Yönetimde kadına yer yok !

sevgi10

Üye
Üye
Yönetimde kadına yer yok !
54959.jpg

İşte yönetim kurullarında görev alan kadınlarla ilgili çarpıcı araştırma...
Mercer, Avrupalı şirketlerde yönetim kurullarında görev alan kadınlarla ilgili çarpıcı bir araştırmaya imza attı. Araştırma sonuçlarına göre, Avrupalı şirketlerde kadın yönetim kurulu üyesi oranı yüzde 11 iken, yönetim kurulu başkanı oranı sadece yüzde 8. Araştırmayı kitaplaştıran yazarlara göre, bu hızla Avrupa'da eşitsizlik ancak 2065 yılında giderilebilecek!

Global piyasaların lider insan kaynakları danışmanlık firması Mercer, yönetim kurullarında kadınların sayı ve işlev olarak konumunu ortaya koyan bir araştırmaya imza attı. Avrupa Profesyonel Kadınlar Ağı (EuropeanPWN) adına Mercer tarafından yapılan araştırma "Women on Boards-Moving Mountains" (Kurullarda Kadınlar-Dağları Yerinden Oynatmak) adıyla kitaplaştırıldı. Haziran 2007'de gerçekleştirilen ve sonuçları Nisan 2008'de açıklanan araştırma, üst düzey kadın yöneticilerin yönetim kurullarındaki etkinlikleri hakkında önemli ipuçları veriyor.

Kadın yönetim kurulu üyesi oranı: Yüzde 11

Araştırma, Avrupa'nın lider şirketlerindeki 100 kadın ve 100 erkek üst düzey yönetici üzerinden yürütüldü. Kadın ve erkek yönetim kurulu üyelerinin formasyonlarından yönetim kurullarındaki pozisyonlarına kadar iki cinsin yönetim katındaki farklılıklarını ortaya koyan araştırmanın sonuçları, tüm dünya ile aynı anda Türkiye'de de yayınlandı. Araştırmanın en çarpıcı sonucu, Avrupalı şirketlerde yönetim kurullarında kadın üye oranının sadece yüzde 11'de kalmış olması.

Kadın yönetim kurulu başkanı oranı: Yüzde 8

Avrupa Profesyonel Kadınlar Ağı'nın 2006 yılında Egon Zehnder'e yaptırdığı 'Yönetim Kurullarında Kadınlar' araştırmasının devamı niteliğindeki Mercer araştırmasının sonuçlarına göre, en üst seviyedeki 100 kadının sadece %11'i yönetim kurullarında görev yapıyor. Bu oran erkeklerde %35. 2007 Haziran ayında gerçekleştirilen ve sonuçları açıklanan Mercer araştırmasına göre, Avrupa'nın lider şirketlerinde yönetim kurulu başkanı olarak görev yapan kadınların oranı sadece %8.

Erkek üyelerin yaş ortalaması daha yüksek

Araştırmada yönetim kurullarında görev yapan kadın ve erkek üst düzey yöneticilerin profilleriyle ilgili de çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. Buna göre, Avrupalı şirketlerde görev yapan üst düzey kadın ve erkek yönetim kurulu üyeleri tanınma, yaş ve geçmiş kariyer açısından önemli farklılıklar sergiliyorlar. Erkek kurul üyeleri yüksek oranda tanınan ve toplumun bildiği kimseler ve yaşları da kadın üyelere göre daha ileri seviyede.

Kadın üyeler daha az yurtdışı misyonu üstlenmiş

Erkek yönetim kurulu üyelerinin geçmiş kariyerlerinde kadınlara göre bir farklılık da, o pozisyona gelene kadar daha fazla yurtdışı misyonu üstlenmiş olmaları. Erkek ve kadın yönetim kurulu üyeleri geçmişteki yöneticilik kariyerleri açısından karşılaştırıldığında ise, her iki grubun da yönetim kurulu üyesi olana kadar birbirlerine denk yöneticilik pozisyonlarını üstlenmiş oldukları gözleniyor.

İskandinav ülkeleri ortalamanın üzerinde

Avrupa ortalamasının çok üzerinde bulunan ülkelere göz atıldığında kurul üyelerinin %28.8'inin kadın olduğu Norveç, bu oranın %22.8 olduğu İsveç ile İskandinavya ülkeleri bu alanda lider konumda. Kadın üyelerinde de erkekler kadar yönetimde yer almaları için somut çeşitlilik politikaları uygulayan İskandinav ülkeleri Mercer araştırmasında öne çıkıyor. Yelpazenin diğer ucunda ise kadın üye sayısının en düşük olduğu ülkeler olarak %4.1'le İspanya ve %1.9'la İtalya bulunuyor.

"Bu hızla eşitsizlik ancak 2065'te giderilir!"

İş hayatındaki profesyonel kadınlar için Avrupa'nın 17 büyük şehrinde, yılda yaklaşık 600 organizasyon düzenleyen Avrupa Profesyonel Kadınlar Ağı (EuropeanPWN'nin) tarafından Mercer'a yaptırılan araştırmayı kitaplaştıran Mirella Visser ve Annalisa Gigante'ın yorumları bu alanda yaşanan eşitsizliğin boyutu hakkında önemli bir fikir veriyor:

"Somut adımlar atılmazsa ve geleceğe dönük kararlar verilmezse kadın kurul üyelerinin mevcut büyüme hızıyla sayısal eşitliğin yakalanması 2065 yılını bulabilir. Şirketler ve kadın bireyler, organizasyonlarının gelişmesi için profesyonel kadınların becerilerini yakalamak ve bunlardan tam olarak yararlanmak için iş stratejileri geliştirmeliler."
(kanka net)

Cevap: Yönetimde kadına yer yok !

Benim görüşüm yönetimde olan bir kadın bence daha başarılı oluyor.Yani şirketini daha da yukarıya taşıyabiliyor.Çünkü tertipli,düzenli ve koordineli çalışmayı severiz.Ve bu saydıklarım da başarının temel faktörleridir bence.

Geri