1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Yumurtlama dönemi nedir?Ne zaman gerçekleşir

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  yumutlama dönemi,gebelik,ovülasyon,ovülasyon hesaplama,övülasyon dönemi le ilgili tüm bilgiler aşağıdaki konumuzda.. [​IMG]

  GEBELİĞİN OLMASI İÇİN
  • Kadın, yumurtlama döneminde olmalıdır.
  • Cinsel birleşme, yumurtlama döneminin 48 saat içerisinde olmalıdır.
  • Birinin döllenmesi için, yeterli sayıda kaliteli aktif spermin yumurtaya ulaşması gereklidir.
  • Döllenmenin oluşmasını engelleyen herhangi bir engel olmamalıdır.
  • Döllenme olunca, gelişen embriyonun dölyatağının hazır astarına başarılı bir şekilde yerleşmesi gerekmektedir.
  GEBE KALMA SORUNLARINI AŞMAK

  Korunmasız cinsel birleşme sonrası hemen gebe kalınmazsa, hayal kırıklığına uğramayın. Çalışmalar göstermiştir ki normal 4 çiftten yalnızca biri bir ay içinde gebe kalır. Bir yıl gebe kalmaya çalışıp başarısız olduysanız doktorunuzla konuşun. Bu, sperm testi, ultrason, boyalı röntgen ya da laparoskop denen küçük bir kameranın anormalliği veya engel olup olmadığını anlamak için vajina içini kontrol etmeyi kapsar.

  YUMURTLAMA DÖNEMİNİN TESPİT EDİLMESİ
  YUMURTLAMA DÖNEMİ NE ZAMANDIR ?

  Her kadın, her bir yumurtalıkta, olgunlaşmamış 250.000 ile 400.000 arası yumurta ile doğar.
  Bir adet döneminden 14 gün önce, yumurta olgunlaşır ve döl yatağına salınır. Buna yumurtlama denir.
  Bir sperm bir kadının vücudunda 72 saate kadar yaşayabildiği halde, bir yumurta salındığında yaklaşık 24 saat yaşar. Genelde adet dönemi 28 günde bir oluşur, ancak bir çok kadının düzensiz adet dönemleri, düzensiz yumurtlama dönemleri ya da başka sorunları vardır. Yani, yumurtlamanın oluşmasını sağlamak ve ne zaman oluşacağını tespit etmek, başarılı bir gebelik için çok önemlidir.
  Arzu ettiğiniz bebeğe bir an önce kavuşmak istiyorsanız, en önemli koşul yumurtlama döneminizi tespit ederek, ne zaman cinsel ilişkide bulunmanız gerektiğini bilmeniz. Kadınların en doğurgan oldukları bu döneme ait küçük formüller var:
  Adet döneminizin başladığı ilk gün ” 1.GÜN” olarak kabul ediliyor. 28 günde bir adet gören kadında yumurtlama 13. ve 15. günler arasında gerçekleşiyor. İşte bu dönem en fazla doğurgan olduğunuz zaman.
  Ancak kadınların tümü bu dönemde yumurtlamıyor. Bazı kadınlar bu dönemden biraz daha önce veya sonra yumurtlayabiliyor.
  Bu nedenle bebek sahibi olmaya karar veren çiftlerin hamilelik öncesi hazırlıklarını tamamladıktan sonra 2 günde bir cinsel ilişkiye girmeleri öneriliyor. 2 günlük dinlenme süreci, erkeğin menisindeki sperm sayısının artması için önemli. Bu arada unutulmaması gereken önemli bir nokta şudur; bazı kadınlar yumurtlama problemi yaşamasına rağmen düzenli olarak adet görebiliyor ve yumurtlama durumları aydan aya değişebiliyor. O ay yumurtlamanın olup olmadığı ise ultrason ya da kan testleri ile belirlenebiliyor.
  Erkek spermi cinsel ilişkiden yaklaşık olarak 48-72 saat süreyle kadın vücudunda canlı olarak kalabiliyor. Kadının en doğurgan olduğu yumurtlama döneminde, işte bu canlı spermlerin orada olması gerekiyor.

  Yumurtlama dönemini şu yöntemlerle tespit etmeniz mümkün ;
  1) ISI METODU – Temel vücut ısısını denetlemek
  Bir ay boyunca her gün ısınızı bir grafiğe kaydedin. Yumurtlama dönemi oluştuktan sonra, vücut ısısı 0,5 santigrat derece artar. Yalnız yumurtlamadan sonra ısı arttığı için, yumurtlamayı tespit etmek için kullanılamaz ve cinsel birleşme, artış olduktan hemen sonra yapılmalıdır. Okuma ve yorumlama zorlukları, bu yöntemin güvenirliliğini engelleyebilir.
  Vücut ısısını ölçerek hamilelik için en uygun gün bulunabilir mi ?

  2) RAHİM SALGISI DEĞİŞİKLİKLERİ

  Dönemin başında ve bitişinde salgı, yetersiz, yapışkan ve donuktur. Östrojen seviyesi arttığı için (hemen yumurtlama döneminden önce) kaygan, ve şeffaf olur. Bu verimli salgı sperme ve böylece döllenmeye uygundur. Bu bilgi, ısı metodu ile birlikte kullanılır.

  3) EVDE YAPILAN YUMURTLAMA TAHMİN TESTLERİ

  Göğüslerinizde hassasiyet, karın bölgenizde ve kasıklarınızda ağrı ve rahatsızlık hissi, vajinal akıntınızın veya vajinal ıslaklığınızın artması gibi belirtiler yaşıyorsanız, bütün bu belirtiler yumurtlamanın işaretleridir.
  Yumurtlamadan önce, luteojenik hormon (LH) denilen bir madde miktarı oldukça artar. Evde yumurtlama tahmin testleri, adet dönemi sırasındaki bir kaç günde kadının idrarındaki LH miktarı tespit edilerek yapılır ( kesin bir artış, en verimli dönemin yaklaştığını gösterir.) LH artışını izleyen 2 ya da 3 günde cinsel birleşme yapmak gebe kalma şansınızı arttırır. Bu tür evde tahmin testlerini (ovulasyon belirleme testleri ) eczanelerde bulabilir ve evinizde de zamanında ve kolaylıkla tespit edebilirsiniz.
  Ayrıca kadın doğum uzmanlarının yumurtlama zamanını takip etmek için kullandıkları en önemli yöntem ultrason. Ancak idrardaki LH düzeyinin tespiti de en basit ve herkesin kolaylıkla başvurabileceği bir yöntem. LH düzeyindeki ani yükseliş, yumurtlamanın 1-1,5 gün içinde gerçekleşeceğini, dolayısıyla kadının adet dönemi içindeki en doğurgan 2-3 gününün başladığını işaret ediyor. İşte bebek sahibi olmak isteyen çiftler için cinsel ilişkiye girilmesi gereken en öncelikli günler bu günler.
  kaynak:gulselim.com


   
  Son düzenleme: 25 Ocak 2017
 2. ahsen ihsan

  ahsen ihsan Forum Okuru

  Yumurtlama döneminde eşimle ilişkiye girdik. Adetime iki hafta var sizce hamile kalır miyim.
   
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113
  Gebe kalmanıza engel bir durum yoksa hamile kalırsınız..
   
Yumurtlama dönemi nedir?Ne zaman gerçekleşir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tarot yorumu ne zaman gerçekleşir?

  Tarot yorumu ne zaman gerçekleşir?

  tarotta zaman Sevgili Melekler Tarot açılımda merak edilen şeylerden biriside yapılan yorumların ne zaman gerçekleşeceğidir. Bir okumanın gerçekleşme zamanı genellikle sizin yaşam ritminize bağlıdır. Tarot seansına başlarken, okumanızın gerçekleşme zamanı hakkında birkaç fikriniz ve alternatifiniz oluşur. Ya zamanı siz belirlersiniz; belli bir süreç içinde gerçekleşecek olayları,...
 2. Adet Döngüsünde Ortaya Çıkan Belirtiler

  Adet Döngüsünde Ortaya Çıkan Belirtiler

  Adet kanamalarından birkaç gün önce başlayan çeşitli belirtiler (ruhsal belirtiler, vücutta şişkinlik hali, göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet) ve bu belirtilerin adet kanamasıyla beraber kaybolması, adet kanaması esnasında az veya çok hissedilen hassasiyet ve ağrı, yumurtlama olduğunun en kıymetli göstergelerindendir. Bu belirtilerin hiç birinin olmaması ve kadının beklenmedik bir zamanda...
 3. Yumurtlama olmaması belirtileri nedir?

  Yumurtlama olmaması belirtileri nedir?

  Anovulasyon genellikle adet düzensizliklerine yol açar. Bu kadınlarda genellikle adet araları uzar (oligomenore), bazen fazla kanamalar da görülebilir. Hormon tahlilleri ve yumurtalıkların ultrason ile incelenmesi bilgi vermektedir. Adetinin 3. günü yapılan hormon tetkikleri bilgi verebilir. Anovulasyon olup olmadığı ise ultrasonla takip edilebildiği gibi, vücut ısısı ölçümleri ve adetin 21....
 4. Adetim düzensiz yumurtlama günüm ne zaman ?

  Adetim düzensiz yumurtlama günüm ne zaman ?

  Melekler mekanı.com sayfamıza bir çok bayan tarafından adetim düzensiz dönemlerimi ( yumurtlama dönemi) nasıl izleyebilirim sorusu gelmekte. Bu soru yaygın olmakla birlikte çoklu çözüm yollarıda vardır. Makalemizin devamın da yumurtlama,yumurtlama dönemi,adet düzensizliği ve yumurtlama, adetim düzenisiz yumurtladığımı nasıl anlarım gibi detaylar hakkında geniş bilgilere yer vericez....
 5. Düşük yaptım ve yumurtlama dönemim ne zaman

  Düşük yaptım ve yumurtlama dönemim ne zaman

  Merhabalar ben geçen sene kasım ayında hamile kaldım ve kan değerlerim yükselmedigi için aralık ayının 7 sinde düşük yaptım hamile kalmak istiyorum yumurtlama günümü nasıl hesaplaya bilirim mayısın 26 sinda adet oldum ve nisan ayında adetim 7gün gecikmişti ara ara adetim gün olarak ileriye gidiyor mayis ayinda gecikme yasamadim gununde oldum yardimci olursaniz sevinirim teşekkürler

Sayfayı Paylaş