Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Yetişkinler İçin Beslenme Tablosu

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  günlük beslenme listesi yetişkinler için günlük beslenme tablosu
  yetişkinler için günlük beslenme


  Yeterli ve dengeli beslenmek için değişik yaş, cinsiyet ve özel durumlardaki bireylerin enerji ve besin öğeleri gereksinmeleri farklıdır melekler :) Bu yüzden her besin tablosu herkese uymaz. :)

  < Konu Resmi..>


  İnsan, gereksinmesi olduğu besin öğelerini tartarak alamaz. Bunlar doğal besinlerle karşılanır. Besinlerimiz, içerdikleri besin öğelerinin türleri ve miktarları yönünden farklıdır. Bazı besinler proteinden, bazıları herhangi bir vitaminden zengindir. Her besini yeme olanağımızda yoktur. Bu nedenle, besinlerimizi, besleyici değerleri yönünden 4 grup altında toplayabiliriz. Bu grup içinde yer alan besinler, birbirinin yerini tutar. Günlük diyetimizde her gruptan besin bulunur ve bunların miktarları gereksinmemize uygun olursa, yeterli ve dengeli besleniriz.

  Grup 1
  Süt ve sütten yapılan yiyecekler
  Bu grup kalsiyum için en iyi kaynaktır. Süt, yoğurt, peynir, çökelek, süt ile yapılan tatlılar. Bu gruptaki yiyeceklerin herhangi birinden veya bir kaçından günde 1-2 porsiyon yenilmelidir. En az bir büyük su bardağı süt veya yoğurt, iki kibrit kutusu büyüklükte peynir, bir küçük kase muhallebi veya sütlaç bir porsiyon kabul edilir. Bu gruptaki yiyecekler özellikle büyümekte olan çocuklar, gebe ve emzikli kadınlar ile yaşlılar için önemlidir. Yetişkin ve normal durumda olan kişilere, günde bir porsiyon, örneğin iki kibrit kutusu büyüklükte peynir veya bir su bardağı kadar yoğurt yeterse de; çocuklar, gebe ve emzikli kadınlar 2-3 porsiyon almalıdırlar.

  Grup 2
  Et, tavuk, balık, sakatat, yumurta, kuru nohut, fasulye, mercimek, ve bu besinlerden yapılan ürünler
  Bu gruptaki besinler protein, B vitaminleri ve demirden zengindir. Enerji de verirler. Herhangi birinden ya da bir kaçından her gün iki porsiyon yemeliyiz. Bu grup besinler, öğle ve akşam birinci yemeği oluşturur. Sabah bir yumurta yenirse yarım porsiyon alınmış demektir. Öğünlerden birinde kurubaklagil, birinde de etli sebze yemeği yeterlidir. Etin yerine balık ve tavuk da yenilebilir.

  Grup 3
  Taze sebze ve meyveler
  C vitamini gereksinmemizi bu gruptan karşılarız. Patates, karnabahar, kereviz, patlıcan, enginar, pancar, kabak, domates, salatalık, biber, yeşil yapraklı sebze ve otlar, havuç, her türlü meyve bu grupta yer alır. Bu gruptaki yiyeceklerin herhangi birinden veya bir kaçının karışımından her gün 3-5 porsiyon yenilmelidir. Alınan sebze ve meyvenin bir porsiyonu yeşil yapraklı sebze veya portakal, limon gibi turunçgillerden veya domates olmalıdır. Büyük meyvelerin (portakal, elma, armut, muz gibi ) orta büyüklükte bir tanesi, kayısı ve erik gibi meyvelerin 3-6 adedi; çilek, kiraz gibi olanların yarım su bardağı kadarı bir porsiyon sayılır. Yeşil sebzelerin kıyıldığı zaman 2-3 su bardağını dolduran miktarı, bir orta büyüklükte patates, bir küçük havuç, bir küçük yeşil kabak, yine bir porsiyon olarak kabul edilir.

  Grup 4
  Tahıllar ve tahıllardan yapılan yiyecekler
  Bu grup temel enerji kaynağımızı oluşturur. Ekmek, makarna, şehriye, pirinç, bulgur, kuskus, börekler, un ve irmikten yapılan tatlılar. Ekmek, her öğün yediğimiz yiyecektir. Yetişkin bir kişi için öğünlerde, 1-2 orta dilim ekmek yeterlidir. Fazla hareket gösteren kişiler bunun iki üç katını yiyeceği gibi, daha çok oturarak iş gören kişilerin bir porsiyondan fazla yemelerine gerek yoktur. Hareketli iş gören kişiler yaptıkları işin derecesine göre 2-3 porsiyon yiyebilirler. 3-5 yemek kaşığı kadar makarna veya pilav, bir porsiyon sayılır. Tatlıların porsiyon ölçüsü çeşitlerine göre ayarlanır. İrmik helvasının 3-4 silme yemek kaşığı, lokmanın 5-6 adedi, sigara böreğinin 3-4 tanesi, tepsi böreğinin normal bir dilimi bir porsiyon sayılır.
  Bu gruplarda belirtilmeyen, fakat yiyeceklerimize lezzet vermek için kullandığımız yağlar, şeker, salça ve baharat vardır. Şeker vücuda sadece enerji sağladığına göre fazla şeker yemek kişiyi dengesiz beslenmeye götürür. Bal, pekmez, reçel ve marmelat gibi yiyecekler, şeker yerini tutar. Beden hareketi çok olan işçiler ve sporcular her yemekte tatlı yiyebilirler.
  Günlük yediğimiz yağların aşağı yukarı yarısı, yiyeceklerimizin bileşiminden gelir. Özellikle et ve benzeri yiyeceklerle; fıstık, zeytin, ceviz, süt, peynir, yumurta gibi yiyeceklerin kullanıldığı yemeklere ilaveten yağ koymaya gerek yoktur. Kahvaltılarda ve yemeklerde kullandığımız yağlar katı veya sıvı olabilir. Katı ve sıvı yağlardan dengeli bir şekilde yenmelidir. Günlük bir kişinin alacağı yağ miktarı 20-30 g. (2-3 silme yemek kaşığı) kadardır. Bu yağın yarısı bitkisel sıvı yağlardan olmalıdır.
  Bu gruptaki yiyeceklerden çok fazla alıp, diğer gruplardakilerden çok az veya hiç almayan kimseler, dengesiz besleniyor demektir. Örneğin, günlük yiyecekleri daha çok et, hamur işleri, pirinç, bulgur ve tatlılar olan, taze sebze ve meyvelerden yemeyen bir kimse vitaminlerin ve minerallerin bazılarını yeteri kadar sağlayamaz. Bunun yanında, herhangi bir meyveden çok fazla yemenin de bir yararı yoktur.
  Günlük yiyeceklerimiz seçilirken, her gruptaki yiyeceklerden gösterilen miktarlar kadar almak yetersiz ve dengesiz beslenmenin önlenmesi için gereklidir.


   
Yetişkinler İçin Beslenme Tablosu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebekler için besin değer tablosu

  bebekler için besin değer tablosu

  17 aylık bebek beslenme tablosu 20 aylık bebek beslenme tablosu BESİN DEĞERİ TABLOSU Bütün besin maddeleri, kalori hesabı yapılırken 100 gr üzerinden hesaplanmıştır. Besinler Protein Karbonhidrat (gr)Yağ (gr)Kalori ETLERDANA Kıyma orta yağlı21-3.6120Kıyma yağlı20-8.2170But20-1103KOYUN Kıyma yağsız19-13200Kıyma orta yağlı18-16223Kıyma yağlı18-38430But18-18250SIĞIR Kıyma orta...
 2. Örnek Beslenme Tablosu

  Örnek Beslenme Tablosu

  7 aylık bebek beslenme tablosu 4 aylık bebek beslenme tablosu 5 ÖRNEK BESLENME TABLOSU AYLIK Her 3-4 satte bir anne sütü. Anne sütü azaldıysa 1-2 öğün formül mama. 4-5 AYLIK 4-5 öğün anne sütü + 1 öğün yoğurt + 1 öğün 150-200 gram kadar sebze püresi + 1 öğün meyve püresi. 6-9 AYLIK Sabah 8.00 de Anne sütü ( ya da 1 bardak devam formulü veya inek sütü) + 1-2 bisküvi + 1 yumurta sarısı veya...
 3. 6 aydan büyük bebeklerin beslenme tablosu

  6 aydan büyük bebeklerin beslenme tablosu

  bebek beslenme tablosu bebeklerde beslenme tablosu 6 aylık bebek bebeklerin 6 aylık bebeğin arkadaşlar bunu banadoktorum önermişti sizde uygulayabilirsiniz; 9:00= kahvaltı 11:00= meyve suyu 12:00= çorba 16:00=meyveliyoğurt 18:00=hazırlamışolduğunuzözel yemeği 21:00=kaşık maması yada pirinç unu 24:00=devamsütü emziren anneler öğün aralarında emzirebilir yada devam sütü yapabilirler.
 4. Hamiş meleklerimize özel beslenme tablosu

  Hamiş meleklerimize özel beslenme tablosu

  Hamilelikte beslen me hamilelikte beslenme listesi.Melekler hamilelikte dengeli ve düzenli beslenme sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek için atılması gereken en önemli adımdır unutmayınki yediğiniz herşeyi artık bebeğinizle paylaşacaksınız burdaki yazımızda gebeliğin her 3 aylık periyodu için uygun olabilecek örnek diyet listeleri verilmiştir ÖRNEK 1: Kahvaltı:1 yumurta ,2 dilim ekmek...
 5. 4 aylık bebeklerde beslenme tablosu

  4 aylık bebeklerde beslenme tablosu

  4 aylık bebeklerde beslenme 4 aylık bebek beslenme saatleri 4 aylık bebek beslenme tablosu 4 aylık bebeğin beslenme tablosu 4 aylık bebeğin beslenmesi 4 aylık bebeğin beslenme şeması 4 aylık bebeğin beslenme programı hakkında bilgiler burada arkadaşlar. Bebek bakımı elbette ki oldukça zor ve incelik ister. Zorluklarla hamile kaldığınız ve canınızdan can koparak doğurduğunuz bebeğinizin sağlığı...

Sayfayı Paylaş