Yıldız Sarayı Kütüphanesi Fotoğraf Koleksiyonu Hakkında Bilgiler

T

TİTAN

Forum Okuru
Yıldız Sarayı Kütüphanesi Fotoğraf Koleksiyonu Hakkında Bilgiler
yıldız sarayı kütüphanesi fotoğraf koleksiyonu bulunan fotoğraflar nelerdir neler var resimleri ile ilgili bilgiler burada melekler
İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde bulunan Yıldız Sarayı kütüphanesi ,sergilediği olağanüstü fotoğraf koleksiyonuyla dünyanın sayılı koleksiyonları arasında yer alır melekler :) Bu koleksiyon Sultan 2. Abdülhamid'in emriyle ,19. ve 20. yylarda çekilmiş 40 bin kadar fotoğrafı içerir.


yildiz-35d.jpg


Bu fotoğraflar ,özellikle eski İstanbul resimleri sebebiyle İstanbul için belge niteliği taşır.Bunun dışında Osmanlının diğer kentleri,şehri ziyaret eden yabancı devlet adamları,saray mücevherleri,gemiler ve de o dönemin Avrupa,Amerika ve Uzakdoğu kentlerinin güzelliklerini sergileyen pek çok fotoğraf yer almaktadır.900 albümden oluşan bu zengin koleksiyonun kimi albümünde tek kimi albümünde 350-400 adet fotoğraf bulunur.

Saltanatın kaldırılmasıyla yağmalanmaya başlanan saraydan ,kütüphane görevlisinin çabaları sayesinde kurtarılan koleksiyon ,bugün İstanbul Üniversitesi bünyesinde koruma altındadır.
 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
6K
*MeleK*
*MeleK*
Üst