1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Yolk kesesi nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Boş gebelik normal bir gebelik süreci olarak başlar, Boş gebelikte gebelik kesesini oluşturan zar ve plasenta mevcutken, içerisinde fetüs bulunmaz. Halk arasında su gebeliği adı ile bilinir. Boş gebelik tanısı; Ultrason ile konulur. Bebeğin gelişimsel dönemlerine bağlı olarak kalp sesinin duyulmaması ve bebeğin görülmesi gereken haftalarda kesenin boş görülmesi ile kesin tanı konulur.
  Boş gebelik ile erken dönemdeki bir gebeliği iyi ayırt etmek gerekir. Bu karışıklığı önlemenin en önemli yolu; kese içindeki yolk kesesinin gözlemlenmesidir. Eğer yolk kesesi var ise gebelik boş gebelik değildir. Erken dönem düşüklerinin yarısından fazlasının sebebi boş gebeliklerdir. Boş gebeliklerde; annede yumurtlama olur. Bu yumurta babadan gelen spermle birleşerek döllenir.
  < Konu Resmi..>
  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE  Döllenen yumurta tüplerdeki yolculuğunu tamamlayarak rahim duvarına tutunur. Daha sonra gelişen hücreler gebelik kesesini oluşturmaya başlar. Buraya kadar her şey normal gebelikle aynıdır ancak oluşan kesenin içinde embriyo olmaz. Boş gebeliği belirgin ayırt edici belirtileri yoktur. Normal gebelikte görülen bulantı, kusma, halsizlik, yorgunluk, kasık ağrıları boş gebelikte de görülebilir.


  Boş gebeliği annenin şikayetlerine bakarak anlamak imkansızdır. Boş gebelik olan anne adaylarında nadiren de olsa lekelenmeler görülebilir. Bu şikayet ile kadın doğum doktoruna muayene olmaya giden hastaya burada yapılan ultrason muayenesi ile kesin tanı konur. Bazı hastalarda ise hiçbir sorun, lekelenme ve kanama yoktur. Normal doktor muayenesinde yapılan ultrason ile gebeliğin boş olduğu tanısı konur.


  Boş gebelik geçiren hastaların bir kısmı hiç doktora gitmeden düşük yapabilirler. Bunun nedeni büyük ölçüde boş gebeliğe bağlıdır. Ancak doktor muayenesi olmadan kesin tanı konması yanlış olur. Bu dönemde boş gebelik geçirdiğinden habersiz olan anne psikolojik olarak çok kötü bir durumdadır.


  Anne adayına bu dönemde psikolojik destek verilmesi gerekebilir. Bir defa boş gebelik geçirmiş anne adayının diğer gebeliklerinde de boş gebelik geçireceği söylenemez bu konuda bilinçsiz olan anne adaylarına gerekli destek ve eğitimler verilerek. Bu kötü dönemi daha sağlıklı bir şekilde atlatmalarını sağlayabiliriz. Bu konuda en büyük görev baba adayına düşüyor.


  HC (Kafa Çevresi, Head Circumference): BPD gibi fetusun kafa büyüklüğü ve buna göre gebelik yaşı konusunda fikir verir. özellikle kafa şekli normal olmayan fetuslarda BPD yanıltıcı olabileceği için HC önemlidir.


  FL (Femur uzunluğu, Femur length): Vücuttaki en uzun kemik olan uyluk kemiğinin boyunun ölçümüdür. 14. hafta civarında 1.5 cm uzunlukta iken doğuma yakın 7.5 cm civarına ulaşır. Aynen BPD gibi erken gebelik aylarında yapılan FL ölçümleri de hem gebelşk haftasını belirlemek açısdından hem de ileri de yapılacak güncellemeler açısından değerli bilgiler verebilir.

  AC (Karın çevresi, Abdominal Circumference): Özellikle fetusun tahmini ağırlığını ölçme konusunda faydalıdır. Seri takiplerle fetusun büyümesi konusunda fikir verebilir fakat güncelleme yapmak için kullanılmaz.


  Tahmini Fetus Ağırlığı (TFA) (EFW): Fetus ölçümlerinden BPD, FL ve AC 'yi kullanarak bilgisayar bir formülle tahmini fetus ağırlığı sonucunu verir. Bu sonuç tahminidir bundan 500 grama kadar hata payı olabilir, gerçek ağırlığın daha az veya fazla olması mümkündür.


   
Yolk kesesi nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelik Yolk kesesi nedir?

  Hamilelik Yolk kesesi nedir?

  yolk kesesi nedir,yolk kesesi ölçümü,hamilelikte yolk kesesi nasıl olmalı,gebelikte yolk kesesi normal sınırları ,hamilelikte yolk kesesi hakkında bilgiler Boş gebelik normal bir gebelik süreci olarak başlar, Boş gebelikte gebelik kesesini oluşturan zar ve plasenta mevcutken, içerisinde fetüs bulunmaz. Halk arasında su gebeliği adı ile bilinir. Boş gebelik tanısı; Ultrason ile...
 2. gebelik kesesi ne zaman görülüyor

  gebelik kesesi ne zaman görülüyor

  selamlar tecrübeli anneler ve hamilelere bir sorum olacak gebelik kesesi ne zaman hangi haftada görülüyor yeni hamişim henüz doktora gitmedim ve korkuyorum ya kese görülmezse şu an üç haftalık hamileyim gitsem gebelik kesesi görülürmü acaba
 3. İdrar kesesi ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeli?

  İdrar kesesi ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeli?

  İdrar Kesesi Ameliyatı, İdrar kesesi, böbrekler tarafından hazırlanan idrarın dışarı atılmadan önce biriktirildiği bir kesedir. İdrar kesesinde 400 ml. kadar idrar birikebilir. Kese içindeki idrar miktarı 280 ml'ye eriştiğinde idrara çıkma hissi uyanmaktadır. İdrar kesesi "Küçük pelvis" boşluğu içinde içinde bulunur. İdrar kesesinin dört yüzü vardır. Bunlar arka-taban yüzü, üst yüz...
 4. Safra kesesi taşının yol açtığı tıkanmalar

  Safra kesesi taşının yol açtığı tıkanmalar

  Safra kesesi, ana safra kanalının yanında bir kese. Ortalama 7-10 cm uzunluğunda, 30-50 ml. safra içerecek büyüklükte bir organ. Ancak tıkandığında bunun üzerinde bir büyüklüğe ulaşabiliyor. Dolayısıyla alınması vücutta bir eksikliğe de yol açmıyor değil mi? Evet, ama tabii ki bir hastalık varsa ve bir soruna neden oluyorsa alınmasında bir sakınca yok. Yoksa durup dururken bazı organlar...
 5. Bebek Kesesi İlk Ne Zaman Oluşur Ve Görülür Taze Hamişler Buraya

  Bebek Kesesi İlk Ne Zaman Oluşur Ve Görülür Taze Hamişler Buraya

  Bebek Kesesi İlk Ne Zaman Oluşur Ve Görülür sorularına yanıt arayacağız. Hamilelik tecrübesi olanlar bilir ama biz bilmeyenler bu tecrübeyi henüz yaşamamış olanlar yaşamak üzere olanlar için yanıtlamaya çalışacağız. Hamilelik belki de kadının başına gelebilecek en güzel duygu. Bu duyguyu yaşamak için dünyaları verecek olanlar var. İnşallah Rabbim bu duyguyu her kadına her erkeğe yaşatır. Neyse...

Sayfayı Paylaş