1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Yorgunluk kadınları daha çok etkiliyor

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] Kadınların, birçok yönden erkeklerden daha güçlü oldukları doğru ama konu yorgunluk olunca durum değişiyor!
  Yorgunluk uzmanları kadınların erkeklerden daha kolay yorulduklarını söylüyor! Neden böyle olduğu konusunda farklı düşünceler var. İşte kadınları daha yorgun yapan şeyler…
  KANSIZLIĞA DAHA SIK YAKALANIYORLAR

  Yorgunluk şikayetine kadınlarda daha sık rastlanmasının en önemli nedeni kansızlık sorunudur. Özellikle demir eksikliği anemisi kadınlarda erkeklerden daha sık görülüyor. Demir eksikliğine bağlı kansızlık özellikle menopoz öncesi dönemde kadınlarda yorgunluk nedenlerinin ilk sıralarına yerleşiyor. Her ay periyot dönemlerinde kaybedilen kan birazcık artınca demir eksikliği başlıyor. Kadınlarda B12 vitamini eksikliğine bağlı kansızlığa da erkeklerden daha sık rastlanıyor. Özellikle "atrofik gastrit" hastalığı nedeniyle gelişen B12 vitamini eksikliği kansızlığa yol açmadan da yorgunluk yapabiliyor. Atrofik gastrit diğer bağışıklık hastalıklarında olduğu gibi kadınlarda daha sık görülüyor.

  HİPOTİROİDİ KADINLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR
  Tiroid bezi yetmezliklerinin de kadınlarda erkeklerden daha sık ortaya çıkması kadınlarda yorgunluk şikayetini artırıyor. Her türlü hipotiroidiye, (özellikle Haşimato hastalığına bağlı hipotiroidiye) kadınlarda daha sık rastlanıyor. Ergenlik dönemi, hamilelik, hamilelik sonrası ve menopoz dönemleri kadınlarda "tiroidit" yani tiroid bezi iltihaplanması ile ilgili hipotiroidinin ortaya çıkması ihtimalini artırıyor.
  Kadınları bazı doğal biyolojik değişimler de yorgunluğa eğilimli hale getirebiliyor. Bazı kadınlarda periyot dönemlerinde yorgunluk şikayetiyle daha sık karşılaşılıyor. Hamilelik ve menopoz dönemlerinde östrojen hormonu seviyelerinin azalıp çoğalması uyuklamaya veya uykusuzluğa sonuçta yorgunluğa yol açıyor. Yani kadınlar "yorgunluk tuzağı"na düşme bakımından biyolojik olarak da şanssızlar.
  İŞTE DE EVDE DE ÇALIŞIYORLAR!
  Kadınlar erkeklerden daha çok çalışıyor. Özellikle çalışan kadınların işi çalışma saatleri ile sınırlı kalmıyor. Eve dönünce erkek dinlenmeye çekilirken kadın çalışmaya devam ediyor. Yemek pişirmek, temizlik yapmak, evin düzenini sürdürmek çoğu evde hálá öncelikle kadınların görevi! Ayrıca, çocukların okul ödevlerinden giyimlerine, beslenmelerinden sosyal gelişmelerine kadar bir dizi problem de kadınların sorumluluk alanına bırakılıyor. Bazı kadınlar eğer ailede bakıma muhtaç ebeveynler varsa onların bakımlarını da üstleniyorlar. Kısacası evli kadınların işi pek kolay değil. Yorgunluk, bazen onlara bir yol arkadaşı kadar yakın olabiliyor.
  NE YAPILABİLİR
  Kadınsanız yorulmamanız ve "yorgunluk tuzağı"na düşmemeniz için ya çok becerikli, çok akıllı, ya da biraz vurdumduymaz, boş vermiş veya "dominant bir eş" olmanız gerekiyor! Evde sağlıklı ve güçlü bir eş, anne arayan erkeklerin en azından eşleri çalışıyorsa onların üzerinden bazı sorumlulukları almaları, yardımcı olmaya çalışmaları şart! Çalışmayan eşler için de daha fazla ilgi, iltifat, hoşgörü ve iş paylaşımı yorgunluk azaltıcı haplar kadar etkili olabiliyor. Kadınları hastalıklardan çok, hayat şartları, ev yaşamları, eşleri, çocukları ve işleri yoruyor.
  Depresyon kadınlarda daha fazla
  Kadınlarda, yorgunluğun daha sık görülmesinin ruhsal nedenleri de var. Depresyon, kaygı gibi ruhsal problemlere kadınlarda daha sık rastlanıyor. Kadınlar, erkeklere oranla daha detaycı ve hassas. Bu durum onları ruhsal travmalara daha açık hale getiriyor. Kadınlar daha duygusallar ancak duygularını ifade etmede erkeklere tanınan özgürlüklerden yeteri kadar istifade etmeleri her zaman mümkün olamayabiliyor. İşte bu ruhsal gelgitler kadın ruhunu incitebiliyor. Bazı yorgunlukların arkasında işte bu incinmeler yatabiliyor. Kısacası psikolojik veya motivasyonel yönden de daha şanslılar.
  Hızlı diyetler ömrü kısaltıyor
  İngiltere’de yapılan yeni bir çalışma hızlı zayıflatan diyetlerin özellikle çocuk ve gençler için ciddi bir sağlık tehdidi olduğunu ortaya koyuyor. Bu araştırmaya göre hızlı kilo verdiren diyetler yalnız kansızlığa, saç dökülmesine değil, metabolizmanın bozulmasına yol açıyor. Haftada bir kilodan fazla zayıflatan hiçbir diyeti yapmayı kabul etmeyin.
  Kafein kan basıncını nasıl etkiler
  Kafein, kahve, çay, çikolata ve birçok alkolsüz içecekte bulunan hafif bir uyarıcıdır. Aşırı miktarlarda alındığında gerginlik, çabuk uyarılma, sinirliliğe neden olur. Kan basıncında ve kalp atım hızında artışa yol açar.
  Kafeinin kan basıncını nasıl etkilediği tam olarak anlaşılamamıştır. Bir klinik araştırmada, düzenli olarak kahve tüketen kişilerin kan basıncının, kahve tüketmeyenlere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bir başka araştırmadaysa, Amerikalı bilim adamları, düzenli ve yüksek miktarda kahve tüketen kişiler ile hiç kahve içmeyenleri karşılaştırmışlar ve kafein dozunu yükselterek kontrollerini sürdürmüşlerdir. Bir tür tolerans (uyum) geliştiğini ve vücudun giderek artan kafein dozuna alıştığını öne sürmüşlerdir. Bu uyumun çok kesin ve açık olmadığı anlaşılmış ve sağlık riskleri taşıyanların dikkatli olması gerektiği vurgulanmıştır.
  En doğrusu "mantıklı ve akıllı" bir tüketimdir. Günde 200 mg kafein yeterli kafein miktarıdır. Bu rakamın üzerine çıkıldığında çeşitli yan etkiler görülebilmesi olağandır. Ayrıca, kan basıncını yükselten fizik aktivite programlarından önce kahve tüketilmemesine özen gösterilmelidir. Çeşitli içecek ve yiyeceklerde bulunan kafein miktarı farklıdır. Değişik kahve markalarında bulunan kafein de değişik orandadır.
  Kronik pelvik ağrı can sıkıcıdır
  Karnın alt kısımlarında olan ağrılar 6 aydan uzun sürmekte ise, kronik pelvik ağrı sınıflandırmasına girer. Ağrı bazen devamlı, bazen gelip giden şekilde olduğu gibi, keskin acı veya dolgunluk şeklinde, günlük aktiviteleri sınırlandıracak şekilde olabilir. Sebep anatomik bir bozukluk (kist, myom gibi) ise cerrahi yolla tedavi edilebilir. Varislerin yaptığı dolgunluğun azaltılması veya yumurtlamanın durdurulması istenirse doğum kontrol hapları kullanılabilir. Fizik tedavi de faydalı olabilir.
  DİYET GÜNLÜĞÜ
  Evde diyet yapmam zor, kendime göre alışveriş yapmam gerekiyor. Alışveriş listem çok farklı olmak zorunda mı?
  Alışveriş yaparken zayıflayın
  Diyet yaparken alışveriş yapmak kafa karıştırıcı olabilir. Kendinize özel bir listenin alışverişinin de kendinize özel olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak listedeki yiyecekler temel besin gruplarından farklı yiyecekleri içermez; süt- yoğurt, et, ekmek ve tahıl grubu, sebze ve meyve grubu. İşte size püf noktaları;
  Bol bol sebze ve meyve satın alın.
  Evde enerji değeri yüksek besinler (çikolata, tatlılar, kuru meyveler, kekler ve pastalar) bulundurmayın, bunları satın almayın.
  Satın alırken meyvelerin en küçüklerini ve en tazelerini seçin.
  Alışveriş listenizi önceden hazırlayın ve sadece listenizdeki şeyleri alın.
  Boş mide ile alışverişe çıkmayın, ne kadar açsanız o kadar çok yiyecek satın alırsınız.
  Her ürünün en küçük boyunu satın alın.
  Boyuma göre 30 kg civarında fazlalığım var. Testesteron düzeyim düşük çıktı. Bu durumun kilomla alakası var mıdır?
  Şişmanlık iktidarsızlık yapar mı
  Araştırmalar iktidarsızlık yakınması bulunan erkeklerin yüzde 79′unun, obez grubunda yer aldığını söylüyor.
  Vücut ağırlığı yüksek olan erkeklerde, testesteron düzeylerinde düşmenin yanı sıra obeziteye eşlik eden birtakım hastalıklar nedeniyle sertleşme sorunları sık olarak görülmektedir. Yapılan çalışmalar, bel çevresi 102 santimetreden daha fazla olanlarda, üreme sorunlarının daha sık olduğunu göstermektedir. Fiziksel aktivitesi düşük olan yaşam tarzı, depresyon, diyabet, alkol ve sigara, obezite başlıca risk faktörleridir. Obez erkeklerde üreme sorunlarının tedavisine başlamanın ilk yolu üzerindeki fazla kiloları atmak yani kişiye göre hazırlanmış bir beslenme programı ve kişiye özel hazırlanmış bir egzersizden oluşan bir program hazırlanmalıdır. Tansiyon düşürücü bazı ilaçlar, birtakım psikiyatrik ilaçlar da iktidarsızlığa neden olabilir. Damarsal, hormonal ve sinirsel bozuklukların yanı sıra obez bireylerde ortaya çıkabilecek özgüven duyusunun kaybı, başarısızlık, dışlanma ve reddedilme korkularının, üreme fonksiyonlarında bozulmaya ve iktidarsızlığa neden olabileceğini unutmayın.
   
Yorgunluk kadınları daha çok etkiliyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Romatizma kadınlarda daha çok

  Romatizma kadınlarda daha çok

  Türkiye'de yetişkinlerin yüzde 20'sini etkileyen romatizmal hastalıkların, iltihaplı romatizma türünün, kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha fazla görüldüğü bildirildi. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tosun, romatizmal hastalıkların kas-iskelet sistemini etkileyen ve her 7 kişiden 1'inde görülen...
 2. Kadınlar Neden Daha Çok Kabus Görür?

  Kadınlar Neden Daha Çok Kabus Görür?

  İngiltere'de yapılan bir araştırma, kadınların erkeklerden daha çok kabus ve duygusal rüyalar gördüğünü ortaya koydu. 170 gönüllü üzerinde yapılan araştırmada, yakın zamanda gördükleri rüyaları anlatmaları istenen deneklerden erkeklerin yüzde 19'u, kadınların ise yüzde 30'u kabus gördüğünü söyledi. Başka bir araştırma da, erkeklerin kadınlara nazaran daha rahat bir uyku çektiklerini...
 3. Oyun Tutkunu daha çok Kadınlar

  Oyun Tutkunu daha çok Kadınlar

  Facebookta bir oyun var farmville diye tarla oyunu oluyor:DErkeklerden çok kadınlar oynuyor bu oyunu:)Yapılan araştırmalara göre kadınlar oyunları daha çok oynuyor hatta bağımlı gibi oluyorlar:)Bence doğru.Oyun bağımlısı olan çok arkadaşım var:DElimden geldiğince bende kendimi oyunlardan uzak tutuyorum.Kadınların doğasında var tutkuluk...Bu oyun bile olsaa:):):) Bilgisayar oyunlarına...
 4. Boyları uzun kadınlar daha çok kazanıyor!

  Boyları uzun kadınlar daha çok kazanıyor!

  uzun kadınlar uzun kadınlarfotoraf Araştırmalara göre boyu uzun kadınlar maddi olarak daha iyi kazanıyormuş bakın araştırmalar konuyla ilgili bizlere neler söylemiş? Long Tall Sally adlı giyim firmasının araştırmasında, 1.70′in üzerinde olan kadınlar “uzun” kategorisinde kabul edildi. Araştırmaya 16 yaşından büyük bin 461 kadın katıldı. “Uzun boylu” kadınların yüzde 20′sinin yılda en az 30...
 5. Neden Kadınlar Daha Çok Yaşarlar?

  Neden Kadınlar Daha Çok Yaşarlar?

  kadınlar, neden çok yaşarlar, nasıl, kadınların uzun yaşamasının sırları, resimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Şöyle bir etrafınıza baktığınızda, kadın yaşlı nüfusunun erkek yaşlı nüfusundan daha fazla olduğunu görürsünüz.Acaba bu durum,kadınların gamsızlığından mıdır yoksa genelde evliliklerde kadınların erkeklerden daha küçük yaşlarda mı...

Sayfayı Paylaş