeler için mutlaka hekime görünmelidir. Düşük tehditi yada rahim kaynaklı bir sorun olabilir. Bu yüzden mutlaka gebelik şüphesi yaşıyorsanız öncelikle net sonuç için hcg testi yaptırın ve mutlaka hekime görünün..Şimdi kaynak sitelerden elde ettiğimiz ek bilgilerle merakınızı giderelim.yerleşme kanaması.jpg

İMPLANTASYON KANAMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

İmplatasyon kanaması oluşmasındaki tek neden yumurtanın döllenmesidir. Oluşan bu kanama hamileliğin ilk zamanlarında meydana gelmektedir. Ancak bu kanamanın meydana gelmesinin bebeğe herhangi bir zararı olmamaktadır.İMPLANTASYON BELİRTİLERİ NELERDİR?İmplantasyon kanamalarının en yaygın belirtileri ise şöyle sıralanmaktadır;


1.LEKELENME

Lekelenme (ayrıca implantasyon kanaması) olarak da bilinmektedir. Bu lekelenmeler 7 ile 10 gün arasında sürmektedir. Lekelenmelerin rengi pembe veya kahverengi olmaktadır ve aksi bir lekelenmenin devamı var ise, bu durumda doktora başvurmanız gerekmektedir.

Lekenlenme, bu kanamaların en belirgin özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu lekelenmeler normaldir ve herhangi bir tehdit edici özellik taşımamaktadır. Bu yüzden endişelenmeniz gerekmektedir.


2.KRAMP

Lekelenme ve kramp genellikle yumurtlama işaretleridir. İmplantasyon sırasında 1-2 günlük kramplar yaygın olarak görülmektedir. Bazı adet kramplarının aksine, hafif veya orta alt karın bölgesinde görülmekte ve adet kanamaları kadar şiddetli kramplar olmamaktadır. Bu kanamalar embriyo gömme sırasında rahim duvarlarının sürekli kasılma ile ilişkilidir. Ancak uzun süreli kramplar, pekte sağlıklı sayılmamaktadır. Bu kapsamda uzun süreli kramplara sahipseniz ve şiddetli oluyor ise başka bir sağlık sorununun habercisi olabilir ve bu durumda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.


3.GÖĞÜSTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER

İmplantasyon ile birlikte meydana gelen belirtilerinden birisi ise, göğüslerinizde oluşan değişikliklerdir. Bu kapsamda, göğüslerinizde ağrı, şişkinlik ve hassasiyet meydana gelmektedir. Kadınlık hormonu seviyelerinin artması ile birlikte, göğüslerde sızlama, şişme eğilimi olmaktadır. Temel olarak, bu yumurtlama olasılığından sonra göğüslerde hassasiyet durumunu 7 gün boyunca hissedebilirsiniz. Normal aylık döngü yani adet döneminde göğüs ağrısı sadece bir veya iki gün sürmektedir.


4.YÜKSEK VÜCUT ISISI


Bir diğer belirti ise, kadınlar oluşan vücut ısı değişimleridir. Bu durumda kişilerde genellikle yüksek vücut ısıları oluşmaktadır. Ancak oluşan bu vücut ısıları uzun süreli olmamaktadır. Birkaç gün içerisinde vücut ısınız normal seviyeye dönecektir. Vücut ısısının artması genellikle yumurtlama sırasında oluşmaktadır. Belirtiler arasında sık idrara çıkma durumu, genellikle embriyonun rahim duvarına tutunması, insanın koryonik gonadotropin (hCG) denilen gebelik hormonunun salgılanmasına tarafından oluşmaktadır. İdrara sık çıkma durumu özellikle geceleri sizleri daha çok etkilenmektedir. Bu durumda sürekli uyanma durumunda kalabilirsiniz.


Yerleşme kanamasının gerçekleştiği dönem hakkında kesin bir bilgi verilemez. Bu durum adet döneminin başında olduğu gibi adet döneminden bir hafta önce de olabilir. Bu sebepten dolayı birçok bayan yerleşme kanaması ile adet kanamasını karıştırıyor ve hayal kırıklığı yaşıyor. Bu iki durumu birbirinden ayıran en önemli olgu, gelen kanamanın yoğunluğudur. Adet döneminde kanama çok yoğun olarak gelirken, yerleşme kanamasının olduğu dönemde kan, leke yapacak şekilde gelir. Yerleşme kanamasında renk kahverengi veya açık pembe tonlarında olmaktadır. Bu gibi farklı renk tonlarında akıntınız geliyor ise, mutlaka konu ile alakalı uzman bir doktora başvurmanız gerekiyor. Çünkü bu durum gebeliğin işareti olabilir.İmplantasyon kanaması, gebeliği başlamış olan kadınların ilk üç haftasında lekelenme olarak gelmektedir. Bu lekelenme farklı bir sağlık sorununun belirtisi değildir. Farklı kadınsal sağlık sorunlarında hafif akıntılar gelmez. Ancak şiddetli ağrılar ve şikayetler olabilir. Döllenen yumurtanın rahim duvara yerleştiği sırada bu hafif kanama bazen olabilir. Bu yerleşme kanaması yumurtlamadan 10 gün sonra oluşur. Kanama dikkate alınmalı ve mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü çok daha farklı bir sorun ile de karşılaşılabilir.Bu gibi durumlarda hamilelikte bazen doktor cinsel ilişkiye onay vermeyebilir. Cinsel ilişki sırasında da bu gibi kanamalar oluşabilir. İmplantasyon kanaması, hamilelik durumu dışında dış gebelik ve düşük durumlarında da meydana gelir. Fakat düşük gibi durumlarda ağrılar da oluşur. Dış gebelik anlaşılabilmesi için ise mutlaka doktora baş vurulması gerekmektedir. Çünkü dış gebeliğin yaşandığı durumlarda bebek plasenta içerisinde olmaz ve anne sağlığı tehlikeye girer. Müdahale yapılması şart olan bir durumdur. Her hangi ciddi bir durumda mutlaka doktor kontrolü yapılması gerekir.
 

HemşireniZ

Aktif Üye
Üye
Yerleşme kanamasıyla adet kanamsını hanımlar çok fazla karıştırıyor. Öncelikle şunu belirtelimki yerleşme kanaması adet kanaması gibi yoğun kıvamlı değildir. Sadece BİR KAÇ DAMLA gerçekleşen bir lekelenemedir yerleşme kanaması. Bu kanama embriyonun rahime tutunmaya çalışması sırasında gerçekleşmektedir. Bir iki ped dolduracak kadar yerleşme kanaması olmaz. Şayet kanama miktarınız sizde gebelik şüphesi oluşturuyorsa test yapabilirsiniz..
 

cnan knsuz

Forum Okuru
adetime 3 gün kala lekelenme oldu adet olmadım bugün 5. gün yine küçük lekelenme oldu sizce yerleşme kanaması olabilirmi test yapma imkanım yok yardım edin.
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba, implantasyon kanaması bir kaç damladan ibarettir. Adet gibi yoğun olmaz. Tabi her lekelenmede yerleşme kanaması değildir. Kis , miyom,rahimde yara, hormonal problemler lekelenmeye neden olabilir. Bu nedenle test yaparak ancak durumunuz hakkın da net bilgi edinebileceğinizi belirtelim. Eczaneden test alıp uygulayabilirsiniz.
 

2 aynur2

Forum Okuru
adetime 2 gün var dün pembe akıntı geldi damarlı bu ay korunmadık çocuk istiyoruz gögüslerimde çok şiş test yapım silik çıktı hamile olabilirmiyim?
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba, verdiğiniz bilgilere göre gebe olabilirsiniz. Gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması gebelik olarak kabul görüyor. Durumunuz hakkın da net bilgi edinmek için HCG testi yapın .
 

hurscv

Forum Okuru
İyi günler ben 1 yıldır doğum kontrol hapı kullanıyordum 2 ay önce bıraktım bebeğim olsun istiyorum. bugün adet olmam lazmdı olmadım iki günce pembe lekem geldi durdu sizce yerleşme kanamasımı
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba, adete bir iki gün kala yada adet gecikmesin de yerleşme kanaması görülebilir. Yerleşme kanaması bir kaç damladan ibarettir. Tabi her lekelenmeye kesin yerleşme kanamasıdır diyemeyiz. İki gün sonra mensiniz gerçekleşmez ise gebelik testi yapın.
 

sultan <

Forum Okuru
son adet tarihim 7 ocak bu ay adt olmadım sadece kırmızı lekelm geldi iki gün ara ara hiç bir belirtimde yok hamile kalmış olabilirmiyim?
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba, adet gecikmesi ile birlikte lekelenme yaşamışsınız. Ya gebesiniz yada tıbbı kaynaklı bir durum söz konusu . Bu durum da gebelik testi yapmanız faydanıza olacaktır. Bugün mutlaka gebelik testi yapınız.
 
Üst