gebe
 1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.703
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  yesil alani fazla olan bölgelerde alerji riski artiyor

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  yeşillik alerjisi Atatürk Üniversitesi (A.Ü) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı İmmünoloji ve Radyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Refik Ali Sarı, yeşil alan miktarı fazla olan bölgelerde, alerjik hastalık görülme olasılığının arttığını söyledi. [​IMG]Sarı, hastanelerine başta Erzurum olmak üzere, Ardahan, Iğdır, Kars, Ağrı, Van, Erzincan, Artvin, Gümüşhane, Bayburt, Muş ve Trabzon'dan hastaların müracaat ettiğini; alerjik hastalıkların yeşil alan miktarının fazla olduğu yerlerde yaşayanlarda daha yoğun görüldüğünü bildirdi.

  Bölgede polen, bazı bitki ve otlara karşı alerjilerin yaygın olarak görüldüğünü belirten Sarı, “Alerjik hastalıklar daha çok yeşil alanın fazla olduğu yerlerde görülüyor. Genetik faktörlerin de etkili olabildiği alerjide, yaşanan coğrafi bölgenin özelliklerinin etkisi de göz ardı edilmemelidir. Erzurum ve çevresinde ise buğday ve arpa gibi tahıllara karşı alerjilere de sıkça rastlanıyor” dedi.

  AŞI TEDAVİSİ

  Prof. Dr. Sarı, alerji hastalıklarının tedavisinde, aşı tedavisi uygulandığını; Erzurum'da sadece A.Ü Tıp Fakültesi'nde yapılan tedavide başarılı sonuçlar elde ettiklerini ifade etti.

  Söz konusu aşıların, yurt dışında üretildiğini ve tedavi sürecinin 3-4 yıl sürebildiğini belirten Sarı, şöyle devam etti:


  “Haftada birle başlayan, sonra ayda bire kadar düşürülen aşı tedavisi, alerjik hastalıklarda başarı sağlamıştır. Hastalarımızın ağırlığını yeşil alanın fazla olduğu bölgelerde yaşayan vatandaşlar oluşturuyor. Bu hastalarımıza gerekli tedavinin yanı sıra özellikle bahar aylarında, yeşil alanların bulunduğu ortamlara girmemelerini öneriyoruz.”
  Sarı, aşı tedavisi yapılması mümkün olmayan hastalarda ilaç tedavisi yapmaya çalıştıklarını söyledi.

  Alerjik vakalarda genetik faktörlerin de etkisi olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Sarı, polen ve bitkilere karşı alerjisi olan hastalarda gözlerde kızarma, yaşarma ve sürekli hapşırma olduğunu belirterek, benzer rahatsızlıklar yaşayan vatandaşların, en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeleri gerektiğini kaydetti.

  Sarı, alerji tedavisinin uzun süreç gerektirdiğini ve birçok vatandaşın tedavi sürecinde gereken sabrı göstermediğini ifade ederek, “Özellikle aşı tedavisinde mutlaka gerekeli sabır gösterilmelidir” diye konuştu. (alintii)

   
 2. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  4.074
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Ce: yesil alani fazla olan bölgelerde alerji riski artiyor

  evet çok doğru canım dostum benim ben karadenizdeyim malum yeşil ve bi zaman alerji olur çok kaşınırım elllerine sağlık
   
yesil alani fazla olan bölgelerde alerji riski artiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kis aylarinda depresyon riski artiyor

  kis aylarinda depresyon riski artiyor

  Kış aylarında depresyon riski artıyor Kış aylarında yaşanan aşırı soğuklar nedeniyle güneş ışığından az faydalanılmasının depresyona yol açabildiği bildirildi. Erzurum Numune Hastanesi Psikiyatri Şefi Dr. Ahmet Bülent Yazıcı, güneş ışığının karanlık ortamlarda salgılanan, insanların fiziki hareketlerini yavaşlatan ve uyku veren melatonin hormonu kontrol altına alarak, fazla salınımını...
 2. esi sigara icen bayanlarda kanser riski artiyor

  esi sigara icen bayanlarda kanser riski artiyor

  Eşi sigara içen bayanlarda kanser riski artıyor Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Gülcan Güleç, eşi sigara içen kadınların, kocası sigara tiryakisi olmayan bayanlara göre akciğer kanserine yakalanma riskinin 2-3 kat fazla olduğunu söyledi. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Sigaranın Zararları"...
 3. Deprem Riski Olan İller

  Deprem Riski Olan İller

  deprem olan iller türkiyede en çok deprem olan iller türkiyede riskinin fazla olduğu yerler ülkemizde riski bölgeler ülkemizde riski en çok hangi illerimizde vardır Türkiye başlıbaşına bir deprem bölgesi zaten.Ama en çok risk taşıyan ve deprem ihtimalinin daha yüksek olduğu bazı iller ve bölgeler var sizlere bu konu ki bilgileri sunuyorum. Dilerim Allah depremve deprem acısını kimseye...
 4. erezyon olan bölgeler

  erezyon olan bölgeler

  lütfen bana ülkemizde erezyon olan bölgelerin isimlerini verir misiniz teşekkür ediyorum.
 5. tüp bebekte düşük riski daha mı fazla?

  tüp bebekte düşük riski daha mı fazla?

  Selamlar. Doktorumuzun tavsiyesiyle tüp bebek yaptırdık.Şimdi heyecanla sonuçları bekliyoruz.Yalnız merak ettiğim ve korktupum birşey var. Tüp bebekte düşük riski daha mı fazla acaba?

Sayfayı Paylaş