Yüksek tansiyon için yeni bir çözüm!

ahueda

Aktif Üye
Üye
Yüksek tansiyon için yeni bir çözüm!
[h=2]Yüksek tansiyon Türkiye'de ilk kez uygulanan bir yöntemle kontrol altına alınabiliyor. [/h]
Avrupa’da bir süredir kullanılan yöntemde, böbrek atardamarı etrafındaki sempatik sinir ağlarının ’radyofrekans’ ile yakılarak tansiyonun düşürülmesi sağlanıyor.

Bursa’da ilk kez 73 yaşında, 6 ilaç içmesine rağmen tansiyonu kontrol altına alınamayan bir kadına radyofrekans yöntemi uygulandı. Özel Çekirge Kalp ve Aritmi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı, Dr. Baybars Türel, hastanede düzenlediği basın toplantısında yöntem hakkında bilgi verdi.

Dr. Baybars Türel, Türkiye’deki dirençli tansiyon hasta oranının yüzde 5 ile 15 arasında olduğunu kaydetti. Yeni bir yöntem olan ’renal sempatik denervasyon’un dirençli hipertansiyon hastaları için umut olduğunu dile getiren Dr. Türel, yöntemin anjiyografi laboratuvarında yapıldığını ifade ederek, "Bu yöntemde ana amaç böbrek atardamarları çevresinde bulunan ve hipertansiyon gelişiminde gönderdiği sinyaller aracılığıyla etkin olduğu düşünülen sinir ağına kontrollü bir harabiyet vermektir." dedi. Yöntem ile öncelikle kasık bölgesi uyuşturulup, hastaya uygun şekilde ağrı kesiciler verildiğini anlatan Dr. Türel, şunları söyledi: "Kasık bölgesindeki son atardamarda noktasal bir delik açılarak kateter yardımı ile röntgen ışını böbrek atardamarları içerine ilerletilir. Her iki taraftaki böbrek atardamarları içerisinde uygun bölgelere radyofrekansı enerjisi verilir. Bu sinir ağında kontorlü bir tahribat oluşturuyoruz. Radyofrekans yöntemi ile sinir ağında konttolül bir harabiyet oluşturuyoruz."

"İŞLEM BİR SAAT SÜRÜYOR"

Dr. Baybars Türel, yaklaşık 1 saat kadar bir zaman dilimi içinde tamamlanan işlemin riskinin çok düşük olduğunu kaydetti. Hastanın bir miktar ağrı hissettiğine değinen Dr. Baybars Türel, şöyle devam etti: "Biz henüz bir hastaya bunu uyguladık, ama bu Avrupa’da sıklıkla uygulanıyor. Yöntemin hastanın tansiyon değerleri üzerindeki etkisi ancak 3 -6 ay sonra netlik kazanıyor. Bu işlemin uygulandığı kişilerde hastaların yaklaşık yüzde 90’ında belirtilen süre sonunda sistolik (büyük) tansiyonda 25 mmHg düzeyinde, diyastolik (küçük) kan basıncında 10 mmHg düzeyinde bir düşme gerçekleştiği tespit edildi."

Renal Arter Denervasyon yönteminin son yıllarda başta Almanya ve çeşitli Avrupa ülkeleri ile Avustralya da sıklıkla kullanıldığını bildiren Dr. Baybars Türel, "Uyguladığımız tedavi 2 -3 seneye dayanıyor. Yaklaşık bir sene önce Almanya’da bu işin kursunu aldık. Özellikle bu işin geleceğinin olduğunu düşündük. Çünkü bizim hastalarda da uygun ilaç almasına rağmen hastalık kontrol edilemiyordu. Genel olarak bu popülasyonun hipertansiyon hastalarda çözümsüz kalıyordu. Çoklu hipertansiyon ilaçları almasına rağmen bazı hastalarımızda çok dirençli bir hastalık ile karşılaşıyoruz." diye konuştu. Dr. Baybars Türel, özellikle bu yöntemin kalp damak hastalıklarında etkili olduğunu söyledi. Dr. Türel, yeni tedavinin hipertansiyon tedavisinde yeni bir çığır açacağını dile getirdi. Dr. Baybars Türel, "Yapılan çalışmalarda ana amaç bu hastalar ne kadar ilaç kullansa da tansiyon kontrol dışında. Birinci amacımız bu hastanın ilaç kullanımını kontrol altına almak, ikinci amaç ise bu ilaç sayısını aza indirmek." diye ifade etti. Ameliyat sonrasındaki riskin oldukça düşük olduğunu bildiren Dr. Türel, böbrek damarlarını açmadaki risk kadar bir riskin söz konusu olduğunu ifade etti.
"DAHA ÖNCE TANSİYONUM 24 İKEN 12’YE İNDİ"

Nevin Becar (73), 6 senedir aşırı olarak hipertansiyon hastalığını yaşadığını anlattı. Becar şunları söyledi: "Daha önceleri ensemden başlamak üzere aşırı bir ağrı hissediyordum. Sürekli düşme tehlikesi yaşıyordum. Günde 6 tane ilaç alıyordum, ama hiçbir faydasını göremiyordum."

Bir seneden beri tedavi edildiği Dr. Baybars Türel tarafından tedavinin ilk kez kendisinde uygulanmasını istediğini anlatan Nevin Becar, sözlerini şöyle tamamladı: "Ben de artık ne olacaksa olsun diyerek ilk bu yöntemin kendi üzerimde kullanılmasını istedim. Allah’a şükür ki bu yöntem uygulandığından beri hiçbir sıkıntım yoktur. Daha önce tansiyonum 24’e kadar çıkıyordu, ancak şimdi 12’ye düşüyor. Kendimi çok rahat hissediyorum ve herkese tavsiye ediyorum."

b58_8be9e.jpg

Geri