1. büşra.shid

  büşra.shid Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  940
  Beğenilen Mesajlar:
  170
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  on the clouds :)

  Yılan zehri şifa oluyor

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında büşra.shid tarafından paylaşıldı.

  yılan zehiri yılan zehirinin şifası yılan zehiri hakkında bilgi bilimnmeyenler araştıralım öğrenelim Meğer yılan zehiri şifa da oluyormuş insan vücuduna sevgili meleklerim."Her şeyi zıddıyla bilin" lafı da bu durumda geçerliliğini kanıtlamış oluyor.Yılan zehiri ile kırışıklığa son geldiğini cilt bakımında etkili olduğunu duymuştum ama güçlü bir vücut savunmacısı olacağını tahmin etmezdim..

  [​IMG]


  Bugüne kadar yılan sokmalarında yurt dışından getirilen panzehir kullanan Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi (RSHM), yerli üretim için çalışma başlattı. Bunun için merkezin Esenboğa Havalimanı yolu üzerindeki serum çiftliğinde Çevre ve Orman Bakanlığı'nın izniyle Türkiye'de görülen en zehirli 5 yılan türünden örnekler toplanmaya başlandı.
  Yerli panzehir üretimiyle ilgili çalışmalar konusunda bilgi veren RSHM Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, Türkiye'de akrepten sonra en fazla yılan sokmaları görüldüğünü, bu tür durumlarda atlar üzerinde geliştirilen serumların kullanıldığını söyledi.
  Bu serumların, yılan zehiri enjekte edilen atların kanından elde edildiğini ifade eden Ertek, şunları kaydetti:
  ''Antijen olarak adlandırılan yılan zehiri enjekte edilen atların kanında 'antikor'' dediğimiz bir koruyucu madde oluşur. Bu madde daha sonra atların kanından toplanarak serum elde edilir. Biz bugüne kadar bu antivenomu (panzehir) yurt dışından alıyorduk. Ama son 1 yıldır serum çiftliğimizde yılan antiserumu üretmek üzere çalışma başlattık. Bu kapsamda Türkiye'deki en zehirli 5 yılan türünü belirledik. Bunlar koca engerek, şeritli engerek, boynuzlu engerek, Balkan engereği ve adını ülkemizin ilk yılan uzmanı olan Prof. Dr. İbrahim Baran'dan alan Baran engereği. Bunları Çevre ve Orman Bakanlığının izniyle tedavi amaçlı olarak toplamaya başladık. Çiftliğimizde her türden 4'er yılan bulunacak.''
  Şimdiye kadar yılan türlerinden ikisini elde edebildiklerini, çiftlikte 8 erişkin 4 de yavru yılan bulunduğunu, diğer türlerin de çiftliğe gelmesiyle üretime başlayacaklarını açıklayan Ertek, birleştirilecek tüm yılan türlerinden alınan zehirlere karşı, bir panzehir geliştirileceğini bildirdi.
  Bunun hem ekonomik yararı olacağını, hem bundan sonra Türkiye coğrafyasındaki yılanlara karşı panzehir kullanılacağını, hem de Ar-Ge alt yapısının gelişmesine katkıda bulunacağını belirten Ertek, ''Her şey yolunda giderse gelecek yıldan itibaren kendi panzehirimizi kullanmaya başlarız'' dedi.
  AT YERİNE KATIRLAR KULLANILACAK
  Ertek, yılan ve akrep antiserumlarının atlar yerine daha dirençli katırlar üzerinde geliştirilmesi için de çalışma yürüttüklerini belirtti.
  Bugüne kadar serum üretiminde atları kullandıklarını, ancak atlara göre daha dirençli oldukları için bu üretimi katırlar üzerinde de yapma kararı aldıklarını kaydeden Ertek, ''Bu işte kullanılacak katırların belirli kriterlere sahip olması gerekiyor. 10 katır için ihaleye çıktık, ancak uygun şartlara sahip 8 katır bulabildik. İhtiyacımıza yanıt vermeyenleri iade ettik. Tanesi 4-5 bin TL'ye geliyor. Zaten bunlar hibrit hayvanlar olduğu için kolay bulunmuyor. Yılan, difteri, kuduz ve tetanoz serumları artık katırlar üzerinde de geliştirilecek'' diye konuştu.
  Maliyet analizi ve temin açısından uygun gördükleri takdirde bu iş için daha fazla sayıda katır kullanabileceklerini bildiren Ertek, katırların uyum programının ardından üretim portföylerine gireceğini söyledi. Hayvanlarda herhangi bir hastalık olmadığı anlaşılınca 2 ay boyunca antijen zerk edileceğini ifade eden Ertek, kan testleri sonucu antikor oluştuğu anlaşılınca toplayacaklarını belirtti.
  Antikorların ''plazmaferez'' yöntemiyle toplandığını kaydeden Ertek, ''3 yıl öncesine kadar kan alarak topluyorduk. Ama 3 yıldır plazmaferez yöntemiyle kandaki antikorları toplayıp kanı hayvana geri veriyoruz. Böylece hayvan hiçbir zarar görmüyor. Bir attan 7-8 litre plazma alınabiliyor'' dedi.
  Ertek, çiftlikte 54 at, 8 katır, 15 hindi ve 500 tavşan bulunduğunu, yılda 30 bine yakın da fare üretildiğini sözlerine ekledi.

  Türkiye'mizin yılanları ne de güzel iş görüyorlar melekler okudunuz gördünüz.Hayatın içinde bilmediğimiz daha nice sırlar var kim bilir.Onlar şifalarını versinler bizler de önyargılarımızı yıkalım,her olumsuzlukta bir güzellik mutlaka çıkıveriyor karşımıza öyle değil mi..
   
Yılan zehri şifa oluyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Engerek yılanı..

  Engerek yılanı..

  ef a yılanı engerek yılanı nasıl avlanır Bu tür, bir hayra yorulmaz. Düşmanlarınız sizin hakkınızda bir komplo hazırlıyorlar demektir. Dikkatli davranılması gerekir. Yılan iyiye yorulmaz. Hasımlarınız size bir komplo hazırlıyor demektir. .Adımlarınızı.dikkatli.atmanız.gerektiğine.işarettir. Bu tür, bir hayra yorulmaz. Düsmanlariniz sizin hakkinizda bir komplo hazirliyorlar demektir. Dikkatli...
 2. Yılan kadın

  Yılan kadın

  yılan kadın yilan kadin
 3. Yılan bileklik

  Yılan bileklik

  yılanlı bilezik yılan bileklik yılan bilezik Bu bilekliğin yılandan olması iticimi gelir bilemem ama kıvrımları çok hoş bence.Biraz ürkütücü olabilir ve fobisi olanlar kullanamaz sanırım.
 4. yılan

  yılan

  bence gerçek olabilir
 5. Şifa için

  Şifa için

  Merhaba melekler çok zaman toplu halde buluşup birbirimize dua ettik şimdi sizden ben dua istiyorum. Yeni doğum yaptım doğumda benden parça alındı ve seröz tümör çıktı yani kansere dönüşme aşamasında, halada sonuç bekliyorum, Rabbim beni bebeğime ve aileme bağışlasın. Benim için ya şafi çekermisiniz? Şimdiden teşekkür ederim güzel melekler...

Sayfayı Paylaş