1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Yoksa elmanın vatanı burası mı?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Beslenme uzmanlarının önerdiği meyvelerin başında geliyor. Şifa deposu meyvenin vatanı araştırıldı.. İngiliz bilim adamları elmanın ana vatanının, Kazakistan dağlarındaki "cennet bahçeleri" olduğunu iddia etti.

  Oxford Üniversitesi biyologları, son teknolojiyle elma DNA'sı üzerinde yaptıkları araştırmalara dayanarak, gezegende yenilebilir ilk tatlı elmanın Kazakistan'ın Çin sınırına yakın dağlarında iki bin metre yükseklikte yetiştiği görüşünü ortaya attı.

  Günümüz elma türlerinin "atalarının" halen bu dağlarda doğal ortamda yabani halde yetiştiğini belirten "Elmanın Tarihi" kitabının yazarı Dr. Barrie Juniper, eski dönemde buranın farklı meyve ağaçlarından oluşan ormanlarla kaplı olduğunu kaydetti.

  Buluşun bilim çevrelerinde şaşkınlıkla karşılandığını vurgulayan Oxford'lu bilim adamları, "Granny Smith" ve "Cox's Orange Pippin" gibi birçok İngiliz elma türünün de bilinenin aksine farklı meyvelerin hibriti değil, Kazak elmalarının "torunları" olduğunu belirtti.


  Juniper, elmanın gezegene önce tatlı ve sulu elmaları seven ayılar ve daha sonra da atlar vasıtasıyla yayıldığını söyledi.


   
Yoksa elmanın vatanı burası mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Var mı - Yok mu ?

  Var mı - Yok mu ?

  Arkadaslar alttekıne soruyoruz. senın suyun veya buyun varmı. ? baslıyorum alttakı araban varmı ?
 2. Vücut ölçüleriniz elmaya mı yoksa armuta mı benziyor?

  Vücut ölçüleriniz elmaya mı yoksa armuta mı benziyor?

  kadın vücut tipleri armut tipli kadınlar elma tipi vücut elma tipi bayan tipleri Sevdiğiniz meyvenin elma ya da armut olması önemli değil, önemli olan vücut tipinizin elma mı yoksa armut mu olduğunu bilmek. Aksi takdirde hangi hastalığa daha kolay yakalanacağınızı ya da neyi yiyip, neyiyemeyeceğinizi bilemezsiniz Bel ve kalça oranını göz önüne alarak şişmanlık ölçütünüzü...
 3. Savcı mısınız, yoksa Avukat mı?

  Savcı mısınız, yoksa Avukat mı?

  Hayata ve insanlara karşı nasıl bir tutum içindesiniz? Belki katı bir şekilde yargılıyorsunuz, belki çoğunlukla savunmadasınız... Kim bilir belki de hep suçu sizde buluyorlardır, suçlu konumunda kalıyorsunuz. Bir ihtimal belki hep zeytinyağı gibi üste çıkıyor, başkalarını suçluyorsunuz. Testi yapın, hayat mahkemesinde hangi konumu işgal ediyorsunuz, görün... Savcı mısınız, yoksa Avukat mı?
 4. Var Mısın? Yok Musun? :)

  Var Mısın? Yok Musun? :)

  Herkes alttaki üyeye bi teklifte bulunucak.Oda varım ya da yokum diye cevap verecek.o kişi de alttakine bi teklifte bulunacak.:grouphug: Hadi başlayalım :) Alttaki benimle konsere gitmeye var mısın yok musun ? :ehi:
 5. Alzheimer mı yoksa bunama mı?

  Alzheimer mı yoksa bunama mı?

  alzheimer nasıl teşhis edilir,alzhemirmı bunamamı,alzhemier davranışı nasıl değiştirir,alzheimer beyni nasıl etkiler,alzheimer nasıl ilerler,alzheimer ilaçla tedavi edilirmi,alzheimer hastasına bakmanın zorluğu,alzheimer hastası neden saldırganlaşır Yaşı ilerleyen sevdiklerimizin unutkanlığının da ilerlemesi aslında çok normal. Peki, yaşa bağlı unutkanlıkla Alzheimer hastalığını birbirinden...

Sayfayı Paylaş