Yıldırıma Karşı Uçakların Korunması...

T

TİTAN

Forum Okuru
Yıldırıma Karşı Uçakların Korunması...
uçaklar, yıldırım koruması, nasıl olur, nedir, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsinizSevgili melekler,
Yıldırım düşmesi ,küçüklükten itibaren korkulan olaylardan biri olmuştur.Sesi korku filmlerinde de sıkça kullanılan yıldırım ,düştüğü zaman da felaketlere sebep olabilir.Peki gökyüzünden inen yıldırım uçaklara zarar vermiyor mu?

Uçaklar aslında yapı itibariyle yıldırımı savacak bir sistemi üzerinde barındırmamaktadır. Bu nedenle herhangi bir yıldırım direk olarak uçağa çarpabilir. Bu işlemler sonrasında ise uçak büyük yaralar alabilir. Bunun önüne geçmek için mühendisler uçağın yapılış kısmında bir çok kez farklı maddeler kullanmışlar ve sonunda en doğru olanı seçmişlerdir. Aluminyumda karar kılan mühendisler bu maddenin sürekli olarak akımı geçirdiği ve içeriye aktarmadığı gerekçesiyle bu elementin kullanılması gerektiği noktasında hem fikir olmuşlardır.

İçeriye tüm bu önlemlere rağmen küçük miktarda elektrik akımı sızabilmektedir. Bu akım uçak içinde bulunan elektrik devrelerini bozabilmekte hatta yakıt deposunda herhangi bir yanmaya neden olabilmektedir. Bunun sonucunda ise yine mühendisler özellike bu bölümleri tamamen metal kısımlardan arındırmışlar ve güvenli bir hale getirmişlerdir. Bunun sonucunda ise uçak daha güvenilir bir hal almaktadır. Sonuç olarak uçakta bulunan hassas kısımlar diğer kısımlara göre yıldırıma karşı olağan üstü bir şekilde korunmaktadır.
 

Benzer İçerikler

T
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
T
PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
PaSikA
ßeLeN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
ßeLeN
ßeLeN
THESECRET
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
THESECRET
THESECRET
PaSikA
Cevaplar
2
Görüntüleme
7K
sevkar06
sevkar06
Üst