1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Yıllık İzin Süreleri İş Kanunu'na göre kaç gün?

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  iş kanunu yıllık izin 50 yaş üzeri yıllık izin ssk kaç gün senelik kaç gün Yaz aylarının iyice kendini hissettirdiği günlerde çalışanlar olarak biraz dinlenip istirahat etmek için işverenimizden alacağımız izinleri düşünmekteyiz. Peki kaç gün izine çıkma hakkımız var 4857 sayılı İş Kanunu Madde 53 İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.

  1 yıl ile 5 yıl arası hizmeti olanlar 14 gün
  5 yıl ile 15 yıl arası hizmeti olanlar 20 gün
  15 yıl ve daha fazla hizmeti olanlar ise 26 gün yıllık izin kullanırlar

  Yıllık izin süreleri genç işçiler ile 50 yaş ve üzerindeki işçiler için özel olarak düzenlenmiştir. Buna göre on sekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamamaktadır. Yıllık izin süreleri iş sözleşmeleri veya toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir.
  Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.
  Yukarıda bahsedilen süreler bir işveren veya bir işverene bağlı birkaç işyerinde geçen sürelerden bahsedilmektedir.

  İzinde çalışma yasağı
  MADDE 58. - Yıllık ücretli iznini kullanmakta olan işçinin izin süresi içinde ücret karşılığı bir işte çalıştığı anlaşılırsa, bu izin süresi içinde kendisine ödenen ücret işveren tarafından geri alınabilir.
  Sözleşmenin sona ermesinde izin ücreti
  MADDE 59. - İş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir. Bu ücrete ilişkin zamanaşımı iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren başlar.
  İşveren tarafından iş sözleşmesinin feshedilmesi halinde 17 nci maddede belirtilen bildirim süresiyle, 27 nci madde gereğince işçiye verilmesi zorunlu yeni iş arama izinleri yıllık ücretli izin süreleri ile iç içe giremez.
  Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresine ayrıca eklenir. İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izin süresinden indirilemez.
  İşverenler unutmamalıdır ki işçilerine verecekleri izinler onların daha mutlu ve işlerine olan motivasyonunu artıracak ve işçilerinden daha fazla ve sağlıklı verim almalarını sağlayacaklardır.
   
  Son düzenleme: 24 Haziran 2009
Yıllık İzin Süreleri İş Kanunu'na göre kaç gün? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İş Kanunu'na göre Gece Çalıştırma Yasağı

  İş Kanunu'na göre Gece Çalıştırma Yasağı

  12 saat çalışma yasağı iş kanunu gece dönemini nasıl belirlemiştir hamilelikte çalışma saatleri gebelikte saatleri 12 saat yasası İş Kanunu’na göre, sanayiye ait işlerde on sekiz yaşını doldurmamış çocuk ve genç işçilerin gece çalıştırılması yasaklanmıştır. Gece çalıştırma yasağı sadece 18 yaşından küçük olan çocuk ve genç işçiler için kabul edilmiştir. Bu nedenle, işyerlerinde 18 yaşını...
 2. İş Kanunu'na göre Hangi İşte- Kaç saat çalışmalıyız?

  İş Kanunu'na göre Hangi İşte- Kaç saat çalışmalıyız?

  iş kanunu çalışma saatleri ssk çalışma saatleri işçi kanunu ssk mesai iş 2010 Her ne kadar sektörlere göre değişir şekilde fabrika vb üretim - hizmet yapıları sözkonusu olsa da, çalışma (iş) hayatı, insan odaklı bir süreçtir. Diğer bir deyişle her iş, özü itibariyle insan emeğiyle özdeşleşen bir yapıya sahip. Ve insan, herhangi bir işte biteviye değil, günün işe göre değişen belirli bir...
 3. Tatil günleri yıllık izinden sayılmaz

  Tatil günleri yıllık izinden sayılmaz

  Tatil günleri yıllık izinden sayılmaz Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmayacağı gibi iznini işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olanlara istemde bulunmaları ve bu hususu belgelemeleri koşulu ile gidiş ve dönüşlerinde yolda geçecek süreleri karşılamak üzere işveren...
 4. Yıllık izin süresinde işverenin aykırı işlemlerine ceza

  Yıllık izin süresinde işverenin aykırı işlemlerine ceza

  Kanuna aykırı davranan işverene ceza... İşveren veya işveren vekili yıllık ücretli izni 4857 Sayılı İş Kanunu'na aykırı şekilde eksik ödeyemez, izin sürelerini yine kanuna aykırı olarak bölemez ve işveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez. Bu şekilde yıllık ücretli izni aykırı şekilde eksik...
 5. eşim doğum yaptı kaç gün izin kullanabılrım

  eşim doğum yaptı kaç gün izin kullanabılrım

  eşim doğum yaptı kaç gün izin kullanabilrim ? lütfen cevap verin lohusa olan eşimin yanında kaç gün kalabilirim. şimdiden tşklerimi sunuyorum.

Sayfayı Paylaş