1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Yıldızlararası Madde Nedir?

  Konu, 'Kader Rüya Kozmik Gizli İlimler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  yıldızlararası madde, nedir, nerededir, bulunduğu yer, nelerden oluşur, ile ilgili bilgiler burada melekler


  < Konu Resmi..>
  YILDIZLARARASI MADDE

  Uzay boşluğu sanılan yıldızlararası ortamda madde vardır; ancak, bu maddenin yoğunluğu yıldızlardaki yoğunluktan milyonlarca kez daha azdır. Yıldızlararası madde, gaz ve toz parçacıklarından oluşur, örneğin, 1 cm3 lük yıldızlararası uzayda ortalama olarak bir atom ve 1 km3 lük uzayda ise 25- 50 arasında küçük parçacık bulunur; buna karşın, Yer’de, deniz seviyesinde, 1 cm3 lük hacimde milyarlarca molekül bulunmaktadır.

  Yıldızlararası ortamdaki maddenin içeriğine biraz daha ayrıntılı bakıldığında aşağıdaki elemanlardan oluştuğu görülür:

  a) Sıcaklığı 10-10 000°K arasında olan ve soğuk madde olarak kabul edilen nötr ya da iyonlaşmış gaz, moleküller ve toz parçacıkları, ışınım gücü yüksek, sıcak yıldızlar, uzaya yaydıkları enerji ile, çevrelerindeki gazın sıcaklığını yükseltirler ve gazı iyonlaştırırlar. Gözlenen iyonlaşmalardan, ortamdaki sıcaklığın 10 000″K civarında olduğu sonucu çıkarılmaktadır. Yıldızlararası ortamda enerjisi veya sıcaklığı daha fazla olan başka madde olduğundan; sıcaklığı 10 000°K’e kadar olan maddeye soğuk madde denilmektedir.
  b) Enerjisi veya sıcaklığı çok daha yüksek olan ve kozmik ışınlar denilen atom çekirdekleri,
  c) Bildiğimiz Röntgen ışınları, morötesi ışınlar ve genel olarak elektromanyetik ışınlar,
  d) Çok yüksek enerjili ve nötrino denilen, Büyük- Patlama (Big-Bang) sonucu ortaya çıkan ve yıldızların evrimleri süresinde salınan parçacıklar,
  e) Manyetik alan.

  1944 yılında Hollandalı Van de Hulst, hidrojen atomunun 21 cm de bir radyo dalgası yaydığını ve bunun gözlenebileceğini öngörmüştür. Yıldızlararası ortamda en bol hidrojen olduğu için söz konusu buluş oldukça önemlidir. Daha da önemlisi radyo dalgaları yıldızlararası ortamdaki kozmik tozlardan etkilenmemektedir veya kozmik tozlar tarafından soğurulmamaktadır. Böylece çok uzaklardaki gök cisimlerinden gelen radyo yayınları gözlenebilmiştir. Optik astronomiye göre radyo astronominin gücü, radyo dalgalarının bu özelliğinden kaynaklanmaktadır.

  1945 yılında 2. Dünya Savaşı bittikten sonra bilim adamları sivii görevlerine döndü. Savaş süresince bilimsel birikimler ve teknolojik gelişmeler oldu. Bu birikim radyo astronominin hızla gelişmesini sağladı. Radyo teleskoplar gelişti. Böylece yıldızlararası maddenin yapısının ayrıntılı olarak incelenmesi kolaylaştı. Galaksimizdeki nötr hidrojen gazının dağılım haritası çıkarıldı. Yıldızlararası ortamda soğuk bölgelerde ve hidrojen atomu gibi radyo yayını yapan birçok molekül keşfedildi. Bugün yıldızlararası ortamda canlıların yapısında bulunan organik maddeleri içeren 45 ten fazla molekül gözlenmiştir. Bunlardan bazıları; su buharı, formik asit, metil alkol, formaldehid ve hidrojen siyanürdür. Bu moleküllerin çoğu 1970 li yıllardan sonra gözlenmiştir.
   
Yıldızlararası Madde Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Madde Döngüsü Nedir?

  Madde Döngüsü Nedir?

  Yaşama birliklerinde ve onun büyütülmüşü olan tabiatta canlılığın aksamadan devam edebilmesi için bazı önemli maddelerin kullanılan kadar da üretilmesi gerekmektedir.Doğada ekolojik önemi olan bu maddeler canlılar ve çevreleri arasında alınıp verilir.Bu maddeler güneş enerjisi yardımıyla belirliyörüngeleri izleyerek dolaşımlarını tamamlarlar.Maddelerin ekosistemdeki bu dolaşımınamadde döngüsü...
 2. Yıldızlararası madde nedir ?

  Yıldızlararası madde nedir ?

  Okul açıldığında bu konuyla alakalı bir yazı vermem gerekiyor melekler, yıldızlararası madde tam olarak ne demekti bilgi var ise benimle paylaşabilirmisiniz lütfen.
 3. Paketlenmiş ürünlerin katkı maddeleri nelerdir?

  Paketlenmiş ürünlerin katkı maddeleri nelerdir?

  Merhaba arkadaşlar Paketlenmiş ürünlerin katkı maddeleri nelerdir?
 4. Nato Antlaşması Maddeleri nelerdir?

  Nato Antlaşması Maddeleri nelerdir?

  Merhaba arkadaşlar sizden günün konusu olan Nato hakkında bilgi istiyorum. Türkiye Suriye için Nato ya başvurmuş peki nedir bu Nato Antlaşması Maddeleri merak ettim yazarsanız sevinirim.
 5. maddenin görülebilir özellikleri nelerdir

  maddenin görülebilir özellikleri nelerdir

  lütfen bana maddelerin görülebilir özelliklerini maddeler halinde yazar mısınız teşekkür ediyorum.

Sayfayı Paylaş