1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.305
    Ödül Puanları:
    113

Yılmaz Erdoğan

Konu, 'YerLi sanatçı biyoqrafiLeri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

yılmaz erdoğanın belçime yazdığı şiir Yılmaz Erdoğan, 1967, Hakkari. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara´da tamamladı. İTÜ İnşaat Mühendisliğini kazandı fakat ağır basan tiyatro tutkusu eğitimini yarıda bırakmasına neden oldu.Tiyatroya Ferhan Şensoy´un 'Nöbetçi Tiyatrosu'nda başladı, daha sonra Levent Kırca´nın 'Olacak O Kadar' adlı televizyon programında başyazar olarak görev yaptı.

TRT´de yayınlanan 'Umut Taksi' adlı diziyi yazdı ve bu dizide oyuncu olarak rol aldı. · Tiyatroda dolu dizgin giden Erdoğan daha sonra Türkiye´nin en büyük oyuncu kadrosuna sahip olan 'Gereği Düşünüldü' isimli oyunu yazdı; bu oyun 4 yıl kapalı gişe oynadı.Bu oyundan sonra tiyatro çalışmalarına Yasemin Yalçın Tiyatrosu´nda başlayan Yılmaz Erdoğan 'Haşlama Taşlama' ve yine bu tiyatroda 5 yıl sahnelenen 'Kadınlık Bizde Kalsın' adlı oyunları yazdı.

Yılmaz Erdoğan tiyatro yaşamına bundan sonra ortağı Necati Akpınar ile birlikte kurduğu Beşiktaş Kültür Merkezi´nde devam etti. Burada yine başrollerini Demet Akbağ ile paylaştığı 'Bir Demet Tiyatro' adlı diziyi yazdı. 'Otogargara' ise son olarak yazdığı müzikaldi ve tiyatro severlerin yoğun ilgisiyle 4 yıl kapalı gişe oynadı. Bu arada son iki yıldır yine kendisinin yazdığı ve oynadığı tek kişilik 'Cebimdeki Kelimeler' adlı oyunu Beşiktaş Kültür Merkezi´nde sahnelendi.

İlk albümü 'Kayıp Kentin Yakışıklısı´nda ´Soğuk ve şehirlerarası otobüslerde vazgeçtim çocuk olmaktan ve beslenme çantamda otlu peynir kokusuydu babam´ diyen tiyatro dünyasının önemli isimlerinden, küçük büyük herkesin ´Mükremin Abi´si Yılmaz Erdoğan´ın 'Kayıp Kentin Yakışıklısı' adlı bir şiir kaseti Prestij Müzik etiketiyle müzik marketlerde yerini aldı.Bu albüm Yılmaz Erdoğan´ın yazdığı 17 şiirden ve bu şiirlere eşlik eden Metin Kalender, Nizamettin Ariç ve Ali Aykaç´ın bestelediği ezgilerden oluşuyor.

Erdoğan´ın albümünde şiirler, Türk Sanat Müziği´nden örnekler, türküler etnik müzikler gibi geniş bir müzik yelpazesi eşlik ediyor ve sanatçının kendi sesinden kısa bir türkü de bulunuyor. Yılmaz Erdoğan´ın bu ilk şiir albümünün yönetmenliğini Metin Kalender üstlendi.Kaset piyasaya çıkışının ilk haftasında 100.000´lik satış tirajına ulaştı ve şiir albümleri kategorisinde önemli bir yer edindi. Erdoğan´ın zekice ve nice motiflerle işlenmiş, kendine özgü üslubuyla yazdığı hüzün ağırlıklı şiirleri dinleyenleri yoğun bir duygu karmaşasına sürükleyecek.

Senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini paylaştığı Vizontele filmi büyük başarı kazandı

Yılmaz Erdoğan konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yılmaz Erdoğan - Pastırma Yazı

Yılmaz Erdoğan - Pastırma Yazı

pastırma yazı hakkında bilgi Böyle zamansız güneşli, Umulmadık mavi günlerde Bir bekleme salonu yalnızlığına Bürünüyorum.. ıliklerimdeki yitik aşkı Sarhoş bir unutkanlığailikliyorum... Sanki şiirini bilmediğim Bir fransız akşamında Kaldırım taşlarını sayıyorum kalbimin.. ıçimde ayak izlerin, Aylak bir yaz geçiyor avuçlarımdan... Ve ben ne zaman, Kiminle sevişsem, Hala seni aldatıyorum!
  2. Yılmaz Erdoğan - Aşk Hayatı

Yılmaz Erdoğan - Aşk Hayatı

Sevmek gibi geliyordu herşey, Sevmek gibi gidiyordu kadın Adını anlattığı, canın teni yakmasaydı, Bir bulut evet ama aslolan Bulutun suyu yağmasıydı... "bir insanı sevmekle başlıyordu herşey" Ve boşanmak için En az iki şahit gerekiyordu!
  3. Yılmaz Erdoğan baba olacak

Yılmaz Erdoğan baba olacak

ekranların sevilen yüzü Yılmaz Erdoğan aynı sene içerisinde hem amca hemde baba olacak..... YILMAZ ERDOĞAN 2. KEZ BABA OLUYOR! YILMAZ ERDOĞAN’IN EŞİ BELÇİM BİLGİN ERDOĞAN (26), 45 GÜNLÜK HAMİLE... İkinci kez baba olacak Erdoğan (41), çevresine “İkinci çocuğum öyle bir dönemde geliyor ki... Hem ikiz yeğenlerimden 3 ay sonra, hemde 4. sinema filmimizin gösterime girdiği günlerde doğacak ve...
  4. Yılmaz Erdoğan ve ailesi

Yılmaz Erdoğan ve ailesi

yılmaz erdoğan, ailesi, eşi, karısı, kızı, resimleri ve haberleri burada arkadaşlar. Geçtiğimiz pazar günü oy verdikten sonra, ailesi ile birlikte güzel havanın tadını çıkartan bir diğer ünlü isim de Yılmaz Erdoğan... Ünlü sanatçı, eşi ve kızı ile birlikte güzel havanın tadını bakın nasıl çıkartmış Melek'lerim:) Yılmaz Erdoğan, pazar günü öğle saatlerinde kızı Berfin ve eşi Belçim...

Sayfayı Paylaş