Yumurta nakli ( donasyonu ) kimlere önerilir?

Uzman SühaN

Administrator
Yumurta nakli ( donasyonu ) kimlere önerilir?
yumurta nakli nedir,yumurta nakli kimlere uygulanır,yumurta nakli fiyatları,yumurta nakli nerde yapılır,yumurta nakli yaş sınırı,yumurta nakli hakkında bilgiler

yum.jpg


Yumurta nakli veya diğer adıyla yumurta donasyonu tedavisi yumurta üretemeyen veya menopozda olan kadınların genç, sağlıklı ve doğurganlığı kanıtlanmış başka bir kadının yumurtalarıyla, kendi eşinin sperminin döllenmesi sonucu elde edilen embriyoların anne adayına transfer edilmesi ile tamamlanan bir tüp bebek uygulamasıdır.

Yumurta nakli ( donasyonu ) kimlere önerilir?

Genel olarak erken menopoza giren ya da ard arda başarısız tüp bebek denemeleri olan çiftler, bebek sahibi olabilmek için yüksek başarı oranı sağlanan yumurta nakli tedavisini tercih etmektedirler. Ayrıca yumurtalıkları alınmış, genetik olarak bir hastalık taşıyan, genç yaşta kemoterapiye veya radyoterapiye mahruz kalan, yumurtalıkları yumurta geliştirici ilaçlara az veya hiç cevap vermeyen, kromozomal anormalliğe bağlı tekrarlayan düşükler yapan kadınlar yumurta nakli tedavisi ile sağlıklı bebek sahibi olabilirler.

Yumurta donasyonuna karar verme sürecindeki diğer seçenekler nelerdir?

Kadında yumurta üretiminin sorunlu olduğu anlaşıldıktan sonra, ailenin önüne 3 seçenek kalmaktadır. Bunlardan birincisi, durumu kabullenerek diğer konularda mutlu bir beraberlik sürdürmek, yaşamdan zevk almaya çalışmaktır. İkinci olarak, aile evlat edinmek için ilgili yerlere başvurup bekleyebilir. Üçüncü bir yol olarak ta yumurta donasyonu tedavisini seçilebilir.

Yumurta nakli ( donasyonu ) için vericilerin (donörlerin ) seçilmesi nasıl yapılmaktadır?

• Yumurtayı bağışlayan donör çiftin bildiği birisi veya hiç tanımadığı kişiler olabilir.
• Yumurta bağışlayan kişiler 20-29 yaş arasında ve sağlıklı kişilerdir.
• Donör olarak daha önce sağlıklı çocuk doğurmuş tercih edilir.
• Yumurta bağışlayan bayanda zeka geriliği ile ilgili aile hikayeleri olmamalıdır.
• Aile hikayelerinde kalıtsal hastalıklarla ilgili problem olmamalıdır.

Yumurta donorleri enfeksiyon hastalıklar, ( HIV, hepatit B ve C, sitomegalovirus, sifiliz, klamidya) genetik hastalıklar ( karyotip analizi ve kistik fibrosis taraması) açısından araştırılmış, kan grupları ve Rh durumları saptanmış, belli etik kökeni olanlarda talasemi ve orak hücreli anemi açısından taramalar yapılmış sağlıklı kişilerdir.

Yumurta donasyonu tedavisinde Yumurta vericisinin ten rengi, göz rengi, saç rengi ve vücut yapısı gibi fiziksel özellikleri mümkün olduğunca alıcı çiftinkilere benzer olacak şekilde seçilir. Ek olarak, etnik köken, kan grubu ve diğer fiziksel özellikler de mümkün olduğunca alıcı çiftle eşleşir.

Yumurta nakline veya Yumurta donasyonu tedavisine başvuran ailelerden istenilen bilgiler ve testler nelerdir?

  • FSH, LH, E2 ve Prolaktin (PRL)hormon analizi,
  • Bayandan Pelvik Ultrason, HSG veya Rahim Filmi,
  • Erkekten Spermiyogram Analizi, ( Sperm Analizi )
  • HbsAg, Anti-HCV, HIV bulaşıcı hastalık kan testleri,
  • Kan grubu analizi,
  • TSH, T3, T4 testleri,
  • Tam Kan Sayımı ve Açlık Kan Şekeri,
  • Donor belirlenmesi için Anne adayının fiziksel özellikleri veya resimi istenmektedir.
Yumurta nakli ( donasyonu ) tedavi programında neler yapılır?

Donayon programında yumurta verecek donör ile alacak kişi arasındaki adet günü koordinasyonun sağlanması için doğum kontrol hapları kullanılır. Donör, yumurta büyütme tedavisine başlar başlamaz anne adayı da giderek yükselen dozda östrojen kullanmaya başlatılır. Östrojen transfer edilecek embriyoların rahme tutunması için rahim içi tabakasının kalınlaşmasını sağlar. Donorün yumurtaları toplandığı gün de anne adayının eşi sperm örneği verir ve bu şekilde tüp bebek işlemine başlanır.

Donore uygulanan yumurta toplama (OPU) işlemiyle aynı gün anne adayı vajinal yolla progesteron kullanmaya başlar. Sperm örneğinin verildiği günü takiben 3 veya 5 gün sonra oluşan iyi kalitedeki embriyolardan 2 veya 3 embriyo rahim içine transfer edilir. Embriyo transfer işleminden sonra progesteron ve östrojen kullanılmaya devam edilir. Transfer işleminden 12 gün sonra kanda ßHCG bakılarak gebelik tahlili yapılır. Yumurta nakli tedavisinden olumlu sonuç alındıktan sonra oluşan gebelik standart hamilelik şeklinde takip edilir. Oluşan gebeliklerde düşük oranı normal yollar ile elde edilen gebeliklerle aynı oranda olup yaklaşık düşük oranı % 10 dur.

Yumurta nakli ( donasyonu ) tedavi süresi kaç gündür?

Yumurta donasyonu tedavisinde hastaların Kıbrıs'ta geçireceği süre 4 veya 5 gündür. Hastalar tedaviye karar vermeleriyle beraber adet tarihine göre ikamet ettiği ülkede yaklaşık 15-20 gün süreyle doktorun önerdiği ilaçları kullanır. Yumurta naklinde kullanılan ilaçlar bant veya hap şeklinde olduğundan normal tüp bebek tedavisine kıyasla çok kolay ve basit bir tedavidir.

Yumurta nakli ( donasyonu ) tedavisinin yararları ver riskleri nelerdir?

Yumurta donasyonu tedavisinde tecrübeli kliniklerde, klinik gebelik oranı donasyon siklusu başına %70'lere ulaşmaktadır. Her ihtimalde yumurta donasyonu tedavisi kadının kendi yumurtasının kullanıldığı sikluslardan daha yüksek başarı oranına sahip bir tedavidir. Yumurta donasyonu evlat edinmenin bir alternatifi olabilir. Hem embriyonun yarı genetik materyali çiftten elde edilir, hem de anne embriyonun taşıyıcı ortamını sağlamaktadır. Bu şekilde fetusun büyümesi ve gelişmesi üzerine kontrolü alarak daha sağlıklı bir bebek elde etme olasılığı artmaktadır. Anne gebeliği başından sonuna kadar yaşamaktadır ve emzirme süresince de bebeğe olan yakınlığını geliştirmektedir. Bu özellikler evlat edinme sürecinde yaşanamamaktadır.

Genel tüp bebek risklerinin yanı sıra donasyon sikluslarında elde edilen gebeliklerin yaklaşık %10-15'i düşükle sonuçlanır ve %20-25 oranında da çoğul gebelikler oluşabilir.

Yumurta nakli ( donasyonu ) tedavisi sonrasında oluşan çoğul gebeliğin sonlandırılması?

Yumurta donasyonu tedavisi sonrası oluşan istenmeyen çoğul gebelikler fetal redüksiyon işlemiyle sağlıklı olarak indirgenebilmektedir. Bu işlem gebeliğin 7. veya 8. haftasında uygulanmaktadır. İşlem başına hastanın düşük yapma olasılığı %0.5 tir.

Yumurta nakli ( donasyonu ) tedavisi sonrasında gebeliğin oluşmaması durumunda ne olur?

Yumurta donasyonu veya yumurta nakli her ne kadar yüksek başarılı bir tüp bebek uygulaması olsa da bazen gebelik oluşmayabilmektedir. Bu durumda aile yeniden tedaviye başlamak için 2 ay minimum ara vererek beklemelidir. Bu sürede anne adayı hem psikolojik hemde hormonal olarak yeni tedaviye hazırlanmış olur. Yapılacak 2. denemede aileye maddi olarak indirim uygulanarak destek olunur.

Yumurta nakli ( donasyonu ) tedavisinde cinsiyet seçimi yapılabilir mi?

Yumurta donasyonu tedavisi ile birlikte transfer öncesi embriyolara biyopsi uygulanarak PGT yöntemi ile hem kromozomal olarak genetik tarama hem de cinsiyet seçimi yapılabilmektedir. Böylelikle aile hem sağlıklı hemde istemiş olduğu cinsiyete bir bebeğe sahip olabilmektedir. Bu metoda son yıllarda aileler tarafından çok rağbet gösterilmektedir. Tedavinin Kıbrıs süreci yumurta nakli ile beraber uygulandığında 1 haftadır.

Yumurta nakli ( donasyonu ) sonrası gebelik testi ve takibi nasıldır?

Yumurta donasyonunda embriyo transfer işlemi tamamlandıktan sonra doktorun önereceği ilaçlar kullanılmaya devam edilerek, transfereden 12 gün sonra kanda ßHCG bakılarak gebelik tahlili yapılır. Eğer hamilelik çıkmış ise normal gebelik ile aynı şekilde gebelik takibi yapılır.
 
Geri
Üst