1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Yumurta çatlaması için neler yapılmalı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Özellikle kısırlık (infertilite) tedavisi göre hastalar tarafından sık sorulan bir sorudur bu. Bu konuda doktor önerisi ve ilaçları dışında hiçbir yöntem denenmemelidir. Bitkisel ilaçlar veya çeşitli isimlerle pazarlanan kürler bu konuda bir fayda sağlamayacağı gibi infertil hastaların çeşitli konularda zarar görmesini de sağlayabilir. Unutulmamalıdır ki bitkilerde hangi maddenin ne kadar bulunduğunun bir standardı yoktur ve infertilite gibi hassas bir konuda dışarıdan bu şekilde alınacak maddeler çok zararlı olabilir. Bu tür bitki, ot, çay v.b uygulamalardan kesinlike uzak durulması gerekir.
  Yumurta çatlaması ne zaman olur? Adetin kaçıncı günü?
  Yumurtlama olayı yaklaşık olarak adet kanaması başlamadan 14 gün önce meydana gelir. Adetleri daha seyrek örneğin 35 günde bir olan bir kadında yumurtlama adet başlamasından 21 gün sonra meydana gelir.Buna benzer şekilde adetleri düzenli 28 günde bir olan bir kadında yumurta çatlaması adet başlamasından 14 gün sonra olur, adetleri 30 günde bir olan bir kadında adet kanaması başladıktan 16 gün sonra olur.


  < Konu Resmi..>


  Yumurta çatlaması ve hormonlar:
  Yumurta çatlaması (folikül rüptürü) adet döneminin ortasına denk gelen günlerde östrojen (E2, enstradiol) ve LH hormonlarının düzeyinin maksimuma ulaşmasını (pik yapması) takiben meydana gelir. Estradiol (E2) hormonunun pik yapmasından 12-24 saat sonra LH hormonu pik yapar. LH hormonunun yükselmeye başlamasından 36 saat sonra (LH'nın maksimal seviyeye ulaşmasından 12 saat sonra) yumurta çatlaması meydana gelir.

  Yumurta çatlatma iğnesi:
  Kısırlık tedavisi verilen hastalarda aynı normal kadın vücudundaki ritme benzer şekilde yumurta yeterince büyüklüğe eriştiğinde HCG hormonu (Koriogonadotropin alfa) içeren ilaçlar uygulanır, bu ilaçlar "çatlatma iğnesi" olarak da adlandırılır. Bu ilacın özelliği kadın vücudunda bulunan LH hormonuna benzemesidir, bu nedenle LH yükselmesini taklit ederek yumurtanın çatlamasını sağlar. Yumurta çatlatma iğnesi uygulandıktan yaklaşık 36 saat sonra yumurta çatlaması yani yumurtlama (ovulasyon) meydana gelir.

  Yumurta çatlamasından sonra döllenme olması:
  Yumurta çatlamasından sonra salınan yumurta tuba (tüp) organı ile yakalanır ve yakın zamanlarda cinsel ilişkide bulunulmuşsa veya aşılama yapılmışsa sperm ile yumurta hücresi tüp içerisinde buluşur ve döllenme meydana gelir. Döllenme ile oluşan gebelik materyali rahim içerisine ilerleyerek yerleşir.


   
Yumurta çatlaması için neler yapılmalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. yumurta çatlaması

  yumurta çatlaması

  kızlar yumurtam çatladı çok şükür inşallah bebiş gelir dua edin ne olur
 2. KADINDA YUMURTA ÇATLAMASI NEDİR?

  KADINDA YUMURTA ÇATLAMASI NEDİR?

  yumurta çatlaması nedir,yumurtanın çatladığını nasıl anlarım,yumurta çatlamasının belirtileri,yumurta çatlaması nasıl olur,yumurta çatlaması hakkında bilgiler Yumurta çatlaması kadında yumurtanın yumurtalıktan dışarıya salınması demektir. Yumurta çatlaması = Yumurtlama = Ovulasyon = Folikül çatlaması = Folikül yırtılması = Folikül rüptürü --> Bu terimler tamamen aynı olayı ifade...
 3. Yumurta çatlaması nasıl anlaşılır?

  Yumurta çatlaması nasıl anlaşılır?

  Yumurta çatlaması sözü ile anlatılan olayda aslında çatlayan veya yırtılan yumurtanın kendisi değildir (yumurta hücresi değildir), yumurtanın etrafını saran foliküldür. Yumurta hücresi yumurtalıkta folikül denilen keseciklerin içerisinde bulunur. Yumurta hücresinin etrafını saran folikül belli bir büyüklüğe (genellikle 18-20 mm) eriştiğinde yırtılmaya (çatlamaya) başlar ve içerisinde bulunan...
 4. Yumurta çatlaması nedir?

  Yumurta çatlaması nedir?

  Yumurta çatlaması kadında yumurtanın yumurtalıktan dışarıya salınması demektir. Yumurta çatlaması = Yumurtlama = Ovulasyon = Folikül çatlaması = Folikül yırtılması = Folikül rüptürü --> Bu terimler tamamen aynı olayı ifade ederler. Yumurta çatlaması sözü ile anlatılan olayda aslında çatlayan veya yırtılan yumurtanın kendisi değildir (yumurta hücresi değildir), yumurtanın etrafını saran...
 5. yumurta çatlaması

  yumurta çatlaması

  yardımcı olurmusunuz yumurtamın çatladığını anlamıyorum ne yapmam lazım

Sayfayı Paylaş