YouTube'dan büyüğü de var

PaSikA

Yeni Üye
Üye
YouTube'dan büyüğü de var
YouTube'un tahtı devrildi: Yeni kral kim?

Google'ın yıllardır en çok ziyaret edilen sitesi olan YouTube tahtını diğer bir siteye bıraktı.

Sanal dünyanın hemen her köşesinde, farklı bir konuda büyük bir rekabet yaşanıyor. Her site veya her servis kendine rakip gördüğü diğer site ve hizmetlerden bir adım önde olabilmek için durup dinlenmeden yarışını sürdürüyor. Muhtemelen bu rekabet en az Google'ı ilgilendiriyor. Çünkü dev firma elini attığı hemen her işte ya pazar lideri, ya da o alandaki en büyük oyunculardan biri. Google açısından baktığınızda bundan daha ilgi çekici bir rekabet firmanın kendi içersinde yaşanıyor.
Hangi Google hizmetinin daha popüler olduğu, hangisinin daha çok kişiye ulaştığı konusu firma içerisindeki çalışanların daha çok ilgisini çekiyor. İnternet üzerinde trafik analizi yapan Hitwise adlı firmanın ölçümlerine göre şu anda Google'ın Gmail hizmeti, YouTube'u geçmiş durumda. Pek çok kişi YouTube'un Google'a ait en popüler hizmet olduğunu düşünüyor olmasına rağmen, Hitwise'ın rakamları YouTube'un ancak üçüncü sırada olduğunu gösteriyor. Son 12 ay içerisinde Gmail trafiğinin %70 artmış olması bu farkı yaratan en önemli etmen.
Şu anda YouTube, Google'a ait siteler arasında %9,27 ile oranla üçüncü sırada. Gmail ise %9,79'a ulaşarak ikinciliğe kuruldu. Birinci ise tahmin edebileceğiniz gibi %68,32'lik büyük oranla Google'ın arama sayfası.
 
Üst