Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Yetişkin Köpeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

  Konu, 'Kedi ve Köpek Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  köpek maması ne kadar verilmeli köpeğe ne kadar mama verilmeli labrador beslenmesi köpeklere mama köpek maması nasıl verilir
  Yetişkin Köpeklerde Beslenme


  Beslenmede asıl olan besinlerdeki yaşam payı ve daha sonrada gelişim payının belirlenmesidir. Köpeklerde tüm canlılar gibi hayatlarını devam ettirecek bir miktar yiyeceğe ve enerjiye zorunlu olarak ihtiyaç duyarlar.


  Bu enerji gıdalardaki protein, karbonhidrat ve yağların belirli oranlarda vücutta girdiği kimyasal tepkimeler sonucu açığa çıkar. Yiyecekler içindeki protein kaynağının önemi çok fazladır. Hayvansal gıdalardaki protein tercih edilenidir çünkü besin değeri fazladır. Ayrıca bitkisel protein kaynakları kullanılarak hazırlanan gıdalarla uzun süre beslenen köpeklerde ishal gibi sindirim problemleri yaşanabilir.
  Beslenmede öncelikle köpeğinizin yaşam payı denilen miktarı dengeli bir şekilde sağlamayı esas almalısınız daha sonrada köpeğinizin ırk ,boyut ve cinsiyet gibi özelliklerini dikkate alarak gelişim payını belirlemelisiniz. Elbetteki küçük ırk bir Terrier ile büyük ırk Labrador’un günlük besin ihtiyacı aynı olamayacağı gibi dişi bir Labrador ile erkek bir Labrador’un ihtiyaçlarıda değişiklik gösterir.

  Ayrıca dikkat edilmesi gereken diğer bir konuda köpeğinizin aktivitesi olmalıdır. Ev içinde yaşayan bir köpekle bahçede yaşayan veya avcılık yapan bir köpeğin enerji gereksinimi farklı olacağından günlük alması gereken miktar da farklılık gösterir.
  Çevre koşullarıda verilecek mamanın miktar ve niteliğinde önem taşımaktadır. Soğuk bir ortamda yaşayan köpeğin günlük enerji ihtiyacı fazla olacağından karbonhidrat ve yağ oranının daha fazla olması gerekir.
  .................................................. ...............................
  Küçük boy ırklarda (1-10 kg arası ) beslenme


  Küçük ırk köpekler yetişkin canlı ağırlığına 8-12 ayda erşirler. Orta ve büyük boy ırklara oranla daha aktiftirler ve fazla enerji harcarlar. Küçük boy ırkların yüksek enerji ihtiyaçlarının karşılanmasına dikkat ederek uygun mamalar seçilmeli ancak aşırı kilo almaları engellenmelidir. Çünkü narin kemik yapıları bu aşırı yük karşısında deforme olabilir ve özellikle eklemlerde problem yaşayabilir. Enerji kaynağı olarak kullanılan yağların besin içinde protein ile oranına dikkat edilmelidir.
  .................................................. ...............................

  Orta boy ırklarda (10-25 kg arası ) besleme

  Orta boy ırk köpekler yavru ağırlıklarının yaklaşık olarak 50-60 katı bir yetişkin ağırlığına ulaşırlar. Gelişimleri yaklaşık 18 aylık oluncaya kadar devam eder. Gelişim döneminde uygun ve dengeli bir beslenme ile erişkin ağırlığı kazandırılmalı ve aşırı kilo artışı önlenmelidir. Orta boy ırklarda mama miktarı belirlenirken köpeğinizin ırkı ve aktivitesi göz önünde bulundurularak yapacağınız seçimler veya hazırlanacak diyetler önem kazanmaktadır.


  Büyük boy ırklarda ( 25 kg üzeri ) beslenme

  Büyük ırk köpekler de gelişim süreci küçük ve orta boy ırk köpeklere göre daha uzun sürer. Bu süre yaklaşık olarak 18-24 aylık oluncaya kadar devam eder ve erişkin ağırlığını kazanır. Bu nedenle kilo almasını engellemeli ve gereğinde hızlı büyümesi kontrol altında tutulmalıdır. Bu ırklarda sıkça karşılaşılan eklem problemlerine karşı önlem alınmalı, dengeli vitamin ve minerel oranına sahip mamalar tercih edilmelidir. Eğer ev yemeği ile beslemek söz konusu ise hekiminizin gözetiminde kalsiyum, D vitamini takviyeleri faydalı olacaktır. Büyük ırk köpeklerin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken bir konuda mamamın miktarıdır. Vücut ağırlığının fazla olması nedeniyle fazla miktarda mama vermek gerekir. Ancak ani yenilen bu fazla miktardaki gıda midenin aşırı genişlemesine ve mide dönmesi adı verilen çok tehlikeli bir rahatsızlığa neden olabilir. Bu nedenle büyük boy ırklarda verilecek miktar en azından ikiye bölünerek verilmelidir.
  .................................................. ...............................
  Beslenmede dikkat edilmesi gereken konular

  Yetişkin bir köpeğin gıdasında yüksek oranda protein, karbonhidrat ve yağ bulunmasına dikkat edilmeli
  Günde bir öğün beslenmeli (Öğün sayısı, miktar aynı kalmak koşulu ile en fazla ikiye çıkarılabilir)
  Temiz su sürekli bulundurulmalı.Aktivitelerden hemen önce ve sonra yemek verilmemeli
  Özel faaliyetleri olan bir köpekse (koşucu, polis köpeği, av köpeği vb.) uygun diyetler hazırlanmalı ve gerekli takviyeler yapılmalı. Bu amaçla yoğun aktivite sırasında vücudu gerek duyacağı oksijen ve demir ihtiyacını karşılanmak amacı ile uygun oranlarda E vitamini ve selenyum gibi elementlerin takviyesi faydalıdır.
  Kalsiyum ve fosfor oranının dengeli olmasına dikkat edilmelidir. Aşırı ve oransız kalsiyumun kireçlenmelere neden olabileceği unutulmamalıdır.
  Irkına özgün erişkin ağırlığının korunmasına dikkat etmeli aşırı kilo veya aşırı zayıflaması önlenmeli.Sindirilebilirliği yüksek gıdalar tercih edilmeli
  Selülozun gıdasında yeterli bulunmasını sağlamalıdır. Böylece bağırsakların rahat çalışması sağlanacağı için sindirim sistemi hızı artırılmış olacaktır. Ayrıca selüloz doygunluğu artıracağından gıdasında yeterli oranda bulunması faydalı olacaktır.
  Gıdasında yeterli düzeyde vitamin ve mineraller bulundurulmalıdır.Köpeklerin sindirim sisteminin laktozu (süt şekeri) sindiremediği dikkate alınmalı ve gıdasında bulundurulmamalıdır.
  Gıda değişimi yapmanız gerektiğinde değişimi ani olarak değil yavaş ve günlük artırımlar şeklinde yapmanız sindirim sisteminin adaptasyonu için önemlidir.

  .................................................. ...............................

  Günümüzde yetişkin köpekler için profosyonel mama firmaları tarafından köpeğinizin ırkına özgün boyutları üç ana sınıfa ayrılarak tüm gereksinimi olan temel besin maddelerini yeterli ve uygun oranlarda içeren pek çok mama bulunmaktadır. Bu amaçla ;


  • [*]Küçük ırk yetişkin köpek mamaları
   [*]Orta ırk yetişkin köpek mamaları
   [*]Büyük ırk yetişkin köpek mamaları
   [*]Yüksek aktiviteye sahip yetişkin köpekler için "performans "
   [*]Allerjik yapıda ki köpekler için "lamb & rice "
   [*]****bolik hastalığı olan köpekler için de çeşitli "prescription" mamalar bulunmaktadır.

   
 2. selma ak

  selma ak Forum Okuru

 3. miniklili

  miniklili Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2015
  Mesajlar:
  5
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  proplan köpek maması hangi cins köpekler için idealdir sizce ?
   
 4. miniklili

  miniklili Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2015
  Mesajlar:
  5
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  bir de alışverişinizi online olarak nerden yapıyorsunuz ben EDIT BY BEYZA sitesini keşfettim yakın zamanda deniyeceğim daha önce ordan alışveriş yapan oldu mu ?
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Temmuz 2015
 5. seliaka

  seliaka Forum Okuru

  EDIT BY BEYZA OLUYORDA SEN REKLAM LİNKİ VERME İSTERSEN ;) alırken dikkat etmek lazım bir çok farklı mama olabiliyor.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Temmuz 2015
Yetişkin Köpeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamile Köpekler Nasıl Beslenmeli?

  Hamile Köpekler Nasıl Beslenmeli?

  hamile köpek bakımı köpek hamileliği köpeklerde hamilelik belirtileri gebe bakımı köpeklerin hamilelik süresi Hamile Köpeklerde Beslenme Hamile Köpeklerde Beslenme Tüm canlılarda olduğu gibi köpeklerde de hamilelik dönemi özel bakım gerektiren istisna bir devredir Bu dönemde hamile köpeğin besinlerdeki normal yaşam payı ihtiyacı daha yüksektir Hamilelikte görülebilecek değişimler...
 2. Kış Aylarında Beslenme Nasıl Olmalı ?

  Kış Aylarında Beslenme Nasıl Olmalı ?

  kış aylarında beslenme kış aylarında beslenme nasıl olmalı Havaların dondurucu derecede soğuk olduğu şu günlerde hasta olma riski çok yüksek melekler :) Hem zayıflayan bağışıklık sistemi hem de gribal enfeksiyonların sık görüldüğü bu günlerde özellikle beslenmemize dikkat ederek, kendimizi hastalıklardan koruyabiliriz. Nasıl mı ? Buyrun, makalemize göz atalım.. :) Gerek günlerin...
 3. Evde Köpek Bakımı nasıl olmalı?

  Evde Köpek Bakımı nasıl olmalı?

  Arkadaşlar kızım melis evde köpek bakmak istiyor ama bu konuda endişeliyim üstesinden gelemeyiz diye düşünüyorum acaba Evde Köpek Bakımı nasıl olmalı?
 4. Hamilelikte beslenme nasıl oluyor kızlar

  Hamilelikte beslenme nasıl oluyor kızlar

  Merhaba ben 3 aylık hamileyim çok merak ediyorum bebeğim ne zaman benim yediklerimi yemeye başlıyor
 5. Kemik erimesinde beslenme nasıl olmalıdır?

  Kemik erimesinde beslenme nasıl olmalıdır?

  Kemik erimesi gelişen hastalarda da buna uygun beslenme uygulanması kemik erimesinini ilerlemesini yavaşlatır. Bu nedenle aşağıdaki belirtilen faydalı besinler sadece kemik erimesi olan kişiler için değil hayatın her döneminde herkes için belli oranlarda tüketilmesi gereken besinlerdir. Kemik erimesini önleyen ve tedavide iyi gelen yiyecek ve içecekler: - Kemikler için en önemli mineral...

Sayfayı Paylaş