Yumurtalıkların Yavaş Çalışması Gebeliğin Önündeki Engel

  • Konbuyu başlatan LaViNYaM
  • Başlangıç tarihi
LaViNYaM

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yumurtalıkların Yavaş Çalışması Gebeliğin Önündeki Engel
Yumurtalıkların Yavaş Çalışması- Günümüzün en çok gebeliğe engel vakalarından biri ile karşı karşıyayız. Gebeliğin önünde engel teşkil eden tembel yumurtalar ya da yumurtaların yavaş çalışması kadınlarda rastlanılan en büyük sıkıntılardan biri. Yumurtalıkların yavaş çalışması durumuna ayrıca polikistik yumurtalık hastalığı (polikistik over sendromu) PCOS adı da verilmekte. Kadınlarda yumurtalıkların yavaş çalışması durumu her 10 kadından 2 sinde yaşanılan sıkıntıdır. Aslında önemli bir kısırlık sorunlarından biridir de diyebiliriz yumurtalıkların yavaş çalışması tembel olması durumu. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde yaygın olarak görülmektedir bu sorun. Yumurtlama bozukluğu ile ilgili yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Yumurtalıkların az çalışması tembel çalışmasına bağlı olarak genellikle adet düzensizliği belirti verecektir. Buna bağlı olarak yumurtlama ya geç olması ya da hiç olmaması durumu olabilir. Buna bağlı olarak adet düzensizliği her zaman söz konusu olabilmektedir. İlk belirtilerinden biri adet düzensizliğidir. Diğer bir belirti kasık ağrılarıdır ki bu şiddetli olabilmektedir ve diğer bir durum hormonal bozukluklar da yumurtalıkların tembel çalışmasına neden olacaktır. Özellikle kadınlarda bulunan östrojen hormonu yumurtlama üzerinde ve adet düzenini korumada etkisi büyüktür. Östrojen normal zamanda adet dönemi düzeni sağlarken hamilelik oluştuğunda hamileliğin düzenli seyrine yardımcı olan önemli bir hormondur. Östrojen eksikliği adet düzensizliği yapacağı gibi yumurtlamada da probleme yol açar. Özellikle düşük östrojen değeriniz varsa magnezyum, B vitamini ağırlıklı beslenmek düzenli dengeli beslenmek düzenli egzersiz bu sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.

yumurtalik tembelligi nedir.jpg


Bazı hastalar ise yumurtalık sorunları adet düzensizliği gibi durumlarda bitkisel kürlerden yardım almaktadırlar. Özellikle soğan kürünün bu konuda önemli bir kür olduğunu söylemek isterim. Soğan kürünün düzenli uygulanması ile yumurtalıkların daha sağlıklı çalışması sağlanabilir. Yumurtalıkların yavaş tembel çalışması durumunda ayrıca kistlerin de rolü büyüktür. Herhangi bir yumurtalık kisti varlığı yumurtalıkların olumsuz etkilenmesine neden olacaktır. Yumurtalıkların düzensiz çalışması durumunda mutlaka doktor muaneyesi kontroller hormonal tahlillere bakılması şarttır. Soruna göre uygun tedavi yöntemi ile yumurtalıkların çalışma durumu düzene sokulabilir.

yumurtaliklarin yavas calismasi.jpg


Yumurtlama sorununda dediğimiz gibi adet düzensizliği ilk belirti olarak kabul edilir. Özellikle bebek sahibi olmak isteyenler hamile kalabilecek miyim? gibi soruları her zaman bizlere yöneltmektedirler. Zaten muhtemelen bebek sahibi olmak isteyenler adet düzensizliğine bağlı olarak yumurtlama zamanını da belirleyemeyecektir. Zaten yumurtalıklarda tembellik olan kadınlarda gebelik oluşması çok çok zordur. Bunun için mutlaka tedavi olunmalıdır. Yumurtalıkların eski düzeninde çalışması için ilaç tedavisi gerekebilir. Ayrıca yumurtalıklarda yavaş çalışma durumu geçici bir durum da olabilir bu yer değişimi, stresli yaşam koşulları gibi sebepler kısa süreli yumurtaların yavaş çalışması durumunu ortaya koyabilir. Yumurtalık tembelliği dediğimiz gibi gebeliğin de önünde en büyük engellerden biridir. Bunun için mutlaka muayene tetkik tedaviler önemlidir.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
981
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
8K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
828
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst