Yumurtalık dokusu nakliyle çocuk sahibi olabilirsiniz

Yumurtalık dokusu nakliyle çocuk sahibi olabilirsiniz
Artık bütün çiftler bebek sahibi olacak imkansız diye bişey yok:baby:


ABD’de, çocuk sahibi olmasının imkansız olduğu söylenen 25 yaşındaki bir kadın,
yumurtalık dokusu nakli sayesinde sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi. Alabama eyaletinde yaşayan kadın, ikiz kızkardeşinden alınan yumurtalık dokusunun nakledilmesinden 15 ay sonra doğum yaptı. Anne Stephanie Yarber, başka bir insandan alınan yumurtalık dokusu sayesinde bebek sahibi olan ilk kadın oldu.
Şimdilik kesin çözüm değil
Bununla birlikte doktorlar, bu yöntemin, kısırlık tedavisinde en azından şimdilik kesin çözüm gibi algılanamayacağını belirttiler. Yarber ve kardeşinin tek yumurta ikizi oldukları için doku naklinde problem yaşanmadığını ifade eden doktorlar, herhangi iki kadın arasında gerçekleşecek bir nakilde bünyenin yeni dokuyu reddetmemesi için ilaç kullanmak gerektiğine işaret ettiler.
Bir gün sorunun üstesinden gelinecek
Kadının doktorlarından Roger G. Gosden, “Bir gün hiç şüphesiz alıcının yeni dokuyu reddetme sorununun üstesinden gelinecek. O zaman bu yöntem geniş kapsamlı bir şekilde uygulanabilecek” dedi.
Kısır kalan kadınlara umut ışığı
Dr. Sherman J. Silber de, yumurtalık dokusu naklinin, kemoterapi almak zorunda kalarak yumurtalıkları zarar gören ve kısır kalan kanser hastası kadınlar için bir umut ışığı olabileceğini ifade etti. Nakilden sonra doğal şekilde hamile kalan ve sağlıklı bir kız çocuk dünyaya getiren Stephanie Yarber’in bu yöntemle tekrar anne olabileceği ifade edildi.
A
 
Üst