1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Yetişkinlerin Yaptırması Gereken Aşılar

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  aşılar, yetişkinlerin yaptırması gereken aşılar, nelerdir, nezaman yaptırmalı diye merak ediyorsanız yazmıza buyrun.  < Konu Resmi..>


  yetişkinlerinde yaptırması gereken aşılar vardır melekler. bunların ne olduğunu bu yazımızda sizlere sunuyoruz.


  Aşılar sadece çocuklar için değildir, her yaşta insanı birçok tehlikeli ve ölümcül hastalığa karşı korurlar. Hangi yaşta olursanız olun yaptırmanız gereken bir aşı mutlaka vardır. “Ben okuldayken bütün aşılarımı oldum bitti. Bu yaşta aşı mı olunurmuş?” denmemeli. Hangi aşıları yaptırmanız gerektiğini doktorunuzla konuşmalısınız.

  Dr. Hasan İnsel, Milliyet’teki köşesinde bu konuyu ele almış:

  Yetişkin aşıları… Hangi aşıları, ne zaman yaptırmak gerekiyor…

  Grip aşısı

  Büyükler için aşı denince kuşkusuz ilk akla gelen, mevsimsel grip aşısıdır. Doktorunuza danışarak bu aşıyı her yıl zamanında, ekim veya kasım aylarında, yaptırmanız tavsiye edilir. Özellikle kronik hastalığınız varsa, bağışıklık sisteminiz güçsüzse huzurevinde yaşıyorsanız bu aşıyı ihmal etmeyin.

  Pnömoni (zatürre aşısı)

  65 yaşın üstündeyseniz, kronik bir hastalığınız varsa, organ nakli yapılmışsa, böbrek hastasıysanız, bağışıklık sisteminiz zayıfsa veya dalağınız alınmışsa pnömoni yani zatürree aşısı yaptırın. Sistemik lupus eritematozus romatoid artrit, alkolizm, bunama, şeker hastalığı, kalp yetmezliği ve kronik solunum yolu hastalıkları pnömoni aşısının yapılması gereken durumlar arasındadır.

  Tetanos aşısı

  Hangimiz 10 yılda bir tetanos aşısını tekrarlamayı düşünür? Oysa her 10 yılda bir yaşamsal önemi olan bu aşıyı yaptırmak koruma sağlar. Hele bahçe işleriyle uğraşmayı seviyorsanız ve en son ne zaman yapıldığını bilmiyorsanız bu aşıyı yaptırmayı unutmayın. Küçük kesikler, sıyrıklar, paslı çivi batması veya bahçe aletleriyle basit yaralanmalar tetanos aşınız yoksa ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

  Menenjit aşısı

  Yatılı okul gibi toplu yaşanılan yerlerde bir salgın çıktığı zaman doktorunuza danışarak bu aşıyı yaptırın. Kalabalık ortamlarda ve yolculuklarda hayatı tehdit eden menenjit kolayca yayılabileceği için özellikle hacı adayları bu aşıyı yaptırmalıdır. Menenjit, beyin zarlarının iltihabıdır.

  İNSAN PAPİLLOMAVİRÜSÜ (HPV) Aşısı

  Halk arasında rahim ağzı kanseri olarak bilinen serviks kanseri olgularının neredeyse tümünde HPV DNA’sı bulunmaktadır. HPV’ye karşı son yıllarda geliştirilmiş olan HPV aşısı, kadınları ömür boyu bu enfeksiyondan koruyabiliyor. Bu aşı, 9-26 yaş arası genç kızlarda tercihen cinsel aktivite öncesi yapılmalıdır.

  HEPATİT A Aşısı

  Kirli yiyecek ve içeceklerden bulaşan hepatit A yani sarılık virüsü enfeksiyonunu büyük olasılıkla fark etmeden hafif geçirmiş olabilirsiniz. Kan testleriyle bu virüse karşı bağışıklığınız olup olmadığını saptamak mümkündür. Ülkemizde Hepatit A virusu geçirme oranı yüzde 95. Anti HAV testi yaptırarak hepatit A ile hiç karşılaşmadığınız anlaşılırsa doktorunuza danışarak bu aşıyı yaptırın. İlk dozdan 6-12 ay sonra ikinci dozu yaptırmalısınız.

  HEPATİT B Aşısı

  Bu aşı üç doz olarak yapılır. İlk dozu takiben ikinci doz bir ay sonra üçüncü dozsa beş ay sonra yapılmalıdır. Bütün çocuklara doğumdan itibaren Hepatit B aşısı yapılmalıdır. Çocuklar ve bebekler, Hepatit B geçirip geçirmediğine bakılmaksızın aşı programına alınırlar. Erişkinlerdeyse aşı yapılmadan önce test yapmakta fayda vardır. Eğer erişkin daha önce hastalığı geçirmiş ve bağışıklık oluşmuşsa aşının her hangi bir faydası olmaz.


   
Yetişkinlerin Yaptırması Gereken Aşılar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. her meleğin yaptırması gereken 10 testt

  her meleğin yaptırması gereken 10 testt

  Her kadın mutlaka yaptırmalı! Yaşamsal önem taşıyan 10 Test Günümüzde ölümcül hastalıkların tedavisi bile mümkün. Ancak bunun için erken tanı şart. Erken tanıya giden yol ise, yaşamsal önem taşıyan testler. Memorial Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Soner Dileklen, her kadının mutlaka yaptırması gereken 10 test ve tanı yöntemleri hakkında bilgi verdi. Mamografi ile meme kanserinde erken teşhis...
 2. Kadınların yaptırması gereken tıbbi testler

  Kadınların yaptırması gereken tıbbi testler

  Sağlık söz konusu olduğunda eşe dosta fikir vermeyi seviyoruz da rutin testleri yaptırmaya gelince sırra kadem basıyoruz! Belki korkudan belki de ihmalkarlıktan... Oysa günümüzde ölümcül hastalıklar bile tedavi edilebiliyor, yeter ki erken teşhis edilsin. İşte her kadının yaptırması gereken 10 test: 1- Meme Hangi tanı yöntemi?: Mamografi Meme kanseri erken evrede teşhis...
 3. Meleklerin Yaptırması Gereken 10 Test

  Meleklerin Yaptırması Gereken 10 Test

  kalp yaşını ölçme testi kalp yaşını ölç yaşı testi cilt yaşı yap Günümüzde ölümcül hastalıkların tedavisi bile mümkün. Ancak bunun için erken tanı şart. Erken tanıya giden yol ise, yaşamsal önem taşıyan testlerden geçiyor. İşte her kadın için hayati önem taşıyan ve yaşam boyu yaptırılması gereken testler... AMOGRAFİ İLE MEME KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS Özellikle meme kanseri, erken tanı ile...
 4. Erkeklerin yaptırması gereken testler

  Erkeklerin yaptırması gereken testler

  kan benleri akciğer kanserinde kan değerleri akciğer kanseri tahlili kanseri değerleri Erkekler için yaşamsal önem taşıyan testler... Tonometre ile körlük engelleniyor Glokom, halk arasındaki adıyla 'göz tansiyonu', yaptığı sinir hasarı ile körlüğe neden olabilen bir göz hastalığı. İlaç tedavisi ve lazer ile körlüğün önüne geçiliyor ancak bu da erken teşhis ile mümkün. Körlük riskine karşı...
 5. gebelerin olması gereken aşılar

  gebelerin olması gereken aşılar

  Hamilelerin olması gereken aşılar hangileridir aşı takvimi varmı ben şimdi hangi aşıları hangi ayda olmallıyım teşekkürler.

Sayfayı Paylaş