1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  YGS ve LYS Puanlarına Göre Nereler Tercih Edilebilir

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  YGS ve LYS Puanlarına Göre Nereler Tercih Edilebilir bu konuda çok acil bilgi istiyorum ama bilir kişilerden

   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Hangi Puanla Nereleri Tercih Edebilirim ?
  YGS Puanı 140-180 Arası Olanlar

  Y-YGS puanlarından 6 tanesinden bir tanesi 140-180 arasında olanlar 2-4 yıllık açık öğretimi, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümleri, 2 yıllık meslek yüksek okullarını tercih edebilirler.


  YGS Puanı 180 ve Üzeri Olanlar


  Y-YGS puanları 180 ve üzeri olanlar o hangi puan türünden 180’i geçtilerse o puan türündeki 4 veya daha fazla yıllık lisans bölümlerini tercih edebilirler.


  TM/TS/MF Puanı 180 Altında Olanlar

  Bu öğrenciler MF, TS ve TM puanı ile öğrenci alan lisans bölümlerini tercih edemezler. Sadece Y-YGS puanlarını göz önüne alarak tercih yapabilirler.


  TM/TS/MF Puanı 180 ve Üzerinde Olanlar


  Hangi puan türünden 180’i geçtilerse o puan türündeki lisans bölümlerini tercih edebilirler.

  Tercih Listesinde İstediğimiz Bölümlere Yer Verin


  Bazı öğrenciler kaçınma psikolojisi ile tercihlerinde aslında gitmek istemeyecekleri bölümleri ya da illeri yazabiliyorlar. öğrenciler “Bir üniversiteye kapağı atayım da neresi olursa olsun diye düşünmeye başlar. Bu durum istenilmeyen bölümlerin ve illerin tercih listesine girmesine sebep olabilir. İstemediği bir bölüme giden öğrenci ise ya o bölümü yarıda bırakır ya da başlamadan bırakır. Üstelik bir sonraki sene sınava girdiğinde yerleşip de gitmediği için puan kaybına uğrar. Bu nedenle tercih listesinde mutlaka severek ve isteyerek gideceğimiz yerler olmalıdır.


  Bazı öğrenciler de sırf tercih listesini doldurmak için hakkında pek bilgi sahibi olmadıkları yerleri tercih listesine yazarlar. Ne kadar çok tercih yaparlarsa o kadar çok kazanma ihtimalinin yükseleceğini düşünürler. Tercih listesini doldurmak için tercih yaparken kendilerini riske atabilirler.

  Başarı Sırasına Göre Tercih Yapın


  Sınav soncunu incelediğinizde, sonuç belgesi ilk bakışta size karışık gelebilir. Tercih yaparken “Y-” ile başlayan bölümdeki (Y-YGS, Y-TM, Y-MF, Y-TS) puanları ve sıralamaları kullanacaksınız. Bu bölümde ise daha çok kullanacağınız sütun “ALANINDA” sütunu. Bu sütunda yer alan ve başında “0 (sıfır)” olan rakam sizin o puan türündeki sıralamanızı gösterecektir. Tercih yaparken bu sıralamayı kullanmaya özen gösterin. Puanlar yanıltıcı olabilir.


  Devlet-Vakıf Üniversitesi Ayırımına Dikkat Edin


  Devlet üniversiteleri dönemlik harçlar dışında öğrencilerden ücret talep etmez. Yani ücretsizdir. Vakıf üniversiteleri ise burslu olan bölümler hariç yıllık öğrenciden 10.000-20.000 TL arasında ücret talep eder. Bazı öğrenciler vakıf üniversitelerinin puanının düşüklüğüne aldanarak pek araştırma yapmadan vakıf üniversitelerini tercih ediyorlar. Kayıt için gittiklerinde ücreti duyduklarında şokla karşılaşıyorlar. Bu nedenle tercih ettiğimiz üniversitenin devlet mi yoksa vakıf üniversitesi mi olduğunu iyi bilmemiz gerekiyor. Geçen seneki kılavuzda bu üniversiteler ayrılmıştı. Bu sene de muhtemelen ayrı olacak ancak yine de dikkatli olmak da fayda var.

  Özel Koşulları Mutlaka Okuyun


  Tercih kılavuzunda puan ve sıralamaların yanında özel koşul numaralarını göreceksiniz. Bu numaralar o bölümle ilgili özel bir durumun olduğunu gösterir. Bu koşulları dikkatle okumalısınız. Örneğin bu koşullarda diyebilir ki “Bir yıl İngilizce zorunlu hazırlık var.” Ya da “Bu seneki derslerimiz merkez kampüste değil de A ilçesinde görülecek.” Bu gibi sürpriz durumlarla karşılaşmamak için mutlaka özel koşulları okumak gerekiyor.


  Uzmanlardan Destek Alın  Tercih işi uzmanlık gerektiren bir iş. Özellikle sınav sistemi değiştiği bu yıl tercihlerimizi mutlaka uzmanlar eşliğinde yapmamız gerekiyor. Hatta farklı birkaç uzmana birden danışarak görüş almanızda fayda var.

  Abbas GÜÇLÜ
   
YGS ve LYS Puanlarına Göre Nereler Tercih Edilebilir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. tercih ve puan düşmesi

  tercih ve puan düşmesi

  tercih yaptıktan sonra kaç puan düşer SEVGİLİ MELEKLER: Tercih yapıp yerleşir ve gitmezsek puanımız seneye 0,8 yerine 0,4 ile çarpılıyor.. Fakat tercih yapıp yerleşemezsek puanımız seneye düşüyor mu? Yani puanımız tercih yaptığımızda kesinlikle düşüyormu? .....BİLGİSİ OLAN (BU KONUDA TECRÜBELİ OLAN) LÜTFEN YARDIMCI OLSUN..... :yeah::yeah::yeah:
 2. Ygs lys!!!

  Ygs lys!!!

  Ygs hazırlanıyorum:/ ve çok az bi zaman kaldı artık.hangi bölümü istedğimi buldum artık ingilizce işletme dşünüyorum.ama bnm kazanablceğim en iyi üniversite eskişehir.ya o da olmazsa ne yaprım blmiyorum.daha dşük puanlı yerler var yalove pamukkale afyon gibi.aranızda işletme okuyan var mı? bu özel şirketlerde üniverstenn adının olmaması sorun olur mu? lütfen yardımcı olun :grev:
 3. 2013 ÖSYM Sınav Takvimine Göre YGS LYS ve Diğer Tüm Sınavların Tarihleri

  2013 ÖSYM Sınav Takvimine Göre YGS LYS ve Diğer Tüm Sınavların Tarihleri

  2013 ösym sınav takvimi 2013 lys tarihi 2013 ygs tarihi Sevgili melekler, bu yıl Haziran ayında yapılan LYS sınavları sonuçlandı ve adaylar şu anda tercih sonuçlarını bekliyor. Tüm adaylara bol şans diliyoruz ve önümüzde ki yıl sınava girmeye hazırlanan tüm meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için 2013 lys tarihi, 2013 ygs tarihi ve 2013 ösym sınav takvimi içinde ki tüm sınavların...
 4. LYS tercih ve yerleştirme sonuçları öğren buradan melekler

  LYS tercih ve yerleştirme sonuçları öğren buradan melekler

  LYS 2012 yerleştirme sonuçları LYS 2012 tercih ve yerleştirme sonuçları Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler,sizlere daha önce 2013 sınav takvimi hakkında bilgi ve merak ettiklerinizi aktarmıştık. Şimdi de LYS 2012 tercih ve yerleştirme sonuçları hakkında bilgi edinmek isteyenler için, LYS 2012 tercih ve yerleştirme sonuçları öğrenmek için ilgili bağlantı...
 5. 2012 LYS Tercih ve Yerleştirme Sonuçlarını Buradan Öğrenebilirsiniz

  2012 LYS Tercih ve Yerleştirme Sonuçlarını Buradan Öğrenebilirsiniz

  LYS 2012 yerleştirme sonuçları LYS 2012 tercih ve yerleştirme sonuçları Sevgili melekler, LYS 2012 tercih ve yerleştirme sonuçları geçtiğimiz gün açıklandı. Sonuçları öğrenmek için TC Kİmlik numaranız ve aday şifreniz gerekiyor. LYS 2012 TERCİH ve YERLEŞTİRME SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Sayfayı Paylaş