Yüksek vergi ödeyene müjdeli haber

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
Yüksek vergi ödeyene müjdeli haber
Motorlu araç vergisini yüksek tutarlardan ödeyen binlerce araç sahibine vergi iadesi alma şansı doğdu....İadeyi alabilmek için ise vergi dairelerine kişisel başvuru yapmak gerekiyor. Üstelik iade hakkı, geriye dönük 5 yılı kapsıyor...

Hükümetin 2005 yılından itibaren uygulamaya koyduğu indirimli Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) sistemi binlerce taşıt sahibine vergi iadesi şansı sağladı. 31 Temmuz itibariyle taşıt vergisini ödeyen vatandaşların bir bölümü vergi iadesi alacak. Hükümet, 1 Ocak 2004 tarihinde yayınladığı bir kararla indirimli MTV uygulamasını başlattı.

Böylece başta otomobil olmak üzere MTV Kanunu’nun 5’inci maddesindeki 1 sayılı cetvelde yer alan taşıtlar için ödenecek MTV tutarının üst limiti, aracın kasko sigortası değerinin yüzde 5’iyle sınırlandırıldı. Sınırın aşılması halinde ise aynı yaştaki taşıtın bir alt tarifedeki vergiyi ödeyeceği hükme bağlandı.

SİLİNDİR HACMİNE DİKKAT

Söz konusu karar, özellikle motor silindir hacmi yüksek olan araç sahiplerine indirim hakkı sağlıyor. Özellikle 1801 cm3 motor hacminin üstünde ve 4 ila 11 yaş aralığında aracı bulunan vatandaşlar, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlediği MTV üzerinden vergilerini ödediklerinde bu indirimden yararlanma imkanına kavuşuyor. Ancak indirimden yararlanabilmek için, mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine dilekçe vermesi gerekiyor.

5 YILLIK İADE HAKKI VAR


Örneğin 1999 model ve silindir hacmi 2000 cc olan bir otomobil için Maliye Bakanlığı’nın belirlediği 2009 yılı MTV tutarı 788 TL. Vatandaşın bu vergiyi ocak ve temmuz aylarında olmak üzere iki taksitte ödemesi gerekiyor. Ancak, söz konusu kasko değerinin yüzde 5’i olan üst limit dikkate alındığında durum değişiyor. Çünkü bu aracın 2009 yılı kasko değeri 12 bin 255 TL.

Bu tutarın da yüzde 5’i 612 TL. Maliye’nin belirlediği vergi daha yüksek olduğu için, ödenmesi gereken MTV tutarının, bir alt gruba uygulanan vergi olan 510 TL’ye düşmesi gerekiyor. Mükellef başvurduğu takdirde aradaki 278 TL’yi Maliye’den iade alabilecek. Üstelik iade hakkı, geriye dönük 5 yılı kapsıyor.

BİLDİRİM FORMU ALIN

Vergi iadesinin alınabilmesi için öncelikle “Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarına Esas Olan Kasko Sigortası Değer Bildirim Formu”nun yetkili sigorta acentesine düzenlettirilmesi gerekiyor. Form alındıktan sonra ilgili vergi dairesine formla birlikte düzeltme dilekçesi verilmesi yeterli oluyor.

 
Geri
Üst