1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Yüksek Topuk Giyenler Bunlara Katlansın

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  topuklu ayakkabı giymenin zararları, giyen kadınlar buradan bulabilirsiniz arkadaşlar
  [​IMG]
  Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Ufuk Kayaselçuk, modanın vazgeçilmezi olan yüksek topuklu ayakkabıların başta ayak olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde ağrılara yol açtığını bildirdi.

  Opr. Dr. Ufuk Kayaselçuk, yaptığı açıklamada, yüksek topuklu bir ayakkabıda ayak aşağı doğru büküleceğinden ön ayağa aşırı yük bindiğini belirtti. Kayaselçuk, "Vücudumuzun mekanik ekseni üzerindeki anatomik yapıların uyumlu duruşu yükün dengeli dağılmasını ve organların ve kasların ekonomik kullanımı ile hareket ve dengeyi sağlar. Yüksek topuklu bir ayakkabıda ayak aşağı doğru büküleceğinden ön ayağa aşırı yük biner. Vücudun geri kalanı da buna dengeyi sağlamak için gövdenin alt tarafı öne eğilir, üst gövde ise geriye eğilmek zorunda kalır" dedi.
  Yüksek topuklu ayakkabı giyildiğinde, ayağın yerden ayrılmayı yeterince güçlü yapamadığı için kalça ve diz kaslarının daha fazla çalıştığını söyleyen Opr. Dr. Kayaselçuk, yüksek topuk giymenin zararlarını şöyle sıraladı:
  - "Yüksek topuklarla ayak bileği ve ayak daha dışa çevrili olduğundan daha çabuk denge kaybına ve daha kolay burkulmalara yol açar. Belin normal S şeklinde oluşu omurgaya binen yükleri azaltır ama yüksek topuğa uyum için bu eğimin düzleştirilmek zorunda kalınması hem bu korumayı azaltır hem de omurga çevresi kasların fazla kullanımı sonucu ağrılara yol açar.
  - Kalça, diz ve ayak bileği çevresi kaslar alınmak zorunda kalınan pozisyonun sürekli olması halinde kısalabilir, tendinit ve kalsifikasyonların eşlik ettiği uzun süreli ağrılar oluşabilir.
  - Yüksek topuklar zemin-diz arası mesafeyi arttırır ve ayak bileği ile beraber baldır dışa dönük olduğundan diz iç eklem yüzüne binen yük artar.
  - Topuk yüksekliğinin artışı ayak tabanına binen yükün artışını beraberinde getirir. Bu da çekiç parmak, bunyon, bunyonet, ağrılı sinir sıkışmaları yapabilir.
  - Topuğun ayakkabının konçuna vurmasına bağlı ağrılı çıkıntılar oluşabilir.
  - Ayakkabının dar, sivri uçlu olması tarak kemiklerinin yayılmasını önleyerek nasır ve bül oluşumuna, kronik tarak kemiği ağrılarına yol açabilir.
  - Ayak alt ekseninin gerilmesine bağlı plantar fasit, bursit, topuk ağrısı ve bunların sonucu topuk dikeni gibi bir seri hastalığa yol açabilir.
  - Eğer yataktan kalktığınızda yere basmak ağrılı ise, uzun yürüyüşler ağrılı sonlarla bitiyorsa, erken yoruluyorsanız veya kramplar oluyorsa, bel ve kas ağrısından kurtulamıyorsanız, sportif faaliyetlerde erken ağrı, yorulma ya da geç ısınma oluyorsa, bunların bir sebebi de yüksek topuklu ayakkabılar olabilir."
   
Yüksek Topuk Giyenler Bunlara Katlansın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yüksek topukların zararları

  Yüksek topukların zararları

  yüksek topuklar tarot nasırın zararları hamilelikte topuklu ayakkabı giymenin zararları topuklu ayakkabı giymenin Kadınlardaki yüksek topuk tutkusunun bedelini ayaklar öder. Kemik çıkıntılarından, nasıra, ağrıdan parmaklardaki şekil bozukluklarına kadar pek çok sorun çıkabilir Dr. Hasan İnsel Sex and the City dizisinde Carrie Bradshaw yüksek topuklu ayakkabılarıyla taksi kovalamaktan,...
 2. Yüksek topuk güç veriyor

  Yüksek topuk güç veriyor

  "European Urology" isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre, yüksek topuklu ayakkabı giymenin güzel görünmek dışında önemli bir faydası daha var. 50 yaşın altındaki 66 kadın üzerinde yapılan araştırma, yüksek topuklu ayakkabının "pelvik" kaslarını güçlendirdiğini, bunun da kadının cinsel yaşamının güçle nmesini sağladığını ortaya koydu. Ürolog Cerruto, "Kadınlar...
 3. 2011 Yüksek Topuklar

  2011 Yüksek Topuklar

  yüksek topuklu ayakkabılar en yüksek topuklu ayakkabılar topuklar Bayanların özel gün ve gecelerde giyeceği abiye kıyafetlerinin altına yüksek topuklu ayakkabı daha uygun olacaktır.Verdiği zerafet ve güzel görünümü ile abiyelerin altına yüksek topuklu modeller tercihiniz olsun Melek'ler. Yüksek topuk giymeyi sevmeyenlerin bile yeri geldiğinde giyeceği özel günler oluyor.Normalde giymekten...
 4. Yüksek Topuk Ayakkabılar

  Yüksek Topuk Ayakkabılar

  Ah biz bayanların şu güzellik uğruna yapmıyacağımız şey yok... Uzmanların o kadar uyarmasına rağmen yine de yüksek topuklu ayakkabılara olan tutkunluğumuz bir türlü geçmek bilmiyor. Ama ne yapalım dimi hanımlar...Şöyle klasik bir giyimin altına yada abiye elbiseler ile başka türlü bir ayakkabı düşünebilirmiyiz:)) Özellikle abiye bir kıyafetin altına yüksek topuklu ayakkabılar oldukça şık...

Sayfayı Paylaş