ygs sınavı hakkında bilgiler verebilir misiniz ?

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
ygs sınavı hakkında bilgiler verebilir misiniz ?
Bu yıl ilk kez sınavlara gireceğim.Sizden ricam ygs sınavları hakkında bilgi vermeniz.Yardım edermisiniz ?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (Birinci Aşama)

Orta öğretimden yüksek öğretime geçişte iki aşamalı sınavın birinci aşaması “Yükseköğretime Geçiş Sınavı” olarak adlandırılan ortak ve tek bir sınavdır. “Yükseköğretime Geçiş Sınavı”, orta öğretimi başarı ile tamamlayan ve yüksek öğrenim görmek isteyen kişilerin tabi tutulacağı, yüksek öğretime geçiş için yeterliliği ölçen bir sınavdır.

Bu sınav, Nisan ayının ilk yarısında yapılır ve adayların,
a) Açık öğretim programları ile örgün ön lisans programlarına yerleştirilmesinde esas alınacak olan başarı puanını,
b) Lisans programlarına yerleştirilebilmesi için yapılacak “Lisans Yerleştirme Sınavları”na girebilmeleri için aranan asgari başarı puanını belirler.

“Yükseköğretime Geçiş Sınavı”nda, orta öğretimde okutulan ortak derslerin yükseköğretim açısından temel ve belirleyici olanlarından soru sorulur. Bu sınav;
1. Türkçe (Dil ve anlatım),
2. Temel Matematik,
3. Sosyal Bilimler,
4. Fen Bilimleri
alanlarında test usulü ile yapılır. Test tek soru kitapçığında yer alan her bir alan için 40’ar, toplam 160 sorudan oluşur. Sınav süresi 160 dakika olup, tek cevap kağıdı kullanılır.

Geri