1. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  796
  Beğenilen Mesajlar:
  350
  Ödül Puanları:
  63

  Yiyeceklere Saldırmadan Rahatlayabilirisiniz!

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

  Yiyecekler, yiyeceklerde özellikler, yiyeceklere bağlanma konuları hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar.  Yiyeceklere bağlanırız melekler. Doğru duydunuz yiyeceklere karşı görünmez bir bağımız var. Bakalım bu bağ nedir ve nasıl aşılır.
  Yiyecekler, çok güçlü şekilde duygular ile bağlantılıdır. Bu yüzden çoğu insan için, favori yiyeceklerin sadece düşüncesi, bir karışım içerisinde görüntüyü, tadı, duyuyu, tadı, duyguyu ve hafızayı birleştirerek güçlü bir çağrışımı uyandırır. Onu bileşen parçalarına ayırmak imkânsızdır. Stres dolu bir günün sonunda, kafamızda dondurma yeme sirenleri çalabilir. Kulaklarımızda hep tanıdık ses vardır; Beni öldürmeyecek, Bunu hakediyorum, Yarın başlayabilirim gibi.. Oysa kilomuzu yönetmede başarılı olmak istiyorsak; bazı şeylerden feragat etmesini bilmemiz gerekir.

  Arzular ile yaşamak
  Sigarayı bıraktığımda benim için en değerli dersi almış oldum. Çoğu insan gibi, sonuç olarak sigara içme arzusunun duracağını sandım, sigarayı çok fazla düşünmüyordum ve alışkanlık bir bakıma kendi kendine yok oldu. Büyük yanlış. 10 yıldan fazla oluyor ve şimdi bile ( çok nadir fakat doğru), sinirlendirici, kanser yapıcı madde, kansere neden olan bu sigara dumanı ile ciğerlerimi doldurmak için bir teşvik alıyorum. Niye diye sormayın. Bir şeyleri yapmak için olumlu veya olumsuz bir güdüye sahip olabildiğimi sigarayı tamamen bıraktığımda öğrendim ve ama sigarayı bırakmamam için zorlayan güdüye izin vermedim. Bu güdüye esir olmak yerine, onun farkına vardım, takip ettim, tecrübe ettim ve sonuç olarak onu yendim. Bu bir yetkilendirmedir, kolay gelmez.

  Arzunun duygusal nedenleri
  Bebeklik yıllarında, aç olduğumuz zaman ağlardık, karnımızı doyurduklarında ise ağlamayı keserdik. Açlığın acısının ve rahatsızlığının tok bir karın sağlayan bir şişe sütle ve sıklıkla etkili ve hoş bir sesle ile durdurulabileceğini öğrendik. Yiyecekler duygusal üzüntülerimizi yatıştıran bir anlam, endişelerimizi, sıkıntılarımızı, umutsuzluklarımızı ve yalnızlığımızı kendi kendimize iyileştirmek için bir araç, insanlarla aramıza da köprü oluşturmak için bir bağ olurlar.

  Yiyecekler kutlamadır; Teşekkür sunma, yılbaşı, doğum günü ve tatil.

  Yiyecekler sosyaldir; Toplanmalar, öğle yemekleri, büfe, akşam yemekleri ve randevular.

  Yiyecekler, güvenilir, kadim, sadık bir arkadaş olur; Diyet yapan kimselerin kendilerini çıldırmış hissetmeleri hiçte şaşırtıcı değildir.

  Arzunun biyolojik nedenleri

  Dahası uyuşturucu gibi, yıkıcı yiyecekler, bağımlılık yapar. Yüksek karbonhidrat, yüksek şeker ve kolay yiyecekler, uyumlu olarak daha çok arzu hissetmeye öncülük eden yüksek kan şekeri ve insülin seviyesine neden olurlar. Ayrıca, yüksek serotonin seviyesine neden olurlar. Özellikle serotonin seviyesi düşük olan hassas kişilerde, karbonhidrat bingesi kendi kendini iyileştirmenin eşdeğeridir. Birçok kişinin, neredeyse yüksek olarak, bir şeker yüklemesi aldıktan sonra duygularını tanımladıklarını duydum.

  Öyleyse, ne yapmalı?

  Çok istediğim ve az ihtiyacım olduğu yiyeceklerin yanında, hiçbir şey yolunda gitmiyor gibi göründüğünde kendi kendime sormak için öğrendiğim 10 soru işte burada.

  Gerçekten ne hissediyorum?
  Bu duyguya sahip olabilir miyim?
  Bu yiyeceği yersem veya bu yüklemeye devam edrsem, bana neye mal olur?
  Şimdi benim için gerçekten ne önemlidir?
  Kendime bakmanın daha iyi bir yolu var mı?
  Şimdi kendime hediye olarak ne verebilirim?
  Kendime zarar vermeden şuan kendi kendimi nasıl geliştirebilirim?
  Şimdi bir çocuk olsaydım, nasıl kendi kendimi rahat hissettirirdim?
  Şimdi, yarın kendimi iyi hissetmemi sağlayacak ne yapabilirim?
  Ve sonuç olarak ve beklide hepsinden önemlisi.. Bu kolay yiyecekleri yersem, tadını çıkarabilir, hoşlanabilir, hoşnut olabilir ve onu bırakmaya izin verebilir miyim?
   
Yiyeceklere Saldırmadan Rahatlayabilirisiniz! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. zayıflatan yiyecekler

  zayıflatan yiyecekler

  hangi meyveler zayıflatır zayıflatan yiyeçekler hangi yiyecekler zayıflatır besinler sebzeler 1. Salatalık Düşük kalori ve yüksek su içeren salatalık, formda kalmanızı ve zayıflamanızı sağlar. Sadace bir salatalıkta sadece 45 kalori vardır. 2. Kırmızı üzüm Bir kasede ortalama 80 kalori içerir, soğuk üzüm tatlı isteğinizi karşılayan mükemmel bir seçenek olabilir. 3. Yaz salatasıAğırlıklı...
 2. Yiyecek

  Yiyecek

  Et hariç yiyecekler kısmet, bolluk, berekettir.
 3. Aciktiran Yİyecekler

  Aciktiran Yİyecekler

  Havuç, mısır, bezelye ve patates gibi glisemik indeks değerleri yüksek besinlerin sürekli açlık hissi yarattığını biliyor muydunuz? Besinlerin, kan şekerini yükseltme hızlarına "glisemik indeks" adı verilir. Her besinin, yemek sonrası kan şekerini yükseltme hızı farklıdır. Glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler devamlı açlık hissi yaratırlar. Havuç, mısır, bezelye ve patatesin...
 4. geçnleştiren yiyecekler

  geçnleştiren yiyecekler

  Yemek seçimimiz bizi biz yapmaktan öte gençlik ve sağlığı da sunuyor. “Yemek dediğin akıldır” diyor Mevlana. Ne yiyorsak oyuz. Kimi gıdalar yaşlandırırken kimileri de gençleştiriyor. İşte onlar… Su: Hücrelerin ve bağ dokularının dolgu ve destek gereksinimini karşılıyor. Besinlerin hücrelere taşınmasını, atıkların da hücrelerden çıkışını sağlıyor. Soya filizi: Vücudun kendi hormonları kadar...
 5. Mutluluk yiyecekleri...

  Mutluluk yiyecekleri...

  mutluluk yiyecekleri Kendinizi kötü hissettiğinizde saldırdığınız yiyecekleri doğru seçerseniz bedeniniz mutluluk hormonu salgılamaya başlar... Çikolata: Stresin bir numaralı düşmanı. Kendinizi kötü hissediyorsanız hemen bir parça çikolata yiyin. Çikolata flört etmek gibi bir şey. Bir kalem yemek yeterli, mutluluk hormonu seratonin anında beyinde dolaşıma çıkıyor. Dondurma: Çok yenirse...

Sayfayı Paylaş