yeşil yaprak

ocean

ocean

Paylaşımcı Melek
Üye
yeşil yaprak
Yeşil Yaprak


Evrendeki bütün maddelerin içinde bulunan klorofil denilen yeşil cisimcikler güneşin radyasyonunu kendilerine çekerek bize besin sağlayan tek kaynaktır.
Klorofilin tedavi edici yönleri meydana konduğundan bu yana, Avrupa’da tıp klorofil pomat, hap ve krem olarak kullanılmaktadır. Klorofilin kokuyu yok etme yeteneği olduğu, tiroit bezi yetersizliğinde kesin rol oynadığı biliniyor.


Doğal besinler arasında yeşil yapraktaki, yeşil sebzelerdeki vitaminlerin, minerallerin bolluğu ve dengeli oranı az besin maddesinde bulunur. Yenen 150 gr. Ispanak insanın günlük gereksinimi olan (5 m/mg.) A vitamini karşılar. A vitamini bitkinin yeşil kısmında bulunur. Ancak tazeliğini kaybetmiş ıspanaktaki C vitamini oranı düşüktür. Lahanada limondan bol C vitamini vardır. U vitamininin mide ve duodonum ülserlerinin tedavisinde kesin bir rol oynadığı bilinir. Bu vitamin de yeşil sebzelerde, özellikle de lahanada bulunur. Ancak ısı bu vitamini olumsuzlaştırır.
Yeşil sebzelerdeki minerallerin görevi dokulardaki ve tükürükteki aşırı asiditeyi azaltmaktır. Aşırı asitide genellikle aşırı miktarda yağ, un, protein ve şekerli madde yenmesinden ileri gelir. Aşırı asidite dokulardan atılınca, beden dokulardaki karbonik gazı da kolayca atabilir.

“Yeşil yapraksız geçen bir gün olmamalıdır.” Dr. Bircher-Benner​
 
Üst