1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Yılanyastığı Yararları Kullanım Alanları

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Yılan Yastığı nedir Yılan Yastığı bitkisi Yılan yastığı Faydaları


  Doğada ki şifalı bitkilerden yılanyağı bitkisinin özellikleri ve allternatif tıpta ki kullanım alanları ile ilgili bilgileri aşağıda ki makalemizden bulabilirsiniz melekler :)


  [​IMG]

  Yılanyastığıgiller familyasındandır. Diğer isimleri Yılanbıçağı, Yılan kavı, Yılan ekmeği, Fil kulağı, Buzağı otu.

  30-50 cm boylarında, yumru koklu, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Uzun saplı, krem ya da beyaz damarlı, üçgensi yaprakları vardır. Nisan-mayıs aylarında dişi çiçekler altta, erkek çiçekler üstte ve onları saran bir yaprakla çomaksı bir çiçek durumu çıkarırlar. Sonbaharda mısır koçanını andırır kırmızı darı gibi meyveler ortaya çıkar.
  Anayurdu Kuzey Afrika ve Avrupa’dır. Deniz seviyesinden 1500 metre yüksekliğe kadar olan gölgeli ve serin yerlerde, çalılıklarda, hendeklerde bulunur. Dikkat, taze yapraklar ve meyveler zehirlidir, ancak haşlanarak zehri giderilir ve kimi yörelerde yapraklar böyle sebze olarak kullanılır.
  Taze yapraklarla yumru kök ınüsilaj, zamk, nişasta ile saponin ve konisin alkaloitleri içerir.
  Taze yapraklar yara, çıban, sivilce, basur gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarına uygulanır.
  Kurutulmuş köklerin de kabızlık giderici, balgam söktürücü etkileri vardır. Bunun için günde bir-iki gram almak yeterlidir.

  Taze bitki ve meyveler zehirlenmeye yol açar. Ayrıca kurutulmuş kökte de doz aşımına dikkat etmek gerekir!

  Bunların dışında, ülkemizde; Adana, Mersin dolaylarında yapraklarından et dolması veTırşıkadlı bir yemek yapılan ve Yılanpancarı, Gâvurpancarı, Sarmaiık adlarıyla anılan bir Arum türü daha bulunmaktadır.

  Yılan yastığı otu bitkisi, dana ayağı, eşek kulağı, olarak da bilinir. Bu bitkinin büyük ve kırmızı yaprakları vardır. Kötü kokulu olan bu bitkinin yumrularından faydalanılır. Yurdumuzda Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Dana ayağının faydaları ve yararları; Ateşi düşürür.Terletici özelliği vardır. Sinirleri uyarır. Vücudu rahatlatarak, zindelik kazandırır.

   
Yılanyastığı Yararları Kullanım Alanları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hydropeel Kullanım Alanları

  Hydropeel Kullanım Alanları

  kombinasyon kullanım alanları kombinasyonun kullanım alanları Hydropeel tek başına bir çok cilt sorununu çözebilen bir cihaz olarak diğer tedavi edici lazerler ve buna benzer sistemlerle kombinasyon yapılarak kullanılabilmektedir. Yapılan deneylere göre hücresel gelişme ve düzelmenin ana kaynağında Su Oksijen ikilisi vazgeçilmezdir. Hydropeel bu temel elementleri süpersonic infizyon...
 2. Elma'nın sıradışı kullanım alanları

  Elma'nın sıradışı kullanım alanları

  elmanın kullanım alanları Yaz aylarının en sevdiğim meyvesi erik kış mevsiminin ise elma.Elma kış aylarında en çok tüketilen meyvelerin en başında geliyor.Ben özellikle ekşi elamlara bayılıyorum.Bu yıl bol bol ekşi elma yedim.Tadı çok lezzetli oluyor ekşi ekşi, sulu sulu, oh ne güzel oluyor:DGören de hamile de aşeriyor sanıcak ama öyle değil:DElma'nın bir çok faydası olduğu gibi bir çok...
 3. Zencefilin Kullanım Alanları

  Zencefilin Kullanım Alanları

  Zencefil hakkında bilgi Zencefilin kullanım alanları Keklerimizde kurabiyelerimizde kullandığımız mis kokulu şifalı bitkilerden zencefilin kullanım alanları ile ilgili bilgilerimiz şöyle melekler :) Zencefil (Zingiber officinale), zencefilgiller familyasından bir metreye kadar boylanabilen, ince-uzun yapraklı, sarı-kırmızı renklerde çiçekler açan bir bitkidir Başta Çin olmak üzere,...
 4. Söğüt ve Kullanım Alanları

  Söğüt ve Kullanım Alanları

  Söğütün Vücudumuza Faydaları Söğüt Hangi Hastalığa İyi Gelir Söğütün Kullanım Şekli ve Miktarı Sevgili melekler, bu yazımızda su kenarlarında yetişen bir ağaç olan söğütten ve faydalarından bahsedeceğiz sizlere :) Söğütgiller familyasındandır; genellikle su kenarlarında yetişen boylu ya da bodur bir ağaçtır. Kışın yaprak döker. Yaprak dökmeyenlerine nadir rastlanır. Meyveleri kapsül...
 5. Mıknatısın Kullanım Alanları nelerdir?

  Mıknatısın Kullanım Alanları nelerdir?

  Mıknatısın Kullanım Alanları nelerdir lütfen acil olarak cevap verirseniz çok makbule geçer şimdiden çok tşkler.

Sayfayı Paylaş