Yetersiz Serviks Rahim Boynu nedir?

Uzman SühaN

Administrator
Yetersiz Serviks Rahim Boynu nedir?
rahim ağzı yetmezliği nedir,yetersiz serviks tedavisi,yetersiz serviks belirtileri,servikal serklaj,hamilelikte yetersiz serviks hakkında bilgiler

g.jpg


Büyüyen rahim ve bebeğin baskısıyla rahim ağzının erken açılması olan bu sorun 100 gebelikten 12'sinde ortaya çıkar. İkinci üçay düşüklerinin % 20-25 'inden sorumlu olduğu düşünülmektedir. Rahim ağzı yetersizliği nedenleri, rahim ağzının genetik zayıflığı, annenin kendisinin ana karnındayken DES (dietil stilbestrol)'le karşılaşmış olması, daha önceki doğumlar sırasında rahim ağzının yırtılması, bölgeye cerrahi müdahale ya da lazer tedavisi yapılması, travmatik kürtaj ve düşüklerdir. Rahimde birden çok bebek olması da rahim ağzı yetersizliğine yol açabilir, ama aynı sorun bir sonraki gebelikte tek bebek de olsa yineleyebilir.


Serviksin yetersizliği nedir?
Bu, tekrarlanan düşük ve hamilelik kayıplarına sebep olan anatomik bir neden olarak bilinir.
Serviks (veya rahim boynu) normalde rahmin içindekilerin devamlı büyümesi ve ağırlaşmasına rağmen, bir hamileliği sonuna kadar taşıyabilecek güce sahiptir.
Nitekim doğum döneminde hormonal değişiklikler yaşanmasıyla, bazı hormonlar doğuma hazırlık olarak serviksin daha yumuşak ve ince olmasını sağlasa bile bu değişmez. Yetersiz serviks durumunda, anatomik olarak serviks zayıftır ve hamileliğin ortalarında rahmin içindekileri kaybetmesine neden olur. Yetersiz serviks nedeniyle yaşanan bir düşük, hamileliğin 16. ile 24. haftaları arasında gerçekleşir.
Yetersiz servikse sebep olan nedir?
Yetersiz serviks durumuna neden olarak bilinen, önceki hamileliğin sonlarında yapılan, serviksin genişletilmesi için uygulanan tedavidir.
Kon biyopsi -anormal smirlerin tedavisi için yapılan uygulama bir diğer nedendir.
Her iki prosedür de, serviksin yetersizliğine neden olabilir.
Normal şartlarda ve durumlar elverdiği sürece jinekologlar serviksin genişletilmesinden kesinlikle kaçınır.
Yetersiz serviksin sebep olduğu bir düşük gerçekleştiğinde neler olur?
Genelde, bu belirti vermeden gerçekleşir. gebelik kesesi zarının açılmasıyla, bir su fışkırması yaşanır. Bunu, zayıflamış serviksin sessiz açılışı izler.
Suyun fışkırmasıyla, artık gidişat kaçınılmazdır. Düşük birkaç saat içinde meydana gelir.
Yetersiz bir serviks tedavi edilebilir mi?
Eğer, yetersiz serviks, müteakip düşüklerden sonra teşhis edildiyse tedavi için tekrar gebe kalan kadar beklenmesi gerekir. 14. haftanın sonunda, diğer sebeplerden kaynaklanan normal düşük ihtimali ortadan kalkıp, ultrasonun fetus ve plasentanın sağlıklı gelişimini onaylamasıy-la, iyileştirici faaliyete başlanır. 14. hafta tam da yetersiz serviksin sebep olacağı düşük ihtimalinin yaşanabileceği tehlikeli dönemin başlangıcıdır.
İyileştirme faaliyeti tam olarak neyi içerir?
Genel olarak uygulanan bir metod, zayıf serviksin içine özel bir dikiş atarak, serviksi kapatıp, onu bu kapalı alanda tutmaktır. Bu işleme "servikal serklaj" denir ve dikişin nasıl yapıldığına dair "shirodkar" ve "Macdonal" olarak adlandırılan yöntemler uygulanır. Vajina bölgesinde yapılır ve doğuma hazır olunduğunda, 38. hafta gibi, bu dikiş çıkarılır. Dikişin atılması genel anesteziyle ameliyathanede yapılır. Çoğu doğum uzmanı eksiksiz bir dinlenme ve bakım için hastanede en az bir gün kalınmasını tavsiye eder. Dikiş atma işlemi, düşük ihtimalini tetikleye-bilme gibi az da olsa bir risk taşıdığından, gerekli önlemler alınmalıdır. Dikişin çıkarılması basit bir işlem olduğundan, ameliyathane ve anestezi gerektirmez.
Servikal serklaj ne kadar başarılıdır?
Başarı oranı makuldür fakat güncel rakamlar tam olarak bilinmemektedir. Şimdi, dikişi vajina yerine karına atmanın daha iyi bir uygulama olacağı ve basan oranının artacağı artık daha iyi bilinmektedir. Bu yöntemle, dikiş serviksten karma doğru uygulandığından daha büyük ve teknik olarak daha zor bir operasyondur.
 
Geri
Üst