1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.636
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Yetersiz Serviks Rahim Boynu nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  rahim ağzı yetmezliği nedir,yetersiz serviks tedavisi,yetersiz serviks belirtileri,servikal serklaj,hamilelikte yetersiz serviks hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Büyüyen rahim ve bebeğin baskısıyla rahim ağzının erken açılması olan bu sorun 100 gebelikten 12'sinde ortaya çıkar. İkinci üçay düşüklerinin % 20-25 'inden sorumlu olduğu düşünülmektedir. Rahim ağzı yetersizliği nedenleri, rahim ağzının genetik zayıflığı, annenin kendisinin ana karnındayken DES (dietil stilbestrol)'le karşılaşmış olması, daha önceki doğumlar sırasında rahim ağzının yırtılması, bölgeye cerrahi müdahale ya da lazer tedavisi yapılması, travmatik kürtaj ve düşüklerdir. Rahimde birden çok bebek olması da rahim ağzı yetersizliğine yol açabilir, ama aynı sorun bir sonraki gebelikte tek bebek de olsa yineleyebilir.


  Serviksin yetersizliği nedir?
  Bu, tekrarlanan düşük ve hamilelik kayıplarına sebep olan anatomik bir neden olarak bilinir.

  Serviks (veya rahim boynu) normalde rahmin içindekilerin devamlı büyümesi ve ağırlaşmasına rağmen, bir hamileliği sonuna kadar taşıyabilecek güce sahiptir. Nitekim doğum döneminde hormonal değişiklikler yaşanmasıyla, bazı hormonlar doğuma hazırlık olarak serviksin daha yumuşak ve ince olmasını sağlasa bile bu değişmez. Yetersiz serviks durumunda, anatomik olarak serviks zayıftır ve hamileliğin ortalarında rahmin içindekileri kaybetmesine neden olur. Yetersiz serviks nedeniyle yaşanan bir düşük, hamileliğin 16. ile 24. haftaları arasında gerçekleşir.
  Yetersiz servikse sebep olan nedir?
  Yetersiz serviks durumuna neden olarak bilinen, önceki hamileliğin sonlarında yapılan, serviksin genişletilmesi için uygulanan tedavidir.
  Kon biyopsi -anormal smirlerin tedavisi için yapılan uygulama bir diğer nedendir.
  Her iki prosedür de, serviksin yetersizliğine neden olabilir.
  Normal şartlarda ve durumlar elverdiği sürece jinekologlar serviksin genişletilmesinden kesinlikle kaçınır.
  Yetersiz serviksin sebep olduğu bir düşük gerçekleştiğinde neler olur?
  Genelde, bu belirti vermeden gerçekleşir. gebelik kesesi zarının açılmasıyla, bir su fışkırması yaşanır. Bunu, zayıflamış serviksin sessiz açılışı izler.
  Suyun fışkırmasıyla, artık gidişat kaçınılmazdır. Düşük birkaç saat içinde meydana gelir.
  Yetersiz bir serviks tedavi edilebilir mi?
  Eğer, yetersiz serviks, müteakip düşüklerden sonra teşhis edildiyse tedavi için tekrar gebe kalan kadar beklenmesi gerekir. 14. haftanın sonunda, diğer sebeplerden kaynaklanan normal düşük ihtimali ortadan kalkıp, ultrasonun fetus ve plasentanın sağlıklı gelişimini onaylamasıy-la, iyileştirici faaliyete başlanır. 14. hafta tam da yetersiz serviksin sebep olacağı düşük ihtimalinin yaşanabileceği tehlikeli dönemin başlangıcıdır.
  İyileştirme faaliyeti tam olarak neyi içerir?
  Genel olarak uygulanan bir metod, zayıf serviksin içine özel bir dikiş atarak, serviksi kapatıp, onu bu kapalı alanda tutmaktır. Bu işleme "servikal serklaj" denir ve dikişin nasıl yapıldığına dair "shirodkar" ve "Macdonal" olarak adlandırılan yöntemler uygulanır. Vajina bölgesinde yapılır ve doğuma hazır olunduğunda, 38. hafta gibi, bu dikiş çıkarılır. Dikişin atılması genel anesteziyle ameliyathanede yapılır. Çoğu doğum uzmanı eksiksiz bir dinlenme ve bakım için hastanede en az bir gün kalınmasını tavsiye eder. Dikiş atma işlemi, düşük ihtimalini tetikleye-bilme gibi az da olsa bir risk taşıdığından, gerekli önlemler alınmalıdır. Dikişin çıkarılması basit bir işlem olduğundan, ameliyathane ve anestezi gerektirmez.
  Servikal serklaj ne kadar başarılıdır?
  Başarı oranı makuldür fakat güncel rakamlar tam olarak bilinmemektedir. Şimdi, dikişi vajina yerine karına atmanın daha iyi bir uygulama olacağı ve basan oranının artacağı artık daha iyi bilinmektedir. Bu yöntemle, dikiş serviksten karma doğru uygulandığından daha büyük ve teknik olarak daha zor bir operasyondur.


   
Yetersiz Serviks Rahim Boynu nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Serviks rahim ağzı kanseri

  Serviks rahim ağzı kanseri

  İnvazif serviks kanseri (yayılım gösteren rahim ağzı kanseri) uzun yıllar Dünya’da en fazla görülen kadın genital sistem kanseri olmuştur. Ancak smear gibi tarama yöntemlerinin yaygınlaşması ile görülme sıklığı giderek azalmaktadır.20 ile 80 yaş arasında bütün kadınlarda görülebilir.En çok Kolombiya’lılarda en az ise İsrail’lilerde görülür. Risk Faktörleri Uzun yıllar serviks kanserinin cinsel...
 2. Servikal (Rahim Boynu) Kanser

  Servikal (Rahim Boynu) Kanser

  Uyarıcı Belirtiler: Anormal vajinal kanama. Kanser Riski Faktörleri: Genital (Cinsel) bölgelerde kabarcıklar oluşturan deri iltihaplan veya genital siğil enfeksiyonları-, ergenlik çağına geldikten kısa bir süre sonra cinsel ilişkiye girme veya çok fazla cinsel ilişki partnerinin olması. Check-up Kuralları: Onsekiz yaşına gelen kadınların veya :-):-):-):-)üel olarak aktif olanların her yıl Pap...
 3. Zürafaların Boynu Neden Uzundur?

  Zürafaların Boynu Neden Uzundur?

  zürafa boynu neden uzundur zürafanın boyu neden uzundur zürafanın boynu zürafaların zürafaların boyu Boynu en uzun hayvan olarak bilinen zürafaların boyunun neden uzun olduğunu merak edenler için gereken bilgileri paylaşıyorum. Yıllar önce zürafaların boyunları kısa imiş. fakat yıllar geçtikçe mutasyona uğramışlar ve günümüzdeki hale gelmişler At,eşek,zürafa,zebra,geyik,keçi,inek,koyun..dört...
 4. Boynunun Borcu Deyiminin Anlamı nedir biliyor musunuz

  Boynunun Borcu Deyiminin Anlamı nedir biliyor musunuz

  Aranızda Boynunun Borcu Deyiminin Anlamını bieln var mı acaba varsa lütfen bana bu merak ettiğim Boynunun Borcu Deyiminin Anlamını yazsın kızlar.
 5. Serviks Rahim ağzı kanseri nedir ?

  Serviks Rahim ağzı kanseri nedir ?

  Serviks kanseri, bir kadının rahim girişinde gelişen bir kanser türüdür. Serviks, rahmin boynu olarak adlandırılan alt rahmin dar kısmıdır. Uzun yıllar boyunca, serviksin yüzeyini kaplayan hücreler bir dizi değişikliğe uğrarlar.Serviksdeki hücre değişiklikleri çok erken bir aşamada tespit edilebilir ve tedavyle i, serviks kanseri gelişme riskini azaltabilir. Serviks kanseri erken evrelerinde...

Sayfayı Paylaş