Yolk kesesi nedir?

Uzman SühaN

Administrator
Yolk kesesi nedir?
Boş gebelik normal bir gebelik süreci olarak başlar, Boş gebelikte gebelik kesesini oluşturan zar ve plasenta mevcutken, içerisinde fetüs bulunmaz. Halk arasında su gebeliği adı ile bilinir.
Boş gebelik tanısı; Ultrason ile konulur. Bebeğin gelişimsel dönemlerine bağlı olarak kalp sesinin duyulmaması ve bebeğin görülmesi gereken haftalarda kesenin boş görülmesi ile kesin tanı konulur.
Boş gebelik ile erken dönemdeki bir gebeliği iyi ayırt etmek gerekir. Bu karışıklığı önlemenin en önemli yolu; kese içindeki yolk kesesinin gözlemlenmesidir. Eğer yolk kesesi var ise gebelik boş gebelik değildir. Erken dönem düşüklerinin yarısından fazlasının sebebi boş gebeliklerdir. Boş gebeliklerde; annede yumurtlama olur. Bu yumurta babadan gelen spermle birleşerek döllenir.
8.jpg
GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTEDöllenen yumurta tüplerdeki yolculuğunu tamamlayarak rahim duvarına tutunur. Daha sonra gelişen hücreler gebelik kesesini oluşturmaya başlar. Buraya kadar her şey normal gebelikle aynıdır ancak oluşan kesenin içinde embriyo olmaz. Boş gebeliği belirgin ayırt edici belirtileri yoktur. Normal gebelikte görülen bulantı, kusma, halsizlik, yorgunluk, kasık ağrıları boş gebelikte de görülebilir.


Boş gebeliği annenin şikayetlerine bakarak anlamak imkansızdır. Boş gebelik olan anne adaylarında nadiren de olsa lekelenmeler görülebilir. Bu şikayet ile kadın doğum doktoruna muayene olmaya giden hastaya burada yapılan ultrason muayenesi ile kesin tanı konur. Bazı hastalarda ise hiçbir sorun, lekelenme ve kanama yoktur. Normal doktor muayenesinde yapılan ultrason ile gebeliğin boş olduğu tanısı konur.


Boş gebelik geçiren hastaların bir kısmı hiç doktora gitmeden düşük yapabilirler. Bunun nedeni büyük ölçüde boş gebeliğe bağlıdır. Ancak doktor muayenesi olmadan kesin tanı konması yanlış olur. Bu dönemde boş gebelik geçirdiğinden habersiz olan anne psikolojik olarak çok kötü bir durumdadır.


Anne adayına bu dönemde psikolojik destek verilmesi gerekebilir. Bir defa boş gebelik geçirmiş anne adayının diğer gebeliklerinde de boş gebelik geçireceği söylenemez bu konuda bilinçsiz olan anne adaylarına gerekli destek ve eğitimler verilerek. Bu kötü dönemi daha sağlıklı bir şekilde atlatmalarını sağlayabiliriz. Bu konuda en büyük görev baba adayına düşüyor.


HC (Kafa Çevresi, Head Circumference): BPD gibi fetusun kafa büyüklüğü ve buna göre gebelik yaşı konusunda fikir verir. özellikle kafa şekli normal olmayan fetuslarda BPD yanıltıcı olabileceği için HC önemlidir.


FL (Femur uzunluğu, Femur length): Vücuttaki en uzun kemik olan uyluk kemiğinin boyunun ölçümüdür. 14. hafta civarında 1.5 cm uzunlukta iken doğuma yakın 7.5 cm civarına ulaşır. Aynen BPD gibi erken gebelik aylarında yapılan FL ölçümleri de hem gebelşk haftasını belirlemek açısdından hem de ileri de yapılacak güncellemeler açısından değerli bilgiler verebilir.

AC (Karın çevresi, Abdominal Circumference): Özellikle fetusun tahmini ağırlığını ölçme konusunda faydalıdır. Seri takiplerle fetusun büyümesi konusunda fikir verebilir fakat güncelleme yapmak için kullanılmaz.


Tahmini Fetus Ağırlığı (TFA) (EFW): Fetus ölçümlerinden BPD, FL ve AC 'yi kullanarak bilgisayar bir formülle tahmini fetus ağırlığı sonucunu verir. Bu sonuç tahminidir bundan 500 grama kadar hata payı olabilir, gerçek ağırlığın daha az veya fazla olması mümkündür.
 
Üst